ostatnio prowadzę trochę qrsów więc mam okazję zapoznać się z nowymi podręcznikami. Nowe podejście ma kilka wad i zalet – jak to zwykle bywa.
Największą zaletą jest model aktywacyjny w2k8: brak konieczności aktywacji maszyn – kopiujesz i działa. Laby na wirtualkach dla w2k3 były, delikatnie mówiąc, upierdliwe – kiedy trzeba było przy każdym labie wykonać masy telefonów do centrum aktywacyjnego i wyklikiwać szeregi liczb a potem wklepywać kod – to była masakra. czasem wolałem przygotować własny obraz i namęczyć się z duplikacją materiałów, niż aktywować te maszyny. A więc problem ten spadł – w końcu laby po prostu się kopiuje i działają. Ciekawostka: dla nowych systemów pojawiły się klucze licencyjne typu LAB dla subskrypcji MSDNAA – zdaje się, że też nie wymagają aktywacji i można sobie w końcu stawiać LABów do woli [dzięki ci emesie!].
natomiast pojawiły się dwie poważne wady. Jedna dotyczy zmian w podręcznikach. Miałem nadzieję, że kiedy będą finalne wersje zostaną uzupełnione.. ale niestety nie – obecna formuła jest taka, że w podręczniq trenerskim są pytania, bez odpowiedzi. czasem jakiś pomocniczy link do materiałów ogólnych. Z jednej strony logiczne – trener powinien wiedzę posiadać. Jednak przygotowanie do qrsu jest znacznie utrudnione i nigdy nie ma pewności czy na pewno 'to autor miał na myśli przez’. W poprzednich qrsach zawsze dokładnie było opisane o co w pytaniu chodzi i jaka jest odpowiedź tak, że można było swoją wiedzę zweryfikować – co niejednokrotnie pozwoliło mi się dodatkowo douczyć. Uważam to za bardzo zły ruch.
Druga kwestia to część techniczna.. otóż jakiś kretyn wymyślił sobie, że część maszyn wirtualnych będzie dostarczana w postaci paczki msi. Niektóre maszyny są jako selfextracty [super] a te, które są w msi doprowadzają do szału. Podczas uruchomienia msi odczytuje i weryfiqje cały plik – co przy 1,4GB pliq zabiera dobre 1o-15 minut. Następnie rozpoczyna się instalacja więc zajebiste msi znów weryfiqje – czy aby coś się nie zmieniło przed kliknięciem w 'next’. Czyli instalacja pojedynczej maszyny może trwać w sumie nawet koło 4o min a maszyn do qrsów to teraz nie żałują – każde środowisko składa się teraz średnio z 5-7 maszyn.
Należy również koniecznie wymienić sprzęt laboratoryjny – co najmniej dwa dyski, procek ze wsparciem wirtualizacji, 64bitowy system i min 4GB RAM – to średnie zalecenia dla hosta do uruchomienia i pracy na kilq maszynach z w2k8/vista.

PS. osobom zajmującym się integracją/wdrożeniami polecam zainteresować się qrsem 643o który od kilq dni jest w wersji final. To zupełnie nowy pomysł, a zarazem nowy poziom. Takimi materiałami ms-learning nie mógł się do tej pory pochwalić.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (2)

  1. Odpowiedz

    Nexor, a patrzyłeś w opis ppt dla trenera ?
    tam sie podziały wszystkie brakujące opisy z książki – to znaczy trener może sobie je przeczytać, kursant …. ma swoje dwa słowa pod slajdem w książce.

  2. Odpowiedz

    no w tym do którego dałem linka jest kilka słów ale bardzo ogólnych. niestety są laby [nie tylko w tym qrsie] typu 'zaproponuj rozwiązanie’ a potem brak wizji producenta. problem polega na tym, że jak rozwiązywałem examiny z design to miałem ochotę rzucać monitorem bo nie miałem się z kim pokłócić q: wizje emesa nie zawsze odpowiadają realiom q:

    tak czy inaczej – uczyć się dużo trudniej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.