telewizja to archaizm – pozostanie na pewno narzędziem popularnym… w końcu cała masa ludzi potrzebuje ‘jedno przyciskowych’ urządzeń, prania mózgu, i wbijania do głowy losowych treści. jednak coraz więcej osób potrzebuje więcej informacji – i nawet jeśli jest to rozrywka – mają to być informacje sprofilowane, w dobrej jakości obrazu/dźwięku, łatwo dostępne i w dowolnym momencie, *wyszukiwalne*. telewizja nie daje praktycznie żadnych z powyższych [TV HD w ograniczonym stopniu zapewnia jakość].

kierunek jest oczywisty – TV Online. kilq-krotnie pisałem już o projektach typu miro czy joost – które proponują podejście desktopowe – czyli aplikacja, która zarządza kontentem i jest playerem. coraz więcej jednak pojawia się stron, które proponują TVOnline – czyli w zasadzie wystarczy przeglądarka.

na computer wordzie pojawił się krótki artykulik, który tak na prawdę niewiele wnosi poza wyliczeniem zalet telewizji online. postanowiłem wklepać w wyszukiwarkę i zobaczyć jak to wygląda na polskim rynq i…. jestem mocno zaskoczony – spodziewałem się max kilq linków, tymczasem stron tego rodzaju jest na prawdę dużo. kilka przykładowych wyszukiwań:

w skrócie można powiedzieć – jest tego od groma!

o ile jestem bardziej przekonany do projektów typu miro i nieśmiało próbuję przekonać się do tej formy to niewątpliwie aplikacje web mają podstawową zaletę – jeśli w domu postawi się jakieś małe blackboxowe rozwiązanie z dostępem do netu i przeglądarką – może to być początek multimedialnej telewizji. na chwilę obecną główni pretendenci monopolu na domową rozrywkę – PS3 i XBox36o – nie oferują takich możliwości… no PS3 ma przeglądarkę, ale czy zadziałają takie site’y? przydałby się jakiś interfejs łatwy do obsługi z pada/pilota. na dzień dzisiejszy niestety najlepszym rozwiązaniem jest laptop podłączony do tv/rzutnika. oglądanie filmów kojarzy mi się ze zdesynchronizowanymi napisami [ich brakiem], kłopotami z codecami i innymi tego rodzaju przygodami. czy któryś site oferuje [za darmo czy odpłatnie] najświeższe odcinki seriali z napisami?

jeśli korzystaliście z któregoś serwisu tv online – napiszcie plz krótką opinię. chętnie bym potestował, ale nie wiem od czego zacząć q:

PS. niedawno i youtube przyłączył się z projektem TV Online – youtube XL

n.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (2)

 1. WiT

  Odpowiedz

  Niestety, jeśli chodzi o te strony, które znalazłeś to w większości są to pirackie inicjatywy jakichś nastolatków, które pojawiają się i znikają w sieci cyklicznie.
  Do tego taki amatorski stream (w większości oparty na chińskich patentach p2p w stylu tvants czy sopcast) nigdy nie dorówna zorganizowanym sajtom jakością i niezawodnością, nie mówiąc o tym, że można dać się wykorzystać płacąc za to.

  Ja mam doświadczenie z płatnym streamingiem tvn24 (bo lubię szkło kontaktowe), polecam też bezpłatny program linkstation, z pełną gamą programów informacyjnych (AlJazeera rządzi). Parę razy pobierałem pitbulla z itvp (po 3zł za odcinek) ale wzorem do naśladowania powinna być jednak strona BBC, iplayer (potrzebne jest wyjście przez IP z UK – np. za pomocą tor’a – opis konfiguracji tutaj. Od niedawna metoda ta nie działa mi jednak na transmisje na żywo, np. wyścigi formuły 1.

  Do transmisji sportowych, z polskim komentarzem (a czasem z chińskim…) korzystam z popularnej linkowni do justin.tv i pokrewnych serwisów; czasem trafi się nawet dobra jakość.

 2. Odpowiedz

  Pytanie co potrzebujesz z TV – jezeli chodzi o seriale filmy itp -> netflix jest tym czego potrzebujemy i czego w PL jak zwykle nie mamy. I X360 oferuje taką możliwość … tylko nie w PL :(.

  Co do podejścia – uważam że TV czy nawet tylko filmy na dekstopie się nie sprawdzą. To musi być coś co będzie dostępne – właśnie jak konsola do gier czy set-top-box który już statystyczny kowalski posiada lub łatwo będzie mu go zdobyć.

  Ja osobiście uważam że najpierw umrą (przejdą do niszy bardziej) tradycyjne nośniki filmów seriali – zostaną zastąpione streamingiem w dobrej jakości. Kanały TV jako takie jeszcze długą będą się trzymać … przyzwyczajenie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.