taki oto ciekawy artykuł dotyczący aborcji tabletu ‘courier’. aborcji – ponieważ po opracowaniu całej koncepcji, projekt został spuszczony do oceanu. powodem była decyzja obrania kierunq rozwoju dla tabletów – albo mógł to być Courier albo ‘jakiś inny’. problem polegał na tym, że Courier korzystał ze zmodyfikowanej wersji Windows i nie był nastawiony na standardowe wykorzystanie, a raczej jako dodatkowy gadżet – przydatny głównie w architekturze/rysunq. niedługo potem wyszedł iPad. eMeS miał szansę pojawić się na rynq tabletów wcześniej i to z urządzeniem, które nawet na dzień dzisiejszy nie ma konqrencji.

artyqł podaje wiele faktów i dysqtuje nad taką decyzją firmy, a więc zachęcam do pełnej lektury. mnie najbardziej intryguje przyszłość. przez swoją decyzję eMeSy przespały epokę – w 2o1or. sprzedano 17,6 miliona tabletów a na 2o11 oczeqje się liczby ok. 63 milionów. Windows 8 ma być pod koniec przyszłego roq – ciężko będzie się przebić przez tak ukształtowany rynek, zdominowany przez Androida i iOSa.

co do samych tabletów – nie lubię tych urządzeń. są za duże jako telefon, za małe jako komputer. mają zbyt mało możliwości żeby zastąpić lapsa a są zbyt niewygodne, żeby zastąpić smartphona. wydawania 1,5-2 KPLN na mobilną przeglądarkę? nie dla mnie. Courier pokazywał jak na prawdę można wykorzystać tablet – tym bardziej żal, że taka idea została zabita tuż przed urodzeniem.

no cóż. moja osobista opinia: steave ballmer powinien przejść na emeryturę. eMeS musi odmłodzić kreatywnych.

eN.

Spread the love

Comments (3)

 1. Ufo aka Juggalo

  Odpowiedz

  ja mam wrazenie, ze robienie produktow fajnych, dobrych jest wbrew polityce m$. W ostatniej dekadzie jedyne co im wyszlo (poza xp’kiem) to xbox wlasnie (i tu jest szac, bo zaczynali od zera na rynku zdominowanym przez sony)…
  a tak – wpadka goni wpadke – vista, windows phone 7 (jako kompletnie nowy system, a nie dalsza ewolucja calkiem dobrego windows mobile), zen (ktory byl traktowany po macoszemu), surface (nawet nie wiem, czy on wyplynal kiedykolwiek na powierzchnie) i teraz courier (swoja droga dziwilem sie, ze m$ nie wszedl w rynek tabletow, bo mieli genialnie dopracowane rozpoznawanie pisma i mowy juz w viscie)…

 2. jnx

  Odpowiedz

  Dla mnie ta cała historia z Courierem to fantastyka. Tablety były przed Ipadem i sprzedawały się kiepsko – to, że jakiegoś Couriera by wypuścili nic by nie zmieniło bo:
  – na jakim procesorze by to chodziło? bo na pewno nie ARMie
  – jak nie na ARMie to jakimś pewnie intelu – wystarczy sprawdzić jaką intel ma ofertę dla systemów typowo mobilnych – w skrócie nie ma żadnej.
  – poza tym teraz są też tablety z Winda – wyglądają jak cegły przy tabletach na ARMie do tego mają najczęściej kratki na wentylację – bo trzeba te Atomy na których chodzą chłodzić. Nie mówiąc już o czasie działania średnio 4-5h, wadze średnio o,8kg i cenie najczęściej w okolicach 800-1000USD.
  Nie mówiąc już, że “zmodyfikowany windows” to system z lat 90 gdzie nikomu nie śniło się o dotyku. Generalnie historia by się pewnie tak samo skończyła jak telefon KIN

 3. nExoR

  Odpowiedz

  ja sobie zwyczajowo pozwolę niezgodzić się z waszymi opiniami.
  @ufo: co do tego co wyszło eMeSowi to mogę wymieć długo – xbox ale i kinnect, exchange 2k7 i jego następca 2kd, w7 i w2k8, z mniejszych rzeczy darmowy Security Essentials, hyper-v jest świetną alternatywą dla vmware… i można by dużo wymieniać. co do visty jako wpadki – nie rozumiesz tematu i tyle. wp7 nie uważam za wpadkę i imho przekonasz się o tym w ciągu najbliższego roq. zbiera bardzo dobre opinie a jego udział w rynq powolutq rośnie. oczywiście nie będzie to produkt jak iphone jednak w żadnym razie nie jest wpadką. surface jest w wersji 2 i ma sie dobrze http://www.microsoft.com/surface/en/us/default.aspx . generalnie jugo, Twoje opinie są ignorackie – uważasz, że jak nie dostajesz newsa na jakiś temat to coś przestało istnieć, a jak coś ci się nie podoba to świat to odrzucił. a świat jest trochę większy i bogatszy niż Twoje doświadczenia q:

  @jnx: ciężko oceniać ale jesteś zbyt pochopny. ipad wprowadził ‘dotyk’ jako standard a do szkiców, pisania etc rysik jest nieodzowny. osobiście bardzo sobie chwaliłem ekrany na rysik. takie urządzenie mogłoby zdobyć grupę zwolenników. z tym ‘nie śniło się o dotyq’ to może i prawda w latach 9otych ale courier miał pełny multi-touch. nie znam też parametrów – np. ile czasu takie urządzenie by działało, ale nie zakładam z góry że byłoby do dupy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.