Czy ja jestem pierwszy, który dodaje W7 do domeny?
Co oni zrobili z tym ekranem logowania? Wiem że tak podobnie było w Viście (udało się nie dodawać u żadnego klienta do domeny), ale to jakaś masakra jest:
1 mogę wpisać tylko usera i hasło, domene/lokalny komputer podpowiada sam – najczęściej nie tak jakbym chciał
2 muszę wpisać za każdym razem od początku nazwę domeny, jeśli poprzednio logowałem się lokalnie
3 muszę pamiętać jaka jest nazwa komputera, jeśli chce się do niego zalogować lokalnie, problem często jest nie tyle z wpisanie, co z pamiętaniem. Teoretycznie, jak siadam do komputera, to nie wiem jaką ma nazwę (mam z akruszem inwentaryzacyjnym chodzić?), jeśli nie jest opisany (laptopy standardowo opisane są od spodu).
4 udało mi sie dotrzeć do ustawienia, gdy były „aktywne” dwa obrazki z kontami (admin i administrator) i nie mogłem zrobić „zaloguj innego użytkownika), a przed chwilą sam wylogowałem się z jednego z kont…
5 może komuś pomaga – ale są dostępne opcje zmiany języka i układu klawiatury podczas logowania – nim dotarłem, do „globalnych ustawień klawiatury i języka dla ekranu logowania” zablokowałem sam sobie kilka razy konto domenowe, bo układ klawiatury akurat nie był taki jak myślałem.

Sprawy może dość banalne, ale ilość tego zaskoczyła mnie, bo nie wpadłem, na ile różnych problemów można się natknąć już przy ekranie logowania… Poza tym, ciśnie się jedno: DLACZEGO? Dlaczego poprawione zostało coś, co naprawdę działało sprawnie, wygodnie i dobrze?
O ile pkt 1, 2, 5 po prostu są upierdliwe i wydłużają czas pracy, zamiast go skracać, to pkt 3 jest zwyczajnym rozwaleniem roboty – jak mam pamiętać, albo skąd mam wziąć nazwę niezalogowanego komputera (help?), a pkt 4 wygląda na zwyczajnego buga.

Jeśli miało być lepiej, to dlaczego nikt nie pomyślał ostrzeżeniu że „masz wciśnięty NumLock”? Co drugi user, który dostaje nowy laptop ginie przy pierwszym zetknięciu z tym problemem. ..

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Od 1998 w branży, to za mało by zostać bogiem, za dużo by milczeć. Bojownik o normalną informatykę. Były student PJWSTK i wykładowca CNAP. Obecnie aktywnie walczy na froncie dwóch przeciwieństw, które trzeba połączyć: technologii i biznesu.
Motto zawodowe: „Da się ogarnąć każdy burdel, ale proszę o podanie danych do faktury”

Comments (9)

 1. papi

  Odpowiedz

  No faktem jest, że ekran logowania był w XP ładny i przejrzysty – w Viście i 7 to masakra jakaś. Choć może jest jakiś wpis w rejestrze, aby wrócić do klasyki.

  Jeżeli chodzi o pkt 3 to Ci pomogę : w polu usera wpisz .username i już wyświetla sie poniżej nazwa komputera ;)

  pozdrawiam

 2. Odpowiedz

  Zostały zrobione badania tak samo jak w przypadku OO 2007 i według nich wyszło……. Dlatego nie ma starego ekranu. Swoją drogą można się było tego spodziewać. Przecież już w kursach do 2k3 MS podkreślał, że najlepiej powiedzieć użytkownikom by logowali się do systemów za pomocą swojego UPN, który za zwyczaj pamiętają.

  Fakt faktem boli to, że w GPO nie ma możliwości włączenia okna wyboru domeny jednak za bardzo nic z tym nie można zrobić.

 3. nExoR

  Odpowiedz

  @kaarol: no właśnie. od czasów 2k mówi sie o UPN a cały czas zostaje niespójność z tym pier*(&@#$ logowaniem domainuser – gdzie cała masa aplikacji do dzis nie potrafi inaczej ):

  @papi: kropka pomaga do logowania, ale nie pomaga, jak musisz dowiedziec sie na jaki komp sie logujesz… nie ma jak sprawdzic nazwy BEZ logowania. jedynym obejciem jest stworzenie ekranów z bginfo i wstawienie ich zamiast obrazkow logowania – musze nad tym popracowac i wymyslec automat
  tak swoja GT odgrazal sie jeszcze za czasow Vista, ze przygotuje ekran logowania i co? huh – GRZESIU ZROB TO DLA DOBRA LUDZKOSCI! (:

 4. Odpowiedz

  @nExoR
  Hmm, teraz sobie przypomniałem, że ponoć ten Credential Provider i cały ekran logowania da się łatwiej modyfikować. Heh i znowu zrodził się pomysł na odświeżenie VS. Aż z ciekawości spróbuje się tym pobawić (:

 5. papi

  Odpowiedz

  @nExoR: zawsze możesz w polisach zrobić message before logon gdzie poza pozą typowym bla bla bla (typowa praktyka dużych firm) zawarta będzie nazwa komputera.

 6. Odpowiedz

  Credintial Providery rzeczywiście się prosoto buduje. Problem jest tylko taki, że w odróznieniu od XP, w Vista czy 7 nie da się modyfikować LogonUI odpowiedzialnego za wyświetlanie credintial providerów – można tylko napisać własnego CP, który nie modyfikuje GUI.
  Co w skrócie oznacza że kwestia napisania czegoś co przypominałoby xp-kowy logon byłaby co najmniej trudna. Wymagała by napisania CP, który za pomocą autologon automatycznie się odpali, wyświetli xp-podobne okienko, pobierze z niego informacje, i przekaże je do standardowego CP.

 7. Odpowiedz

  No to ponarzekaliśmy sobie … a tak serio, a wiecie ile jest pytan case support dotyczących ukrycia nazwy domeny na ekranie logowania w XP … albo ukrycia listy domen z zaufanych lasów itp …

  @nexor … co do aplikacji co nie potrafią inaczej niż login … to już do ich developerów :), nie wyłączając dev z MS

 8. Odpowiedz

  @peki
  Właśnie sobie przeglądam przykłady i doc. do CP. Jest tam przykład, który wyświetla pod hasłem pole ComboBox i prosty TextBox. Teraz tylko do Tekstboxa wrzucić nazwę stacji a do ComboBoxa listę domen, realmów, etc.

  @Tomek
  Skoro sporo osób jest za ukryciem listy domen etc. to fajnie, że zostało to domyślnie wyłączone. Jednak aby uszczęśliwić wszystkich można dodać jakieś opcje w GPO lub opublikować dodatkowe gotowe CP, które posiadały by podobną funkcjonalność jak klasyczny ekran logowania.

  Zresztą miałem w tym roku nie narzekać więc jak będę miał chwilkę czasu to sobie jakoś poradzę xD

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.