*updated

Windows 2008

Wraz z system Vista/w2k8 pojawił się nowy backup – dość kontrowersyjny, ze względu na totalnie inną ideę działania, którą opisywałem wcześniej – artykuł dość wiekowy, ale większość informacji pozostaje prawdziwe. Jedną z poważniejszych ograniczeń, jakie ma backup z vista to brak System State Backup – to zawsze był szybki sposób zbackupowania najważniejszych danych. W w2k8 również nie ma takiego backupu… w interfejsie – jeśli jednak zajrzy się do parametrów wbadmin, okazuje się, że SSB jednak jest:

Żeby nie było za pięknie, to polecenie ma bardzo specyficzne wymagania dot. parametrów. Zacznę od wymagań co do miejsca, gdzie backup można wykonać:

 • podobnie jak w przypadku całego mechanizmu winbackup  musi to być *oddzielny dysk*.
 • nie może to być dysk sieciowy

Ograniczenie to da się częściowo obejść, modyfikując wpis w rejestrze [gałąź ‘SystemStateBackup’ trzeba będzie najprawdopodobniej założyć]:

HKLMSYSTEMCurrentControlSetServiceswbengineSystemStateBackupAllowSSBToAnyVolume
Type=DWORD
0= Prevent storing systemstate backup on source volume
1= Allow storing systemstate backup on source volume

Po wpisaniu jedynki możemy wykonać SystemState na tym samym dysku – a nawet na tej samej partycji [np. C:].

Teraz można wywołać polecenie:

c:>wbadmin start systemstatebackup –backuptarget:c:

Niestety nie jest to szybka operacja, jaką pamiętamy z ntbackup ): Wykonanie takiej kopii to [oczywiście zależnie od maszyny] od 3o-6o minut.

systemstate

Sporo do życzenia pozostawia również sam wbadmin. Z interfejsu SSB nie będzie widoczny, więc jedynym sposobem pozostaje sprawdzenie dostępnych kopii przy jego pomocy, a oto co można sprawdzić:

ssb

Niewiele ):

Windows 2008 R2

W Windows 2008 R2 sytuacja uległa dość znacznej poprawie – funkcjonalność backupu została mocno poprawiona. Pojawiają się takie nowości:

 • możliwość ustawienia kalendarza kopii z wykorzystaniem dysku sieciowego. Niestety nadal bez opcji ‘incremental’ – plik będzie zastępowany najnowszą wersją
 • możliwość backupu wybranych katalogów
 • możliwość zrobienia backupu System State Backup z interfejsu

Żeby nie być gołosłownym, jak wygląda backup w R2:

backup0

backup1

Oczywiście nadal pozostaje możliwość skorzystania z wbadmina choć to narzędzie niewiele się zmieniło. Informacje dot. ograniczenia robienia backupu na dysku systemowym są aktualne dla R2 – podobnie jak i wpis w rejestrze, który je znosi. Informacje dot. ograniczenia robienia backupu na dysku, który się backupuje pozostaje aktualne dla R2 – co więcej, wedle testów wydaje się, że prezentowane wyżej ustawienie w rejestrze nie działa dla tej wersji.

Przy okazji chyba znalazłem buga w wersji beta: backup ‘systemstatebackup’ nie działa, jeśli system uruchamiany jest z dysku wirtualnego VHD jeśli wykonywany jest na sieć. wywala się z błędem, że nie udaje się wykonać kopii VSS. Ciekawe jest również to, że na koniec pojawia się komunikat mniej-wiecej:

log zapisany jest do pliq c:windowssystem32backupbackup-2009-04-16-15-42.log

problem polega na tym, że tam są tylko pliki etl.

n.

Comments (5)

 1. Odpowiedz

  wydaje mi się że backup na inny wolumin na tym samym dysku działa również bez ustawiania opcji AllowSSBToAnyVolume – na c: nie sprawdzałam ale na d: działał;
  jak rozumiem backup manualny to zawsze full backup, a wg harmonogramu to full a potem incremental-tak więc jak do tego się mają opcje w „configure performance settings” a mianowicie „always perform full backup” i „always perform incremental backup” ?

 2. nExoR

  Odpowiedz

  @basia: sprawdzę i poprawię. dzieki za info – backupy testuje w dziwnych warunkach [na virtualkach w srodq nocy (; ] wiec bledy sa nieuniknione.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

RSS
Follow by Email
LinkedIn
Share
Reddit