to, ze ms zupelnie serio podchodzi do sprawy i ze wydaje sie, ze ten system zaistnieje na prawde, potwierdzaja oficjalne artykuly. mozna nawet sciagnac wstepna dokumentacja tego OSa [topic jest linkiem, jest tez w podanym arcie].
to co mnie niepokoi to zdanie [tlumaczenie wolne]:
„nowy os jest calkowicie napisany w c# i w jego pochodnym jezyq – nazywanym sing#. (sing# jest pochodnym od spec#, ktory jest pochodnym od c#). docelowo system ma byc pisany w sing#.”
juz sam pomysl pisania systemu operacyjnego w jezyq wysokiego poziomu jest niepokojacy. sun od wielu lat pisal javaos i jakos dupa z tego wyszla. ms byc moze sobie z tym poradzi lepiej, ale hmm… no moze ja starej daty jestem, ale os powinien byc w C++ wykanczany gdzieniegdzie assemblerem. w sumie to framework potrzebuje w zasadzie systemu zeby dzialac… hmmm.. no ja developerem nie jestem. pewnie jakos to kompiluja do kodu natywnego i pisza tak, zeby nie bylo zalezne od istniejacych bibliotek.

w doqmencie mozna znalesc opis nieco rozny od tego, ktory jest w artyqle:
„Code in Singularity is either verified or trusted. Verified code’s type and memory safety is checked by a compiler. Unverifiable code must be trusted by the system and is limited to the hardware abstraction layer (HAL), kernel, and parts of the run-time system. Most of the kernel is verifiably safe, but portions are written in assembler, C++, and unsafe C#.
All other code is written in a safe language, translated to safe Microsoft Intermediate Language (MSIL) , and then compiled to x86 by the Bartok compiler [20]. Currently, we trust that Bartok correctly verifies and generates safe code. This is obviously unsatisfactory in the long run and we plan to use typed assembly language to verify the output of the compiler and reduce this part of the trusted computing base to a small verifier”
.

warty uwagi jest rozdzial 6ty dokumentu [calego nie czytalem, tak przegladalem z ciekawosci], ktory mowi o wydajnosci. porownywane byly freebsd 5.3, fedora 4 i windows xp sp2. wydajnosc jest 3krotnie wieksza. nie czytalem dokladnie, chociaz nasowa sie pytanie jak mierzyc wydajnosc czegos, czego w zasadzie nie ma [no bo te pare linijek niczego w zasadzie nie realizuje], do pelnego systemu z pelna gama powiazan miedzy bibliotekami etc itd? o wydajnosci to porozmawiamy, jak to bedzie System. czyli cos co mozna uruchomic, zainstalowac cos i uruchomic.

co kolwiek by nie mowic – wielkie brawa dla zacofanego spiocha giganta, ze dysponuja najwiekszym na swiecie majatkiem w koncu postanowili napisac system od nowa. tak powstala java – i zrewolujonowala programowanie. tak powstal linux i stal sie konqrencja dla niemal monopolisty. moze znow powstanie cos NA PRAWDE przelomowego?
byleby tylko nie zaczeli ich zbyt szybko naciskac na kompatybilnosc wstecz… q:

ps. te testy wydajnosci to niezla reklama MSa. na linuxie odpalenie procesu zabiera 719,ooo cykli procesowa, freebsd 1,o32,ooo a wxp sp2….. 5,376,ooo!!!!! no ale co sie dziwic. co robi windows – tego nie wie nawet aniol stroz bila gatesa. wystarczy odpalic regmona czy filemona i ze zdziwieniem stwierdzic, ze kazde otwarcie okna dialogowego to kilka tysiecy odwolan do jakichs plikow i kluczy rejestru. przewaznie po kilka razy do tego samego. standardem jest tez np. ze windows sprawdza czy klucz istnieje. nie istnieje. zaklada go, sprawdza czy istnieje, kasuje go i sprawdza czy istnieje i tak np. 6 razy do tego samego klucza!
zabawe regmonem czy filemonem ciezko nazwac 'pouczajaca’. ja bym raczej powiedzial 'totalnie oglupiajaca’, bo nikt nie potrafi wyjasnic z czego takie zachowanie wynika…

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (4)

  1. kojn

    Odpowiedz

    Poziom artykułów jest naprawdę imponujący … zaczynasz mnie przerażać ;) … biorę się cholera do roboty. *btw … FreeBSD 5.3 to już stara nie supportowana wersja, obecnie stablina jest 5.4, a RC1 – 6.0 .. pozdo

  2. n€x¤R

    Odpowiedz

    ha! ciagle nie moge sie przyzwyczaic… kiedy slysze od ciebie newsy ze swiata freeBSD q:

    ps. miales mi podeslac linka do swoich opowiesci – wrzuc go tutaj (:

  3. n€x¤R

    Odpowiedz

    a od kiedy to nauka jest wstydliwa? (: zauwaz, ze wraz z toba ucza sie i inni <:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.