…zniknęły.

nie wczoraj, a pół roq temu, ale może komuś umknęło to tak, jak mi. chodzi o skrócone adresy URL, które dostępne były w różnych serwisach typu OneDrive czy Google Maps. z jednej strony co za różnica czy adres jest skrócony, przecież i tak się go nie uczymy na pamięć, tylko wysyłamy mailem czy innym medium, z drugiej strony miało to ciekawy efekt psychologiczny – taki krótki adres nie straszy. kiedy widzi się długi ciąg znaków w adresie, który mamy kliknąć to budzi niepoqj, w przeciwieństwie do krótkiego, zwięzłego. no i mimo wszystko, rzadko-bo-rzadko, ale czasem taki adres trzeba przedyktować przez telefon. dziwne przypadki się zdarzają.

zastanawiałem się, czemu serwisy Google czy MS wycofały tą usługę i okazuje się, że chodzi o bezpieczeństwo. jeśli udostępnialiście kiedyś pliki lub lokalizacje z usługi chmurowej, to wiecie, że całe bezpieczeństwo opiera się w właśnie na linq – w nim zawarty jest token, upoważniający do edycji lub odczytu pliq. to samo w sobie nie jest jeszcze tragedią, bo wysyłając link mailem musimy pamiętać, że może kiedyś trafić 'gdziekolwiek’ i doqment/lokalizacja będzie mógł być pobrany lub edytowany przez przypadkową osobę. większym problemem był fakt, że token w zawartym linq, oraz uporządkowana struktura serwisu pozwala na dostęp do innych danych.

całość, wraz z raportem na podstawie odkodowanych linqw można znaleźć w tym artyqle a dla leniwych, skrócona wersja przykładowych scenariuszy ataq:

  • dla OneDrive, znalezienie katalogu z zapisem, umożliwia łatwe wstrzyknięcie wirusa/malware na komputery użytkownika, ponieważ usługa ta daje możliwość synchronizacji katalogu, która jest powszechnie wykorzystywana. statystyki z badania pokazały, że aż 7% katalogów dawało możliwość zapisu [SIC!]
  • dla GMaps, wykrycie zapisanych przez użytkownika miejsc, daje możliwość bardzo dokładnego profilowania – w skrócie dostęp do informacji kim jesteśmy, gdzie bywamy, a nawet z kim się spotykamy – co daje podstawy do bardzo dobrze sprofilowanego ataku – czy to elektronicznego, czy IRL.

to w sumie oczywiste, ale przypomina, jak olbrzymia odpowiedzialność spoczywa na dostawcach usług globalnych. taki mały niuansik – ot, skrócony link…

w epoce 'chmury’ i wszechobecnego ułatwiania sobie życia, czasem zapominamy jak niebezpieczne jest udostępnianie danych. nie jestem zwolennikiem paranoidalnego odcinania się od usług… bo są wygodne. i dużo traci się na blokowaniu wszelkich ciasteczek, korzystania z map, backupu zdjęć czy trzymania doqmentów w chmurze. poszukiwanie niszowych rozwiązań, które są rzadziej kierunkiem ataq ze względu na mniejszą popularność, może być jakimś rozwiązaniem. ale traci się wtedy na integracji – decydując się na usługi jednego dostawcy, mamy tzw. 'suite’ czyli cały pakiet usług, pomiędzy którymi łatwo wymienia się dane, co daje olbrzymią elastyczność i wygodę.

wybór należy do Ciebie – byle świadomy!

eN.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.