osobiście jestem przeciwnikiem telewizji – uważam, że to odmóżdzająca rozrywka. podstawowe wady to:

 • ohydny model reklam [zazwyczaj] lub duża cena za kanały płatne
 • te płatne to przeważnie kinowe/filmowe. tutaj zmuszeni jesteśmy ‘polować’ na film o konkretnej godzinie
 • telewizyjne ‘klikactwo’ sprowadza się przeważnie do oglądania śmieci, bo aqrat nie ma nic innego
 • nie wymusza wybierania treści

można polemizować i na każdy punkt napisać referat ale nie o tym tu i nie-o-to-cho. wyżej wymienionych wad pozbawiony jest Internet i usługi VoD. dodajmy do tego własne zasoby i media streamingu tak video jak i dzwięq, lokalne zasoby zdjęć i co-nam-tam-jeszcze… jak to wszystko połączyć możliwie małą ilością urządzeń? co w ogóle jest do dyspozycji?

DLNA

Digital Living Network Alliance – organizacja non-profit założona przez Sony w 2oo3 roq, zrzeszająca obecnie ponad 25o firm [zgniłe jabłko ma oczywiście świat w dupie i nie jest kompatybilne]. celem jest stworzenie ekosystemu mediów kompatybilnych ze sobą – mówiąc po prostu – umożliwienie urządzeniom do odtwarzania mediów wymianę informacji. nazwa DLNA pomimo, że jest certyfikacją, używana jest jako nazwa protokołu. oto tabela warstw zdefiniowanych dla stosu DLNA:

Warstwa Standardy/Protokoły Funkcja
Link Protection DTCP/IP technologia DRM – a więc zabezpieczenie mediów
Media Formats MPEG2, MPEG4, AVC/H.264, LPCM, MP3, AAC LC, JPEG, XHTML-Print kodowanie mediów. należy zwrócić uwagę na liczbę codeców – nie ma tu wielu z powszechnie używanych
Media Transport HTTP jak media są przesyłane
Media Management UPnP AV 1.0, UPnP Print Enhanced 1.0 spsób identyfikacji, zarządzania i dystrybucji w sieci. UPnP to bardzo rozległy standard i stanowi podstawę DLNA.
Discovery and Control UPnP Device Architecture 1.0 w jaki sposób urządzenia dowiadują się o sobie nawzajem.
IP Networking IPv4 Protocol Suite protokół komunikacji – czyli definicja warstwy sieciowej
Connectivity Wired: Eth8o2.3, MoCA
Wirless: WiFi 8o2.11, WiFi Protected Setup

nie jest celem robienie referatu o DLNA – po szczegóły odsyłam do linków w texcie, skupię na kilq praktycznych uwagach.

najpierw pytanie: komu DLNA w ogóle jest potrzebne? aby z tego skorzystać trzeba mieć jakiś media server – taką rolę może pełnić np. komputer z Windows 7. ponieważ standard DLNA obejmuje różne media – jak widać z obsługiwanych formatów – można opublikować w sieci lokalnej zdjęcia, muzykę oraz filmy. do odbioru/pokazu mediów potrzebne jest urządzenie zgodne z DLNA np. typu telewizor, drugi komputer czy rzadziej – odbiornik audio czy ramka do zdjęć z WiFi. 

pomimo wspaniałych założeń DLNA nie jest pozbawione wad. standard nie jest ‘sztywny’ – przede wszystkim definiuje co ma być zaimplementowane, a nie – czego nie może. w sumie dość logiczne. problem jaki z tego wynika to fakt, że różne urządzenia będą obsługiwać różne codecki. niektóre trochę ponad standard, niektóre nie. jak to się przekłada na rzeczywistość?  kupując urządzenie typu telewizor, trzeba zwrócić uwagę na obsługiwane formaty video/codecki, ponieważ może się okazać że nie będzie w stanie odtworzyć publikowanych mediów.

kolejnym problemem jest brak standardu na napisy do filmów. niektóre media je obsługują – niektóre nie. sam sposób obsługi [w jaki sposób podaje się informację o napisach] również się różni zależnie od producenta, różnią się również obsługiwane formaty – zazwyczaj są to pliki srt, ale czasem można znaleźć urządzenia obsługujące sub. należy pamiętać, że aby wszystko zadziałało, zarówno urządzenie streamujące jak i odbierające musi działać w ten sam sposób. próbowałem trochę podrążyć temat i ASAIK są trzy podstawowe sposoby obsługi napisów:

