dodatkowe opcje spotkań Teams

Teams przeżywa boom, jednak wiele opcji pozostaje niezbyt jasnych, drobna porcja nieoczywistości – czyli dodatkowe opcje spotkań Teams.

z niewyjaśnionych przyczyn, pewne opcje spotkania Teams nie są dostępne 'normalnie’ podczas tworzenia spotkania, a co najmniej jedno z nich jest bardzo przydatne. owa ważna opcja to możliwość zdefiniowania kto może prezentować. standardowo – każdy, bo Teams historycznie jest narzędziem 'agile’ do pracy 'współdzielonej’ na równych warunkach. w tym przypadq rzeczywistość weryfiqje konieczność pracy z dziećmi i prowadzenie zajęć – bo o ile na spotkaniu firmowym nikt raczej nie zacznie nagle pokazywać swojego ekranu, ale z dzieciakami wiadomo… czy też raczej właśnie nic nie wiadomo.

ogólnie 'opcje dodatkowe’ to:

  • kto może nie czekać w lobby – standardowo 'zewnętrzni’ czekają. niestety braqje opcji 'nikt’ tak aby każdy musiał poczekać na prezentera /: póki co goście poczekają w poczekali a osoby z tego samego tenanta to 'bliska rodzina’ która może wejść w dowolnym momencie.
  • dwie opcje dotyczące 'wdzwanianych’ – opcja wymaga service planu 'Audio Conferencing’ która umożliwia dołączenia via PSTN (zwykły telefon). opcje pozwalają ustawić lobby oraz wyłączyć powiadomienia głosowe kiedy ktoś dołącza lub opuszcza spotkanie z telefonu (mega rozbijające).
  • no i wspomniana opcja 'kto może prezentować’.

co ciekawe… większości ustawień standardowych dla tych opcji nie da się wysterować się administracyjnie. są opcje dotyczące 'wdzwanianych’, dla ułatwienia inaczej się nazywają:

ogólnie dla osób szukających co można w Teams ustawić/włączyć/wyłączyć – przypominam, że jest panel https://admin.teams.microsoft.com …. wraz z przypomnieniem o ostrożności (;

jak dostać się do opcji

do opcji można dostać się dopiero PO założeniu spotkania. trzeba z powrotem wejść do spotkania i wśród wygenerowanych linqw pojawia się 'Meeting Options’ – można wejść zarówno z kalendarza Outlook czy Teams, bo to po prostu część 'tekstu’, opisu spotkania.

wspólne oglądanie

na koniec opcja, o którą męczyła mnie córa, dla której Teams to teraz podstawowy sposób na spotkania ze znajomymi – jak wspólnie pooglądać YouTube?

proste ale nieoczywiste. wystarczy mieć możliwość prezentowania (czyli by default każdy), wybrać opcję prezentowania (sugeruję tylko przeglądarkę a nie cały pulpit, choć to nie ma znaczenia dla tego działania) i należy zauważyć, że jest tam opcja, która jest standardowo wyłączona – 'Include system audio’ – dzięki której dzieciaki mogą wspólnie bawić się Internatami (;

eN.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (5)

  1. Odpowiedz

    Mam request na jeszcze jeden artykuł w Teamsowej serii:

    Tak jak rozebrałeś na czynniki pierwsze link zaproszenia do spotkania, tak mnie bardzo frapuje jak zrobić link do Live Event, który ominie dwa (zbędne) kroki w organizacji spotkania publicznego.

    Uczestnik chcący wziąć udział w evencie bez konta MS i aplikacji Teams, otrzymując „Atendee Link”, po kliknięciu w niego jest najpierw
    1) zapraszany do ściągnięcia aplikacji – tu musi kliknąć (po polsku) „Zamiast tego, oglądaj w internecie”
    po czym
    2) zapraszany do zalogowania się – tu musi kliknąć w „Dołącz anonimowo”

    Masz pomysł jak skrócić user experience o te dwa kroki, podczas organizacji naprawdę „publicznego” spotkania?

  2. Odpowiedz

    publiczne spotkanie zakłada, że nie wiesz co ma użytkownik – czy ma Teamsy, czy będzie korzystał przez przeglądarkę itd…
    te linki pozwalają dokonać wyborów. jeden krok skróci się, jeśli w przeglądarce klikniesz 'zapamiętaj mój wybór’ na pozwolenie przeglądarce uruchomienia aplikacji. z tego co kojarzę to Chrome ma z tym problem ze względu na standardowe polisy bezpieczeństwa… nie testowałem zbyt intensywnie.

    w skrócie – w tej chwili uważam, że nawet jeśli jest jakaś metoda, to raczej będzie miała skutki uboczne ze względu na brak uniwersalności, ale będę pamiętał – przy następnych testach przyjrzę się temu (:

  3. Odpowiedz

    Dla spotkań w kategoriach groups albo org-wide – zgadzam się w zupełności. Ale bardziej chodzi mi o możliwość wykorzystania narzędzia dla maksymalnie szerokiej publiczności, która (jak słusznie zauważyłeś) „nie wiem co ma”. Ale wiem, że ma przeglądarkę i chcę udostępnić możliwość dołączenia do spotkania jednym kliknięciem (focus na UX).

    Ten drugi krok już wiem jak ominąć – dodając &anon=true na końcu linka. Teraz jeszcze tylko pierwszy! (:

    • Odpowiedz

      hehehe.. nie bawię się teraz takimi rzeczami… czas na wagę złota. nie zapowiada się, żeby w najbliższym czasie się zmieniło /:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.