1,5km odległości pomiędzy najodleglejszymi salami. 3ooo uczestników. to małe statsy podsumowujące konferencję. Jadąc wczoraj myślałem sobie „cholera, mogłem wziąć książkę do poczytania” … z zaskoczeniem stwierdziłem, że jest sporo osób zainteresowanych, które chciały się dowiedzieć pewnych kwestii dot. Vista i nie miałem czasu na nic – ani przejście tego 1,5km, ani na sesje ani tym bardziej – na książkę. Spodziewałem się, że na drugi dzień będzie lżej [„ci, co mieli się zapytać już się zapytali”] – było odwrotnie. Nie miałem okazji nawet zwiedzić całej konferencji a jedyna sesja jaką udało mi się posłuchać to opowieść gibona o replikacji AD, na której udało mi się dowiedzieć sporo szczegółów, których nie znałem. Z jednej sesji miałem smscast live z sali – paula podsyłała mi semesem informacje co dzieje się na sesji. Było nawet „…a potem wszyscy sie uśmiali (hahaha)” (:
Postanowiliśmy na tablicy zaznaczać pieczątki dla każdego obsłużonego petenta. Wszystkich pewnie nie ma, ale większość wygląda na końcu tak:

Odstrzeleni

Jako podsumowanie Ask The Expert krótki przekrój tego, jakie mieli problemy uczestnicy.

 • czy da się zupdateować vista home do wersji business?
 • czy da się zsynchronizować kalendarz „Windows Calendar” z kalendarzem outlook?
  da się, ale nie automatycznie. nie ma póki co [nie znalazłem] softu darmowego, który to realizuje. w oficjalnych materiałach Microsoft wskazana jest metoda ‚export’ w Windows Calendar do pliq .ics a potem import w kalendarzu Outlook. zapewne istnieje możliwość oprogramowania ale nie ma takiej opcji standardowo [też uważam, że to bzdura].
 • bardzo dużo osób przyszło z zapytaniem: jak w Vista wrócić do starego ekranu logowania? zwłaszcza w środowisq korporacyjnym ten nowy jest bardzo niemile witany. osobiście popieram ale odpowiedź jest negatywna: nie da się. GT pisał kiedyś kawałek kodu, który podmieniał standardowy ekran logowania ale tylko na próbę, że się da, i że nie jest to skomplikowane. Wiercę mu dziurę w brzuchu, żeby napisał taki ekran – widać, że zapotrzebowanie jest… polityczna odpowiedź grzesia: „w wolnej chwili” (;
 • sporo pytań dotyczyło narzędzi zarządzania i adminpaka. Oczywiście od dawana dostępny RSAT
 • …ważniejszą kwestią zarządzania są polisy – i tu niestety sytuacja nie jest oczywista. można byłoby pewnie jakiś arcik skleić ale ujmę krótko: wiele opcji GPO w XP i Vista jest różnych… bardziej dokładnie – ta sama opcja w XP może inaczej działać na Vista. Stąd uniwersalną receptą jest:
  • tworzyć oddzielne polisy dla XP i Vista [inne OU albo filtry WMI]
  • polisami XP zarządzać z w2k3/XP, polisami Vista z w2k8/Vista

  należy unikać edycji polis z różnych systemów. Różnice pojawią się również, jeśli chce skonfigurować się IE Maintenace. Myk polega na tym, że część elementów GPEdit ładowanych jest z systemu operacyjnego – więc jeśli mamy IE6.o to widzimy ustawienia do IE6…

 • to czego można było się spodziewać – sporo pytań dotyczących UAC – ale nie tylko „jak wyłączyć” a właśnie raczej jak działa, jak skonfigurować, co można zrobić
 • Sporo pytań dotyczących jak rozwiązywać problemy z kompatybilnością aplikacji. Nie będąc w stanie szczegółowo omówić przekazywałem linka do ACT z uprzedzeniem, że nie to nie jest automat – a narzędzie pisane dla enterprizu, a więc należy najpierw zapoznać się z guideami i uzbroić się w trochę cierpliwości podczas rozwiązywania problemu
 • nie obyło się bez pytania „czemu vista zabiera tyle pamięci” (: hurrra!
 • trochę pytań o wydajność vista, w jakiś sposób nawiązujących do obsługi pamięci i dysków
 • sporo pytań o profile ….mobilne! FUJ! tutaj muszę napisać krótką instrukcję, jeśli będzie feedback – opiszę to kiedyś szczegółowiej. Instrukcja będzie obrazkiem:
  zakladka ‘profile’
  Nazywam tą zakładkę „zakładką kompatybilności z NT4”. Każdy z tych mechanizmów został zastąpiony przez nowe, lepsze: profile -> folder redirection (GPO); skrypt -> skrypty w GPO; home folder -> brak zastępstwa, ale niepotrzebne, poniekąd dzięki folder redirection dla ‚my documents’. do mapowania – skrypty logowania w GPO. Wykorzystanie profili tzw. mobilnych jest mechnizmem kosmicznie niewydajnym a wręcz niebezpiecznym. Jedyny przypadek – profile mandatoryjne.
 • Z ciekawszych przypadków bo niezwiązanych z vista były dysqsje o migracji serverów, sieci w XP, WSUSie, SCCOM i innych technologiach, nie za bardzo klienckich. Były też pytania w Windows 7.

Nie wszystkim byliśmy w stanie pomóc, ale mam nadzieję, że większość odeszła usatysfakcjonowana. Na zakończenie anegdotka:
przyszła osoba, która miała problem z IPaq – zainstalował soft dostarczony z urządzeniem, ale nie pojawiła się żadna ikonka ani katalog. Przy ponownej próbie instalacji program pisał, że jest już zainstalowany.
„a jak pan podłączy IPaq to działa?”
„a nie wiem – bałem się podłączać”
cóż za brak zaufania. Przyzwyczajenie z XP nie pozwoliło przewidzieć najoczywistrzego: Vista jest stworzona tak, aby wszystko działało „po prostu”. Ponieważ petent miał przy sobie lapsa i owego IPaq – podłączyliśmy. Przez ok 2min urządzenie się instalowało, po czym włączyła się instalacja „Windows Mobile Device Center” który jest w systemie – i jak pokazuje historia – instaluje się sam, przy pierwszym podłączeniu. Po 5min IPaq działał i można było synchronizować. To, co instalowało się, to były sterowniki – dla tego nie było ikony ani wpisu w „programs and features”.
Czasem trzeba systemowi trochę zaufać i wyzbyć się przyzwyczajeń ze starych wersji (: