*updated
Windows 2008
Wraz z system Vista/w2k8 pojawił się nowy backup – dość kontrowersyjny, ze względu na totalnie inną ideę działania, którą opisywałem wcześniej – artykuł dość wiekowy, ale większość informacji pozostaje prawdziwe. Jedną z poważniejszych ograniczeń, jakie ma backup z vista to brak System State Backup – to zawsze był szybki sposób zbackupowania najważniejszych danych. W w2k8 również nie ma takiego backupu… w interfejsie – jeśli jednak zajrzy się do parametrów wbadmin, okazuje się, że SSB jednak jest:
Żeby nie było za pięknie, to polecenie ma bardzo specyficzne wymagania dot. parametrów. Zacznę od wymagań co do miejsca, gdzie backup można wykonać:
- podobnie jak w przypadku całego mechanizmu winbackup musi to być *oddzielny dysk*.
- nie może to być dysk sieciowy
Ograniczenie to da się częściowo obejść, modyfikując wpis w rejestrze [gałąź ‘SystemStateBackup’ trzeba będzie najprawdopodobniej założyć]:
HKLMSYSTEMCurrentControlSetServiceswbengineSystemStateBackupAllowSSBToAnyVolume
Type=DWORD
0= Prevent storing systemstate backup on source volume
1= Allow storing systemstate backup on source volume
Po wpisaniu jedynki możemy wykonać SystemState na tym samym dysku – a nawet na tej samej partycji [np. C:].
Teraz można wywołać polecenie:
c:>wbadmin start systemstatebackup –backuptarget:c:
Niestety nie jest to szybka operacja, jaką pamiętamy z ntbackup ): Wykonanie takiej kopii to [oczywiście zależnie od maszyny] od 3o-6o minut.
Sporo do życzenia pozostawia również sam wbadmin. Z interfejsu SSB nie będzie widoczny, więc jedynym sposobem pozostaje sprawdzenie dostępnych kopii przy jego pomocy, a oto co można sprawdzić:
Niewiele ):
Windows 2008 R2
W Windows 2008 R2 sytuacja uległa dość znacznej poprawie – funkcjonalność backupu została mocno poprawiona. Pojawiają się takie nowości:
- możliwość ustawienia kalendarza kopii z wykorzystaniem dysku sieciowego. Niestety nadal bez opcji ‘incremental’ – plik będzie zastępowany najnowszą wersją
- możliwość backupu wybranych katalogów
- możliwość zrobienia backupu System State Backup z interfejsu
Żeby nie być gołosłownym, jak wygląda backup w R2:
Oczywiście nadal pozostaje możliwość skorzystania z wbadmina choć to narzędzie niewiele się zmieniło. Informacje dot. ograniczenia robienia backupu na dysku systemowym są aktualne dla R2 – podobnie jak i wpis w rejestrze, który je znosi. Informacje dot. ograniczenia robienia backupu na dysku, który się backupuje pozostaje aktualne dla R2 – co więcej, wedle testów wydaje się, że prezentowane wyżej ustawienie w rejestrze nie działa dla tej wersji.
Przy okazji chyba znalazłem buga w wersji beta: backup ‘systemstatebackup’ nie działa, jeśli system uruchamiany jest z dysku wirtualnego VHD jeśli wykonywany jest na sieć. wywala się z błędem, że nie udaje się wykonać kopii VSS. Ciekawe jest również to, że na koniec pojawia się komunikat mniej-wiecej:
log zapisany jest do pliq c:windowssystem32backupbackup-2009-04-16-15-42.log
problem polega na tym, że tam są tylko pliki etl.
n.
Tomek
nExoR
Basia
nExoR
Basia