 • DMS (Digital Media Server – nadajnik) nie wysyła informacji o napisach. do tej grupy zaliczają się niestety produkty eMeSa więc nie ma szansy odtworzyć filmu z napisami na Windows Media Player czy XBox [PS3 chyba też nie potrafi?]
 • DMS wysyła w XMLce informacje o dwóch oddzielnych plikach/strumieniach. zdaje się, że to wygasający sposób
 • DMS wysyła informację o pojedynczym strumieniu np: http://<server>:<port>/movie.avi a DMP (Digital Media Player) automatycznie sięga po drugi strumień – http://<server>:<port>/movie.srt – jeśli więc tylko jest publikowany, zostanie odtworzony. ten sposób implementuje większość obecnie tworzonych DMP i DMS

transcoding

sposobem na obejście ww. problemów jest transcoding. DMS musi mieć na tyle mocy, aby w locie pobrać strumień, i w locie przetworzyć go na zrozumiały przez DMP. podczas przetwarzania można np. “wstrzykiwać” napisy. problem polega na tym, że DMS musi mieć odpowiednią moc obliczeniową aby coś takiego wykonać. jeśli rolę tą pełni PeCet to są dwa najpopularniejsze programy-kombajny, które potrafią zrobić z filmami wszystkie sztuczki – obsługują napisy jako dodatkowy strumień, transkodują do dowolnego formatu w tym ze zmianą rozdzielczości i “wstrzykiwaniem” napisów. tymi programami są TVersity i PS Media Server.

tego nie da ci TV

DMSy potrafią o wiele więcej. filmy i muzyka z lokalnego medium to dla wielu wystarczająco dużo, ale to dopiero początek możliwości. jeśli DMS podłączony jest do Internetu, czemu nie miałby publikować shoutcastów, kanałów youtube, VoD, podcastów czy innych wynalazków? programy takie jak TVersity czy PS3MS potrafią takie rzeczy zrobić i opublikować jako strumień dla DMP. podstawowy problem to prymitywność DLNA, który daje stosunkowo małe możliwości rozbudowy interfejsu DMP.

podsumowując temat DLNA – pomysł świetny, ale raczej dla mało wymagających. zaspakaja podstawowe potrzeby a aby mieć więcej trzeba wykazać się co najmniej odrobiną wiedzy i zaparcia.

urządzenia do domu – co można zrobić na dziś?

pozostaje pytanie – jak zatem urządzić sobie domowe centrum mediów? do dyspozycji mamy:

w którą technologię warto inwestować? IMHO jeśli ktoś posiada zwykły wyświetlacz – jakikolwiek by nie był – nie warto go wymieniać tylko po to, żeby obsługiwał DLNA. ten standard jest na razie zbyt prymitywny [mam nadzieję, że to nie będzie koniec jego możliwości] a można sobie zapewnić pełne możliwości przy pomocy NAS lub/i NMT. oba urządzenia, pomimo pozornie bardzo zbliżonych właściwości dają inne możliwości i sqpiają się na trochę innych aspektach.

w kwestii qpowania TV z wbudowanym Internetem i mikrosystemem, zaletą będzie ograniczenie ilości urządzeń [oraz pilotów (; ] ale w zamian zdajemy się na konkretnego producenta – a co za tym idzie na to, co on aqrat oferuje.

NAS

obecnie dostępne dyski sieciowe nie są już tylko głupimi urządzeniami z trudem obsługującymi SMB, gdzie trzeba być linuxowym geekiem żeby coś z nich wycisnąć więcej. NAS może być wspaniałym urządzeniem do przetrzymywania wszelkich danych z domowej sieci [File Server], pełnić rolę DMS ale dla bardziej wymagających dysponują również możliwością:

 • uruchomienia usługi FTPES
 • uruchomienia własnego serwera WWW z predefiniowanym interfejsem dla własnego blogu z możliwością korzystania z własnych zasobów – np. publikacja zdjęć
 • serwer mySQL
 • shell z SSH
 • auto-downloadery torrent/ftp
 • publikacja domowych zasobów na wszelkie możliwe sposoby – było juz FTPES, do tego dodajmy iSCSI, WebDav i publikację po HTTPS. zasoby są więc dostępne wszędzie i z większości urządzeń mobilnych. [np. dedykowane aplikacje dla Android]
 • możliwość podłączenia kamer USB – podgląd domu online [surveillance]
 • …inne

jest oczywiście na rynq dostępnych wiele systemów NAS. IMHO dwie firmy są warte uwagi – QNAP oraz Synology. QNAP jest trochę droższy [nawet sporo] w zamian za mocniejszy sprzęt, bardziej heavy-duty, obsługę dysków hot-plug bez konieczności rozkręcania obudowy. Synology daje bardzo zbliżone możliwości z tym, że jest bardziej ‘domowy’. obie firmy robią obudowy na dwa, cztery, osiem a nawet dziesięć dysków – a więc można z tego zrobić całkiem sensowny serwer z RAID 5 a nawet 6. okazuje się, że za stosunkowo niewielkie pieniądze można mieć niezły serwer sieciowy z macierzą i wszelkimi usługami [oba systemy da się dodać do domeny i uwierzytelniać w AD] co jest idealnym rozwiązaniem zarówno do domu, SOHO jak i dla SMB.

