preview jest od kilq dni i wpisów dot. w8.1. jest od groma. serwera nie miałem czasu niestety potestować – zdołałem jedynie pobawić się wersją kliencką. przez najbliższe 3 tyg będę poza zasięgiem dobrodziejstw techniki więc o tej wersji skrobnę dopiero w sierpniu. a co z klientem?

po pierwsze wcale nie łatwo jest znaleźć jakiś sensowny dokument opisujący dokładne zmiany w szczegółach. zazwyczaj publikowany jest doqment aka „changes in functionality” – póki znalazłem tylko wersję dla devów, która bardziej sqpia się API oraz ogólny opis obszaru zmian. najwięcej oczywiście zmieniło się dla kafelkowców… ale to póki co poza moim zainteresowaniem.

instalacja

najpierw spróbowałem zainstalować na lapq z w8 pro. po zainstalowaniu całości i przy pierwszym uruchomieniu zobaczyłem blue screen i instalacja została wycofana. nie miałem czasu dochodzić przyczyny w każdym razie wersja preview to właśnie pro i przy takiej instalacji dostępna jest opcja inplace upgrade – czyli instalator zachowuje wszystkie aplikacje i sterowniki. jak widać kompatybilność nie jest 1oo%.

podjąłem ryzyko upgrade’u na lapq w domenie z w8 ent. przy takiej instalacji najbardziej przypominająca upgrade opcja to 'zachowaj ustawienia użytkownika’. jest to de facto świeża instalacja z zachowaniem profilu usera. przy takiej instalacji system wstał bez problemu, niestety musiałem od początq instalować wszystkie aplikacje ):

pierwsze wrażenie

GUI

takie zupełnie pierwsze to kolorowa rybka zamiast niebieskich kwadracików (; szkoda, że to koniec zmian w estetyce [a sama rybka ma zniknąć z finala] i nadal wszystko oparte jest modernistycznych prymitywach na bazie prostokąta. dzięki włączeniu kilq drobiazgów jak boot to desktop, opcji shutdown dostępnej z desktopa, priorytetyzacji aplikacji desktopowych przy wyszukiwaniu itp system stał się trochę bardziej przyjazny dla użytkownika workstacji.

niewiarygodne jest jak niewiele trzeba było… polityka pozostanie dla mnie zagadką. oczywiście menu start nie wróciło – w zmian są kafelki, niemniej znów jest pojedynczy search [alleluja!]. opinii co do kafelków na nie-dotykowych systemach nie zmienię, niemniej trzeba przyznać, że jest dużo lepiej.

SkyDrive

w8 jest imho wersją beta puszczoną publicznie. to widać w wielu aspektach na interfejsie poczynając, a na aplikacjach kończąc. skydrive był jedną z takich właśnie aplikacji, reklamowany jako 'bulit-in feature’. tyle, że wersja bulit-in, czyli kafelkowa, nie miała związq z desktopową – była zwykłą nakładką na IE, dzięki której wyświetlała się strona skydrive. teraz wersje połączyły się w jedno – nie ma już desktopowej, ale kafelkowa w końcu robi synchronizację na dysk lokalny, dzięki czemu można normalnie z niej korzystać. wiąże się to z kilkoma ułomnościami.. tfu nowym podejściem (; np. aby skorzystać ze SD trzeba koniecznie zarejestrować w systemie konto Live i zlinkować je z tym, które używa się jako systemowe [u mnie to domenowe]. poprzednio takiej operacji nie trzeba było wykonywać, bo aplikacja desktopowa SD po prostu przechowywała credsy do połączenia…

PowerShell 4.o

jest nowy PS w wersji 4.o. pojawiło się sporo nowych commandletów , trochę został rozszerzony [link na końcu] – niemniej nie jestem pewien czy zasługuje na zmianę major number. zauważyłem, że od jakiegoś czasu firmy prześcigają się w numeracji produktów [mistrzem w tej dziedzinie jest mozilla FF] więc patrzenie na numer wersji jest coraz mniej znaczące.

inne imho ciekawe

co z innych ciekawostek? nie miałem czasu potestować ale smacznie zapowiadają się:

 • rozbudowany interfejs open MDM
 • workplace join i work folders
 • iexplore 11 … nie jestem pewien ale chyba desktop i kafelkowy działa z tego samego procesu [wspólny cache? wspólna historia?]

w skrócie

jest lepiej. ciśnienie zostało upuszczone (;
ciekaw jestem czy nadejdzie jeszcze renesans w kwestii interfejsu i estetyki…

refs

bardziej szczegółowe opisy 'what’s new in windows 8.1 preview’:

eN.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (5)

 1. basiaw7

  Odpowiedz

  też się zgodzę z tym że jeśli chodzi o dokumenty opisujące bardziej szczegółowo nowe funkcjonalności systemów jest strasznie ciężko – mnie takich dokumentów brakuje szczególnie jeśli chodzi o server 2012 r2

 2. Odpowiedz

  @nExoR za zrobienie Desired State Configuration maja prawo dorzucić nowy numerek ;]

  @basiaw7 brak dokumentacji do 2012, a co dopiero do 2012R2 byś chciała :(.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.