no więc zrobiłem ten odważny krok i poszło wszystko dużo gładziej niż się spodziewałem. niestety jak przy każdej przesiadce borykam się teraz z kilkoma problemami ale to „wliczone w cenę”. FF3.o bardzo ładnie zaimportował co trzeba z opery. śmiga na prawdę przyjemnie i zauważam odczuwalną poprawę pracy przeglądarki. niektórym 0,05 sec szybszego wczytywania stron niepotrzebne, na mnie to robi wrażenie – bo jak coś robię, lubię czerpać z tego przyjemność. FF działa super. Jedyną ścianą na jaką póki co wpadłem jest brak komponentu podpisującego dla wersji 3.x na stronie mojego banq. dodatek IETab, o którym pisze w komentarzach Tweetx niestety jest dla wersji 2.x – jak widać nie wszyscy się jeszcze przesiedli (;
Niewątpliwie podkreślanie błędów ort podczas pisania zminimalizuje moją niedoskonałość w tej dziedzinie (; – to bardzo miły ficzer FF.

problem oczywiście większy jest z pocztą bo qui-quo-pro TB (thunderBird) ma się do TB! (the Bat!) jak młotek do fabryki przetwórstwa. zaletą jest czytnik RSS który jak na razie wydaje się ok – prosty, jasny i przyjemny i do tego ładnie wszystko zaimportowało się z xmlki wygenerowanej z opery (btw – jeśli podczas exportu w O9.5 plik o takiej nazwie istnieje, ta się wywala z brzydkim komunikatem. zgłaszałem to we wsparciu już w wersji beta a nadal taki babol). Natomiast prymitywizm filtrów oraz brak cookies (złote myśli czy jak je zwą), brak szablonów no i w ogóle wszystkiego co jest w TB! jest póki co bolesny i czeka mnie wyszukiwanie jakichś dodatków.

ilość zaoszczędzonej pamięci RAM po przesiadce: ok. 4o MB (O9.5+TB! vs FF+Tb)
czas migracji: 3h z podstawową konfiguracją

***UPDATED
thunderbird jest nie do użytq. ciągle nie może się połączyć z smtp podczas, gdy inne klienty wysyłają bez problemu. nie do użytq. zostanie jako czytnik RSS q: