cały czas nie mogę się nadziwić jak to jest z architekturą x64 – niby jest na rynq lat już kilka, niby mówi się, że x32 odchodzi do lamusa, a niezmiennie są problemy ze sterownikami i programami.
do tej pory marudziłem na emesa i ich wsparcie – ale trzeba przyznać, że dla w7 na prawdę jest niewiele problemów ze sterami. gorzej już z aplikacjami. katalog 'program files (x86)’ zawiera ok. 95% wszystkich aplikacji – w zasadzie poza 7-zipem ciężko znaleźć coś na x64, zauważyłem też, że nie działają rozszerzenia explorera [menu kontextowe]. w końcu będzie wersja 64bit office! beta dostępna już jest dla subskrybentów technet więc niedługo sobie potestuje.
najgorzej jest z VPNami. większość producentów ma własnego klienta – cisco, checkpoint etc, który jest jedynym sposobem skorzystania z VPN. i tak dla np. cisco nie ma wersji x64, wersji x32 nie da się zainstalować. ponoć cisco stara się przestawiać na SSTP – nie mam pojęcia czy podobnie jak wcześniej będzie niby-ten-sam-protokół ale znów specjalny klient niezbędny.

ponieważ znalazłem bardzo fajne rozwiązanie – może komuś jeszcze się przyda – uniwersalny klient VPN – projekt sourceforge, obsługuje m.in. CISCO VPN no i najważniejsze – instaluje się na wersji x64!

tak czy inaczej – x64 to niby standard a wsparcie cały czas w głębokiej …

n.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (22)

 1. jnx

  Odpowiedz

  bo ms powinien zrobić tak jak Apple – wypuścić win7 tylko w x64 i zaraz z czasem by się pojawiły sterowniki, programy itepe.
  A tak to jedynym obecnie działającym w pełni systemem x64 jest tylko Snow Leo

 2. nExoR

  Odpowiedz

  w7 x64 dziala w pelni – korzystam z niego od wczesnej bety. ale developerzy sa zawsze kilka lat w tyl – ile jest do dzisiaj wojny o to, ze nie kazdy jest adminem kompa albo, ze z jednego kompa korzysta czesto wiele osob? a aplikacje czesto do dzis wydaja sie o tym nie wiedziec – nawet tych wiekszych firm…

 3. jnx

  Odpowiedz

  no system działa w pełni ale aplikacje już niekoniecznie – zresztą tak jak pisałeś w poście:)

 4. krawiec

  Odpowiedz

  Ostatnio bawiłem się z klientem Cisco na 7×64 próbując odpalić w XP mode 32bit wszystko fajnie ale instalator mówi, że nie można odpalić instalacji w remote desktopie ;) ale mam zamiar zadzwonić do swojego inżyniera w Cisco, żeby rozwiązał mój problem ;)

 5. Odpowiedz

  dodatkowe pytanie – XP mode to de facto oddzielna maszyna wirtualna a co za tym idzie sieciowka – co ci da zestawienia VPNa na innej maszynie? musisz miec na niej wszystkie aplikacje ktorych potrzebujesz?

  a jesli chodzi o instalacje to mozna zalogowac sie do xp mode do konsoli zamiast do sesji 1 – laczac sie rdp na IP maszyny z XP mode z przelacznikiem /console np.

 6. Odpowiedz

  Powiem tak. Obecnie nie mam żadnego programu w Process Explorer, który by działał nie w trybie 64 a mam ich naprawdę sporo. Wszystkie natywnie 64 bit. Nie wiem gdzie i jak Wy szukacie, ale na pewno nie wtym miejscu. ;) VPN’enów jest cała kupa i jeszcze ze trzy w wiaderku. Aplikacji różnych różniastych – to samo. Dla super-mega-guru-adminów – jeszcze więcej. Sterowniki, kodeki – również. Zapytam więc szczerze: Google parzy w klawiaturę czy jak…? :D

  P.s. Oczywiście są i wyjątki, co by nie było. :)

 7. nExoR

  Odpowiedz

  @amandi: wymieniajac kilka: keepass, imgburn, pspad, putty, filezilla, foobar, miro – jesli masz na to jakies 64bitowe odpowiedniki albo generalnie – podziel sie swoja lista (:

 8. Odpowiedz

  Krawwiec: oficjalna odpowiedź inżyniera CISCO: „…These release notes are for the Cisco VPN Client, Release 5.0.06, which features support for Microsoft Windows 7 (32-bit only)…” i zalecą Ci używanie SSL VPN Clienta, lecz jego nie wspiera poczciwy firewall PIX ;)

  A co do tego softu o którym jest post,może i się instaluje na 64 bit, fakt, ale co z tego jeśli nie działa.Podczas importowania profilu .pcf hasło grupy błędnie podaje. Zwiesza się jeśli po obu stronach jest taka sama adresacja. Biedny debug. Ogólnie to jak dla mnie aplikacja moze byc 32 bit, byle działała pod x64 i nie w wirtualce.

 9. Odpowiedz

  Co może skłonić zwykłych użytkowników PCtów do przesiadki na x64? Obecnie nie ma żadnych powodów, który by taką przesiadkę motywował. Obsługa pamięci ponad 3.2GB jest dla przeciętnego użytkownika mało ważna, bo standardowy obecnie sprzedawany sprzęt ma około 2 do 3GB pamięci RAM.
  A skoro użytkownicy nie wymuszają na rynku przejścia na x64, to w ślady za nimi nie idą producenci sprzętu nie dostarczając odpowiednik sterowników.
  W branży serwerowej jest już zupełnie inaczej, bo producenci software omijając ograniczenia produkują oprogramowanie działające tylko na x64: Exchange 2010, SharePoint 2010, Project Server 2010 by wymienić tylko programy z MS.

 10. krawiec

  Odpowiedz

  A żeby bylo śmieszniej odpaliłem właśnie w pracy instalke w xp mode, i poszła bez problemu. A chciałem sprawdzić to co mówił nExoR o switchu /console a widać vpn cisco ma swoje humory ;) a co to tego darmowego softu to Viki ma racje niby jest ale improt ustawień sie nie udaje ;(

 11. Odpowiedz

  @nExoR: Faktycznie, listę można stworzyć i podałeś mi temat na wpis, który już w sumie dawno chciałem popełnić.

  P.s. A tak na szybkiego, to chyba Keepass działa bardzo dobrze na x64 a przynajmniej u mnie.

 12. Odpowiedz

  nie chodzi o to, że nie działa – chodzi o to, że prawie wszystkie są x32 i nie ma innych wersji. z większością aplikacji nie mam problemów – póki nie dochodzi się do czegoś 'sterownikowego’ typu VPN..

 13. Odpowiedz

  Z tym problemem będziemy się borykać bardzo długo. Nawet jeśli Windows 8 będzie tylko x64 to trzeba pamiętać, że znajdą się posiadacze Visty x86, XP x86 czy Windows 98:) Dlatego myślę, że przez jakieś 5-10 lat jeszcze będą ludzie narzekać na zależność,i na folder Program Files x86 i WinSXS. Nexor jeśli byłbyś twórcą aplikacji to starałbyś się napisać port na x64 jeśli wiesz, że wersja 32 bitowa działa poprawnie a wszystkie ograniczenia x86 nie mają na taką aplikacje zbyt dużego wpływu?

  Ja sam się wkurzam, że wersji x64 jest tak mało no ale tutaj za bardzo nic nie można zrobić. No chyba, że MS coś wykombinuje by aplikacje x86 nie działały poprawnie na x64 w co wątpię.

 14. Odpowiedz

  zeby x64 dzialalo na x86? bez szans – to kwestia architektury (: przekompilowanie aplikacji na x64 w wiekszosci wypadqw nie powinno wiazac sie z jakims strasznym problemem. poza tym poki dziala x32 to pal-to-licho ale wlasnie chodzi o to, zeby producenci sprzetu pisali sterowniki na x64.

 15. Odpowiedz

  @Nexor chodziło o o to by aplikacje x86 NIE działały na x64. Wtedy producent nie ma wyjścia i musi stworzyć osobną wersję. Jednak jak wiemy to jest nierealne :)

 16. Odpowiedz

  @powershell – nazwy plz. ja nie znam. natywne wersje? jakos ze strony tworcow nie moglem ich znalezc… specjalnie sprawdzalem jeszcze raz [?]

 17. Odpowiedz

  [[@amandi: wymieniajac kilka: keepass, imgburn, pspad, putty, filezilla, foobar, miro – jesli masz na to jakies 64bitowe odpowiedniki albo generalnie – podziel sie swoja lista (:]]
  Słabo sprawdzałeś :P więc pozwoliłem sobie kliknąc takie zestawienie
  Zaczynając od początku :
  keepass – keepass info ze strony producenta : Windows 98 / 98SE / ME / NT / 2000 / XP / 2003 / Vista / 7 / Wine, each 32-bit and 64-bit. (nie sprawdzałem ,ale zakładam ,że jak producent się chwali to chyba cyka )
  imgburn – infra recorder – natywna wersja BTW całkiem dobry stuff
  pspad – notepad ++
  putty – putty : http://www.kelley.ca/amd64/
  filezilla – winscp BTW całkiem dobry stuff
  foobar – small player – http://sites.google.com/site/igorware/small-player
  media player classic
  miro – tutaj rzeczywiście może być problem – nigdy nie korzystałem z tego rodzaju softu . możesz spróbować tego : SopCast WebPlayer 3.0.3 – integruje się webbrowserem

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.