o programowaniu rownoleglym nie mowi sie duzo… nie mowilo. poniewaz byla to moja specjalizacja na magisterce paralem sie troche w MPI czy PVM i zrownoleglem proste obliczenia matematyczne… no moze nie takie bardzo proste. w kazdym razie zdaje sobie sprawe z tego, jak gigantycznym problemem jest zrownoleglenie.
skad temat? technologia HT nie zyla dluzej niz rok a juz sa procesory multicore. itel straszy, ze lada moment beda 8corowe procki. PS3 przypomina [z felietonow ktore czytalem] architekture transputera.
no i co z tego, ze nasz system bedzie mial 8 czy 8o procesorow, skoro aplikacje nie sa wstanie tego wykorzystac. system moze rozrzucic watki po prockach, ale wciaz malo. problemem jest synchronizacja, i ciaglosc obliczen – jesli program wciaz cos liczy, to przewaznie wyniki z jednego oblicznia potrzebne sa do dalszych obliczen jako dane. caly czas zyjemy w swiecie przetewarzania sekwencyjnego. no i co z tego ze 1ooo watkow bedzie rozlokowanych na 1ooo procesorow, skoro wszystkie beda wisiec i oczekiwac na dane z jedynego obciazonego procesora?
trend wieloprocesorowosci i tego, ze jestesmy swiadkami switu nowego swiata dla techlonogii 'biurkowych’ jest bardzo widoczny. polecam bardzo fajny art wyjasniajacy problematyke, podajacy troche matematyki, troche teorii – bardzo fajny kawalek czytania.
od siebie jeszcze tylko dodam, ze jedno jest pewno – na dzien dzisiejszy dostosowuje sie programowanie do sprzetu, ale to rowniez bedzie musialo ulec zmianie. zreszta tutaj trendy juz tez sa widocznie – procesor do liczenia fizyki, ta sama firma wkrotce ma wypusicic procesor wspomagajacy podstawowe operacje AI. specjalizowane kosci, na kartach graficznych… czy procesor przyszlosci bedzie dziesiatkami specjalizowanych prockow? raczej wyobrazam sobie przestrzennego cube’a z wieloma prockami. tylko kiedy zaczna pojawiac sie programy napisane specjalnie dla rozwiazan multiprocesorowych? nie sadze, zeby nastapilo to szybko, ale mozna spodziewac sie boomu.
***UPDATE****
i jeszcze jeden art pokazujacym trend