*updated

Windows 2008

Wraz z system Vista/w2k8 pojawił się nowy backup – dość kontrowersyjny, ze względu na totalnie inną ideę działania, którą opisywałem wcześniej – artykuł dość wiekowy, ale większość informacji pozostaje prawdziwe. Jedną z poważniejszych ograniczeń, jakie ma backup z vista to brak System State Backup – to zawsze był szybki sposób zbackupowania najważniejszych danych. W w2k8 również nie ma takiego backupu… w interfejsie – jeśli jednak zajrzy się do parametrów wbadmin, okazuje się, że SSB jednak jest:

Żeby nie było za pięknie, to polecenie ma bardzo specyficzne wymagania dot. parametrów. Zacznę od wymagań co do miejsca, gdzie backup można wykonać:

 • podobnie jak w przypadku całego mechanizmu winbackup  musi to być *oddzielny dysk*.
 • nie może to być dysk sieciowy

Ograniczenie to da się częściowo obejść, modyfikując wpis w rejestrze [gałąź ‘SystemStateBackup’ trzeba będzie najprawdopodobniej założyć]:

HKLMSYSTEMCurrentControlSetServiceswbengineSystemStateBackupAllowSSBToAnyVolume
Type=DWORD
0= Prevent storing systemstate backup on source volume
1= Allow storing systemstate backup on source volume

Po wpisaniu jedynki możemy wykonać SystemState na tym samym dysku – a nawet na tej samej partycji [np. C:].

Teraz można wywołać polecenie:

c:>wbadmin start systemstatebackup –backuptarget:c:

Niestety nie jest to szybka operacja, jaką pamiętamy z ntbackup ): Wykonanie takiej kopii to [oczywiście zależnie od maszyny] od 3o-6o minut.

systemstate

Sporo do życzenia pozostawia również sam wbadmin. Z interfejsu SSB nie będzie widoczny, więc jedynym sposobem pozostaje sprawdzenie dostępnych kopii przy jego pomocy, a oto co można sprawdzić:

ssb

Niewiele ):

Windows 2008 R2

W Windows 2008 R2 sytuacja uległa dość znacznej poprawie – funkcjonalność backupu została mocno poprawiona. Pojawiają się takie nowości:

 • możliwość ustawienia kalendarza kopii z wykorzystaniem dysku sieciowego. Niestety nadal bez opcji ‘incremental’ – plik będzie zastępowany najnowszą wersją
 • możliwość backupu wybranych katalogów
 • możliwość zrobienia backupu System State Backup z interfejsu

Żeby nie być gołosłownym, jak wygląda backup w R2:

backup0

backup1

Oczywiście nadal pozostaje możliwość skorzystania z wbadmina choć to narzędzie niewiele się zmieniło. Informacje dot. ograniczenia robienia backupu na dysku systemowym są aktualne dla R2 – podobnie jak i wpis w rejestrze, który je znosi. Informacje dot. ograniczenia robienia backupu na dysku, który się backupuje pozostaje aktualne dla R2 – co więcej, wedle testów wydaje się, że prezentowane wyżej ustawienie w rejestrze nie działa dla tej wersji.

Przy okazji chyba znalazłem buga w wersji beta: backup ‘systemstatebackup’ nie działa, jeśli system uruchamiany jest z dysku wirtualnego VHD jeśli wykonywany jest na sieć. wywala się z błędem, że nie udaje się wykonać kopii VSS. Ciekawe jest również to, że na koniec pojawia się komunikat mniej-wiecej:

log zapisany jest do pliq c:windowssystem32backupbackup-2009-04-16-15-42.log

problem polega na tym, że tam są tylko pliki etl.

n.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (5)

 1. Odpowiedz

  wydaje mi się że backup na inny wolumin na tym samym dysku działa również bez ustawiania opcji AllowSSBToAnyVolume – na c: nie sprawdzałam ale na d: działał;
  jak rozumiem backup manualny to zawsze full backup, a wg harmonogramu to full a potem incremental-tak więc jak do tego się mają opcje w „configure performance settings” a mianowicie „always perform full backup” i „always perform incremental backup” ?

 2. nExoR

  Odpowiedz

  @basia: sprawdzę i poprawię. dzieki za info – backupy testuje w dziwnych warunkach [na virtualkach w srodq nocy (; ] wiec bledy sa nieuniknione.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.