SIP nie pozwala na znaki z poza standardowego alfabetu łacińskiego [na znaki diakrytyczne]. efekt może być nieco mylący, ponieważ sam interfejs nie ostrzega – podczas włączania użytkownikom funkcjonalności OCS można wybrać automatyczne tworzenie nazwy SIP domain jako imię.nazwisko@siddomain. wizard pokazuje wszystko jako 'success’ a potem zaczynają się pytania typu 'czemu po rozwinięciu adresów grupy nie widać wszystkich osób?’.
problem jest dość łatwo zdebugować, ponieważ w eventlogu na serwerze pojawiają sie warningi [nie errory] informujące, że jest problem w synchronizacji adresu SIP.
przypadek na jaki trafiłem był dość ciekawy i zacząłem debugowanie od złego narzędzia – ADSIEdit. po zmianie adresu SIP na nowy [np. z jozef.kot@domain.internal na józef.kot@domena.com], user oczywiście nie mógł zalogować się na nowy adres. sprawdziłem ADSIEditem atrybut msRTCSIP-DomainName – i wszystko niby ok. a mimo to user nadal jest w stanie zalogować się na stary adres. początkowo myślałem, że to może opóźnienie replikacji, ale nic z tego… w końcu sięgnąłem po najprostsze narzędzie – czyli eventvwr i wszystko stało się jasne.
dowodzi to:

  • żeby mimo wszystko zaczynać od podstawowych narzędzi [nawet jeśli spodziewa się poważniejszych problemów]
  • że OCS pomimo tego, że integruje się z AD i z niego sczytuje informacje to realnie korzysta z danych w SQL

niestety inne kwestie nie są takie proste do zdebugowania – zwłaszcza komunikacja pomiędzy komponentami takimi jaki Edge czy WebAccess to długie godziny ślęczenia i sprawdzania na poziomie protokołu. wszelkie odstępstwa od podręcznika okazują się generować problemy ):

n.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.