Uwaga. Poniższy tekst nie dotyczy FF3 ani żadnego z jego dodatków. Jeśli jest taki dodatek do FF …. Zaskoczcie mnie ;)

Nie wiem jak wy, ale ja muszę nieraz zobaczyć czyjś pulpit. Mało tego, nieraz muszę pokazać coś na swoim. Do tego powszechne telekonferencje, wideo-mosty i inne cudaki powodują, że nieraz trzeba podzielić się swoim slajdem z pozostałymi uczestnikami. Jeśli gość jest jeden, problem jest niewielki, jeśli jest ich więcej … rozwiązanie nie jest trywialne.

   

 1. VNC – Coraz częściej wykorzystywany przez firmy supportujące np.. Aplikacje finansowe. Instalujemy u siebie na komputerze „szpiega” (spreparowany, skonfigurowany VNC http://www.realvnc.com/vnc/how.html) który po odpaleniu przesyła cały pulpit do serwera. I na przykład w konfiguracji firmy piszą nazwiska konsultantów zamiast nazwy serwera i praktycznie działą to tak, że osoba potrzebująca pomocy klika na ikonkę VNC wybiera osobę ktrórej chce udostępnić pulpit. Praktycznie łączy się z serverem + port a to na FW firmy przekierowywane jest na odpowiedni VNC Server.
  Zalety: Można na FW klinta przyciąć konkretne IP servera i port konsultanta. Więc wiemy co gdzie idzie.
 2. Wada: Nie można wybierać aplikacji którą się pokazuje. Można pokazać wszystko albo nic.
   

 3. MIKOGO – http://www.mikogo.com rewelacyjny i prosty w obsłudze progrmik. Jedna strona intaluje „serwer” druga ściąga klienta (bez potrzeby instalacji). Telefonicznie lub innym medium podaje się sesion ID i po chwili widzimy pulpit zdlanej osoby. Prosty sposób wyboru udostępnianej aplikacji (checkbox’y)  oraz szybki tryb zmiany osoby prezentującej. Do tego możliwość zapisywania całej sesji oraz funkcja działania jako plug-in do SKYPE.
 4. Zalety: Lekki, intuicyjny klient.
  Wady: Nieznany serwer hostujący, nieznana droga między klientem a serwerem

 5. Beam your Screen – http://www.beamyourscreen.com  to płatna wersja Mikogo.
  Posiada wiele dodatkowych zalet, czyli na przykład udostępnienie jednego ekranu nawet do 20 osób. Pozatym wiele opcji konfiguracji, customizacji itp.. Niestety nie testowałem jeszcze tej wersji.
   
 6. LiveMeeting – kobyła. Głównie po to wdrożyłem u siebie OCS. Jak się jednak okazało, o ile Office Communicator ma swój webowy odpowiednik, to webowość Live Meeting polega na tym, że można go sobie ściągnąć ze strony www. Ogólnie jest super. Można na jednym ekranie pokazywać dowolne aplikacje, widzieć widoki z kamer, słyszeć dźwięk, podłączyć kamerę 360′ panoramic MS cośtam …. To wszystko nagrywać.. W ogóle cudo.
  Tylko jakoś to takie toporne…. I powolne.
  Zalety: Może wszystko.
 7. Wady: Potężna i droga instalacja (jeśli z OCS), ciężko to wystawić na zewnątrz to kilku różnych klientów, którzy nie mają konta w naszej domenie. Chodzi topornie (chyba, że tylko na mojej Viście) i wymaga instalacji na komputerze klienta, co przy współpracy z „dużymi” klientami jest barierą nie do przejścia.

   

 8. Windows Meeting Space (Vista only) – na razie nie ma co liczyć na Vistę po drugiej stronie. Ale funkcjonalnie wygląda nieźle.
 9.  

   

  Postaram się to jeszcze rozbudować, ale to w skrócie tyle co na razie wiem o udostępnieniu pulpitu ;)

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (10)

 1. Odpowiedz

  ja jeszcze dodam do OCS:
  – puszczałem pulpit [vista-vista] 19oox12oo po kabelkq 6MBps + 3 inne osoby współtoważyszące w sieci LAN (przeciążonej) – bez problemów. nie ma też problemu aby podłączyć klientów z poza domeny [moja stacja nie jest w domenie!] a żeby łączyć się z zewnątrz jest Edge Server – mamy takie cudo w firmie i dobrze hula – chociaż tutaj może faktycznie być trochę problemów w konfiguracji [dużo portów otwartych, publiczne IP etc – ale to normalne przy hostowaniu tego rodzaju usługi].
  do tego jest możliwość integracji z Federation Services dla film sfederowanych – ale tego jeszcze nie robiłem.

  toporność – nie zgodzę się – przy swoich możliwościach programik jest lekki [15MB] i intuicyjny.

 2. kojn

  Odpowiedz

  >kfaz …Jak dla mnie mistrzostwem do takich spraw jest Macromedia Breeze :)

  ale z tego co udało mi się przeczytać, to nie jest program do prowadzenia prezentacji na żywo, tylko do zrobienia ładnej offlinowej prezentacji na www … mam racje ?

 3. Odpowiedz

  @kojn
  nie, to jest super patent pod tytulem:
  wejdz na flashowa strone i za jej pomoca pokaz wszystkim swoja aplikacje/pulpit

  do tego wszystkie chaty, moderacje i inne pierdoly.

  Super sprawa do e-learningu czy telekonferencji :-)

 4. Viki

  Odpowiedz

  No, ale większość z podanych tu aplikacji poza MIKOGO wymaga publicznego znanego IP. Zdecydowanie lepiej jak rozwiązanie pozwala dostać się do kompa zaa NATEM. Najlepiej jak dziala to PC – NAT -internet -NAT – PC. Wydaje się że tylko te które używają nieznanych serwerów jak LOGMEIN mają taki feature.

 5. Odpowiedz

  Bezpłatna wersja testowa jest dostępna na http://www.BeamYourScreen.pl
  Zachęcamy do wypróbowania!!!

  BeamYourScreen to program umożliwiający prowadzenie wirtualnych spotkań, prezentacji, szkoleń, zdalnej pomocy technicznej oraz współpracy nad dokumentami online przez Internet. Jest bardzo intuicyjny w obsłudze i nie wymaga instalacji ani rejestracji po stronie uczestników, a spotkanie online można zorganizować w ciągu 1 minuty. Dzięki zastosowaniu zaawansowanej architektury komunikacji i najlepszego dostępnego szyfrowania (256-Bit AES), BeamYourScreen jest w 100% bezpieczny i nie wymaga konfiguracji portów firewall ani zmian opcji bezpieczeństwa sieci.

  Kluczowymi korzyściami dla użytkowników rozwiązania BeamYourScreen jest możliwość ograniczenia czasochłonnych i kosztownych wizyt u klientów. Dzięki zastosowaniu tej innowacyjnej technologii firmy mogą usprawnić jakość obsługi klientów, szybciej rozwiązywać zgłoszenia serwisowe oraz efektywniej i bardziej profesjonalnie komunikować się z klientami, partnerami i współpracownikami. Program jest dostępny w polskiej wersji językowej.

  Z rozwiązania BeamYourScreen korzysta już ponad 1 400 firm na całym świecie, są wśród nich dostawcy rozwiązań IT, firmy ubezpieczeniowe, banki i firmy z wielu innych branż.

  W Polsce BeamYourScreen oferuje fima Clix Software Sp. z o.o.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.