kontynuując piątkowe walenie głową w ścianę muszę się jeszcze wyrzygać na Unizeto. znajomy poprosił mnie o pomoc przy wygenerowaniu i instalacji certyfikatu SSL. pierwszy odruch – chłopaq, bierz w thawte. korzystałem z tego z ich usług kilqkrotnie i nie miałem żadnych problemów. niestety – płatność tylko w peelenach i w ogóle ze względów politycznych firma polska. nie za bardzo wiedząc co robię postanowiłem zaufać Unizeto – Certum. czy to firma państwowa? bo cały ten portal wygląda jak napisany przez syna pana prezesa i ‘dla oszczędności’ postawiony na opensource’owych rozwiązaniach konfigurowanych przez studentów. kilka przykładów:

pierwsze kroki standard: zaqp przez WWW, wysłanie faktury, płatność, weryfikacja doqmentów. so far so good. no ale skoro zostały zaqpione certy to teraz chciałbym się zalogować do jakiegoś panelu zarządzania certyfikatami. po kilqnastu minutach walki postanawiam skorzystać z ‘chat z konsultantem’. dostaję odpowiedź ‘nie ma panelu zarządzania. dostaje pan zdrapkę i to się wpisuje <blablabla>’. jak nie ma panelu zarządzania to jak się nimi zarządza? poza tym wpisywałem jakieś hasło i login… to po co? ach. potem okazuje się, że jednak jest jakiś-tam panel i jest to e-koszyk w sklepie. super. na stronie głównej jest guzik ‘masz już konto w e-sklepie? zaloguj się’. ale logowanie się nie udaje. po jakiś dziwnych manewrach trafiam na inną stroną [potem już wiem, że jest druga strona, bo linka do niej jakoś niełatwo znaleźć] – i tam logowanie o dziwo działa [nie wiem w końcu czy są dwa sklepy…?] następnego dnia nie działa – odkrywam, że nazwa użytkownika, którym jest email, jest case-sensitive. od kiedy maile są case-sensitive nie wiem. śmierdzi linuxem q: dobra. umiem się zalogować – sukces! ale w wyniq tych wszystkich operacji klucz prywatny nie chce się sparować z publicznym [zapytanie pkcs generowałem ich interfejsem]. muszę zrevokować cert. zaczyna się jazda czyli komunikacja z działem reklamacji – ponieważ proces revoke, jak w każdym szanującym się systemie działającym przez WWW jest w pełni automatyczny, czyli wymaga telefonu, pani Kasi po drugiej strony, dwóch adresów mailowych i dużo cierpliwości. i teraz kolejne ułatwienie. w klepie dostaje się cert o numerze seryjnym np. 34590876. kiedy się go dostaje wygenerowanego ma juz numer 0x345678, kiedy się go odwołuje – dostaje się info, że cert o numerze seryjnym 3430008 został odwołany. qrva mać! no szybkie przeliczenie i przynajmniej jeden numer – przy odwołaniu – po przeliczeniu DEC-HEX się zgadza. fajnie się też koresponduje z reklamacjami kiedy pytają o numer seryjny – sami chyba mają problemy ze zorientowaniem się o który chodzi.

wnioski:

 • NIDY WIĘCEJ
 • używaj openSSL
 • polska… polska… to gdzieś w afryce?

jeśli macie doświadczenia z innymi urzędami w polsze to plz o wpis w komentarzu bo następnym razem.. szkoda zdrowia po prostu.

eN.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (6)

 1. kojn

  Odpowiedz

  Afryce? Chyba dalej, bo to własnie Thawte są z Afryki i są super!
  Ja dodatkowo korzystałem z GoDaddy.com, bo urzekły mnie ich reklamy (Youtube), stylistyka trony, która przemawia do moich zainteresowań ;P oraz to , że ich nazwa pojawia się w domumentacji do MS OCSs i wielu inncyh produktów. Są naprawde OK.

 2. Odpowiedz

  odnosze wrazenie jakby ten tekst pisala osoba niewpelni sprawna umyslowo/komputerowo ;)

  zaQp polecam slownika i jakiegos mozgu moze?!

 3. kojn

  Odpowiedz

  Z takimi komentami Grzesiu spadaj na onet, bo jak się nexorek wkurzy, to nam zamknie w-files i bedziemy z wiedzą naszą w ciemnej dupie ;(

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.