ROTFLMAO – tak można podsumować wtopę, jaką zaliczył eMeS w ten weekend. a w zasadzie od piątq. cała chmura Azure wyparowała. dosłownie *cała*. od usług komercyjnych, darmowych, xbox… a wszystko przez… nieodświeżony certyfikat!

o tym, że PKI jest sztuką zanikającą i dla większości wdrożeń nazwa “PKI” jest mocno na wyrost, pisałem całkiem niedawno. ale to co się wydarzyło ciężko nawet komentować, więc zamiast się nabijać kilka wniosqw dla nas wszystkich:

 • CERTYFIKATY SĄ WAŻNE. jak widać – jeden zły cert i cała wielka machina może zdechnąć.
 • to, że nie dzieje się tak w innych firmach wynika z faktu, że każdy zna trywialim “bezpieczeństwo jest bardzo ważne/najważniejsze” ale środowisko konfiguruje się przeciwnie. ponieważ niewiele osób certyfikaty rozumie, aby sobie nie utrudniać życia, wszystko konfiguruje się tak, żeby “niewadziły”. czyli używa się self-signów, wyłącza się weryfikację CRL, pozwala się na połączenia pomimo braku poprawnej walidacji itd. czyli jakiś cert jest, jakieś szyfrowanie jest i wszyscy skaczą szczęśliwi że mają PKI i super bezpieczeństwo.
 • w Windows od zawsze brakowało automatu, przypominającego o wygasającym certyfikacie. taka funkcjonalność została dodana – AFAIR w Vista, jednak trzeba się lokalnie zalogować na serwer/stację, aby komunikat zobaczyć. tam, gdzie PKI jest istotne – jak np. główny cert firmy czy jakiejś aplikacji Web – admin powinien od razu wrzucić jakieś przypomnienie do kalendarza…

zamiast ustawiać przypomnienia na konkretne daty, co jest mało elastyczne z 1ooo powodów, warto byłoby zrobić coś bardziej uniwersalnego. na szybko – skrypt, który sprawdza wszystkie certy w computerMY i jeśli data jest powżej 6o% czasu życia, wysyła maila z informacją. skrypt można by wrzucić do do schedulera na serwerach. trzeba będzie nad tym pomyśleć…

eN.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (7)

 1. Odpowiedz

  Takie skrypty sa gotowe na sieci jak poszukasz … widze tez ze trzeba opisac to co zrobilismy z zarzadzaniem certyfikatami i ich cyklem zycia w ramach rozwiazania na FIMie :).

 2. jnx

  Odpowiedz

  sam chciałem o tym napisać w sobotę i już nawet napisałem ale skasowałem bo pomyślałem, że flame nie będę robił – już i tak techinternet przez weekend na przemian nabijał się i przeklinał MS za tą amatorszczyznę jaką odstawili

 3. Odpowiedz

  niewątpliwie wtopa i usprawiedliwienia nie ma. jednak takie rzeczy – na mniejszą skalę, ze względu na wielkość firmy – są dość częste. nie raz i nie dwa zdarzyło mi się wejść na jakaś stronę, sklep, alplikację i dostać info o nieważnym certyfikacie… smutek ):

 4. Odpowiedz

  @gibon: FIM jest jeszcze bardziej noszowy q: bardzo fajnie będzie poczytać, ale mało uniwersalne rozwiązanie.

 5. gt

  Odpowiedz

  Może nie jest to case MS, ale znam takie przypadki, w których administrator celowo pozwalał na wygaśnięcie certów, żeby coś przepchnąć/udowodnić/itp.
  Jakiśtam czas temu, pracując w firmie na I proponowałem zrobienie takiego rozwiązania, żeby proaktywnie nękać klientów u których certyfikaty wygasną w najbliższym czasie. Ale entuzjazm był mizerny. Już wygaśnięty certyfikat to niezły nóź na gardle i szansa na skasowanie na większą kwotę… :P

 6. ziemek borowski

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.