dwa nowe serwery ProLiant DL360 Gen9… UEFI. po wyłączeniu serwerów nie wiedzieć czemu, rozwala rekord startowy. nie chce mi się opisywać hec jakie są z tymi złomami, ale przynajmniej ręczne rozwiązanie w przypadq wystąpienia problemu:
- jeśli jesteś szczęściarzem – płyta instalacyjna będzie widziała kontroler dysków. jednak w przypadq serwerów jest olbrzymie prawdopodobieństwo, że sterów do kontrolera RAID nie będzie. zatem pierwszy krok: przygotuj rozpakowane sterowniki dla kontrolera storage w wersji rozpakowanej – „.inf”.
- uruchom winPE – może być zwykła płyta instalacyjna Windows Server – uruchom konsolę [shift-F1o]
- sprawdź jakie są widoczne w systemie dyski. jeśli nie widać tego z systemem – załaduj sterowniki z pkt.1. dwie ciekawostki: instalacja z GUI nie powiedzie się [jeśli ktoś będzie próbował przez cześć recovery]. a druga to taka, że po załadowaniu z konsoli system krzyczy, że wymagany jest restart… ale powinno działać.
- drvload <usb:>\<plik.inf>
- przypisz literę dla partycji EFI – łatwo ją rozpoznać, bo to mała partycja FAT32.
- Diskpart
- List vol [zapamiętaj oznaczenie dla OS]
- Sel vol <EFI>
- Assign letter=v:
- Exit
- nadpisz sekwencję bootowania
- cd /v v:\EFI\Microsoft\Boot
- bootrec /fixboot
- bcdboot <OS:>\windows /s v: /f ALL
- dla systemu z Hyper-v należy włączyć obsługę Hv. tu też ciekawostka – bez tej opcji usługi wstaną, ale przy próbie uruchomienia maszyny, będzie drzeć ryja. a wedle doq technetu to opcja służąca do debugowania. trochę zatem zaskaqjące to jest obligatoryjne a nie opcja /:
hypervisorlaunchtype [ Off | Auto ]Controls the hypervisor launch options. If you are setting up a debugger to debug Hyper-V on a target computer, set this option to Auto on the target computer.
- bcdedit /set {default} hypervisorlaunchtype Auto
po tej operacji system powinien prawidłowo się zbootować.
eN.