podstawową wadą jest brak obsługi transcodingu. drugą wadą jest to, ze trzeba mieć DMP – bo urządzenia te nie mają karty graficznej a więc nie potrafią wyświetlić obrazu bezpośrednio na urządzenie – mogą je streamować. w kwestii transcodingu pewnym obejściem jest zastosowanie VLC jako media playera – wtedy można m.in. ‘wstrzyknąć’ napisy – póki co nie udało mi się tego zastosować ale jeszcze powalczę.

NMT

podstawową różnicą Media Tanka od NASa jest to, że zamiast streamować audio/video, łączą funkcję DMS i DMP posiadając wyjścia audio/video – HDMI, kompozyt etc. mają wbudowany odtwarzacz multimediów i wysyłają obrobiony strumień AV bezpośrednio do urządzenia, którym może być głupi TV czy tuner audio. dodatkowo, ponieważ nie są ograniczone DLNA, posiadają rozbudowane funkcje obsługi mediów Internetowych – dziesiątki [jeśli nie setki] kanałów Internetowej telewizji i stacji muzycznych. zarzutem może być brak [póki co] stacji w języq polskim – a więc pozostaje to rozrywką nie-dla-wszystkich.

podstawową wadą NMT jest to, że skupiają się właśnie na odgrywaniu mediów, nie ma natomiast tak rozbudowanych możliwości softwareowych jak NAS. nie ma również obecnie modelu wspierającego RAID a więc nie jest to ‘bezpieczne’ urządzenie do przechowywania danych. większość funkcji jest jednak dostępnych – SSH, uTorrent/eMule, jakiś prosty webserver. do instalacji softu używa się prostego programu z poziomu PC, który wrzuca do systemu gotowe paczki. pomimo większych ograniczeń niż w przypadku NASów QNAP/Synology co bardziej zatwardziali linuxowcy mogą z tych urządzeń wyciągnąć sporo więcej.

najpopularniejszy na rynq jest obecnie Popcorn Hour oraz eGreat, które były kiedyś jedną firmą [są więc na identycznej platformie sprzętowej].

resumè – fusion

reasumując sugerowane przeze mnie rozwiązanie do domu na tą chwilę to:

 • jakikolwiek wyświetlacz i system audio – preferowany rzutnik HD i soudsystem 5.1 (; ale wystarczy dowolny telewizor
 • dobry NAS – osobiście mam synology ds211j i jestem bardzo zadowolony. daje to stosunkowo mały pobór mocy [ok. 36W podczas działania/2oW w standby], wszelkie niezbędne usługi dostępu jak FTP, WWW, SSH i inne wynalazki oraz bezpieczeństwo  danych poprzez zastosowanie RAID [o backupie niemniej nie należy zapominać!]
 • jakiś bezdyskowy NMT – np. eGreat [sporo tańszy od popcorna], chociaż można znaleźć i tańsze [warto jednak sprawdzić jakie mają możliwości choćby w kwestii obsługi mediów Internetowych]

eN.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (13)

 1. jnx

  Odpowiedz

  fajny artykuł:)
  z tym, że to śpiewka przyszłości przy obecnych standardach – znaczy żeby wyeliminować w sensie zastąpić TV
  a tak w ogóle to po co zastąpić jak nowe tv panasonika mają bezpośrednie połączenie z internetem + własny VOD.. + cała masa internetowych serwisów VoD których obecnie w samej polsce jest z 4-5 (takich większych) zresztą za miesiąc nawet tp odpali swój VoD:)

 2. Odpowiedz

  ok. dopisałem krótkie zdanie – niestety na ten temat nie wiem wiele, ale chętnie pobawiłbym się takim TV i zobaczył co one potrafią. de facto taki TV to nic innego jak zwykły TV z wbudowanym media tankiem. wydaje mi się, że wolałbym qpić jednak dwa oddzielne urządzenia ze względu na możliwości konfiguracjyne, większe forum dla NMT, więcej softu. założę się że taki panasłonik będzie chronił dostępu żeby nie hackować telewizora a więc żadnych customizowanych systemów, dodatkowego softu etc. no i cenowo – zwykły tv + NMT: czy nie będzie taniej niż TV z takimi możliwościami?

 3. Cabi

  Odpowiedz

  TV z wbudowana obsluga mediow jest bardzo sztywny i ograniczony, NMT jednak daje wiecej mozliwosci bo wystarczy dopisac modul MSP[mspsite.com] i uzywac dowolnego kanalu, np vod.onet.pl ;)

 4. gt

  Odpowiedz

  eGreat i masa podobnych to tak naprawdę ubrany w ładne pudełko realtek RTD1073 albo któryś z członków tej rodziny. Jest z czego wybierać, ale z bezdyskowych, to jak dla mnie http://www.hyundaimbox.pl/mBox_L110.html ma najwięcej dookoła obudowanych rzeczy. Do tego dłubacze będą zadowoleni, bo pełne źródła razem z toolchain są oficjalnie do pobrania. :)

 5. Odpowiedz

  Zamiast dedykowanego NAS może być też mały PC na atomie pełniący jego rolę:) Na tym Windows Home Server lub właściwie cokolwiek z aplikacją robienia streamu przez DLNA. Można też podłaczyć bezpośrednie do HDMI w panelu i dekodować video bezpośrednio przez PC. Moim zdaniem bardziej elastyczne rozwiązanie. Używam takiego rozwiązania i nie zamieniłbym na żadnego dedykowanego NAS:)

 6. Odpowiedz

  kilka prostych pytań na które każdy sam sobie musi odpowiedzieć:
  – czy netbook na atomie może działać 24/7?
  – jaka jest wytrzymałość dysków w netbooq?
  – czy netbook posiada RAID i dwa dyski?
  – jakie są koszty czasowe utrzymania netbooka? [reinstalacje aplikacji prowadzące do destablilizacji systemu, sterowniki, korzystanie z netu etc – wszystko co zwiększa ryzyko uszkodzenia]
  – jaką powierzchnią dyskową dysponujesz w netbooq?
  – jakie jest zurzycie prądu?

  netbook jest urządzeniem mobilnym – wszystkie jego cechy powodują, że w życiu nie zaufałbym takiemu urządzeniu na tyle, żeby trzymać na nim wszystkie swoje zasoby – archiwa, backupu, zdjęcia, doqmenty etc. raczej scenariusz – netbook jako frontend i domowy NAS jako backend – do którego urządzenia mobilne się synchronizują.
  zupełnie nie ta funkcjonalność.

 7. Odpowiedz
 8. Odpowiedz

  no co dla kogo (: pewnie znazłby się tez ktoś, kto podeśle linka do schematów płyty głównej i sklepów z rezystorami, chipami i innymi (; to już zakrawa na ciężki hobby – samemu dobrać części, złożyć, zainstalować system i zarządzać nim. taki NAS/NMT ma wszystko out-of-the-box.
  cena zestawu, który proponujesz:
  płyta: 382 PLN
  obudowa: 64o PLN
  WHS: 35o PLN
  dyski: [bez róznicy, to część wspólna dla obu rozwiązań]
  w sumie to: 1372 PLN.
  do tego trzeba doliczyć: przesyłki pocztowe, czas złożenia, instalacji systemu. gwarancje na wszystko są oddzielne, nie wiem jakie usługi ma WHS ale domyślam się, że przedefiniowanego serwera WWW z SQL i gotowym CMSem, publikacją fotek itp etc – nie ma.

  niewątpliwie jest to jedna z propozycji – ale z trochę innej klasy. wolę produkt na które są dedykowane paczki realizujące konkretne cele – tak jak są fajne interfejsy dla NMT do telewizji Internetowej.

 9. Odpowiedz

  napisałeś (: w texcie też jest. dla tego podane jest NMT a sugerowana konfiguracja to NAS+NMT. poza ceną mnie przekonuje software i konfiguracja – a WHS nie ma nic z tego, co oferują zarówno NAS jak NMT.

 10. Odpowiedz

  Cena wyjdzie taka sama jak 4 dyskowe synology/qnap, wybór kwestia gustu. Jeśli o mnie chodzi wolę custom rozwiązania.

  Co do wyboru OS to też wybór jest szeroki:) Podobnie jak z aplikacjami odtwarzącymi/streamującymi. U mnie skończyło się na Windows 7 z XBMC. Najbardziej od WHS odrzucił brak supportu dla kart satelelitarnych/TV w ogóle. Jako, że wywodzi się w prostej linii od serwerowych systemów takiego wsparcia nie ma. Są co prawda pewne „patenty” na uruchomienie takiego wsparcia przez przekopiowanie binarek z systemu klienckiego ale to już jest „rzeźbienie” i na dodatek nie zawsze działa.

 11. pow3r_shell

  Odpowiedz

  a nie lepiej zainteresować się technologią Intela WIDI + zwykły NAS. Wyjdzie taniej + mniej kabli

 12. Odpowiedz

  Od kiedy zainstalowałem PS3 media Server i zmieniłem telewizor na zgodny z DLNA, mac mini który do tej pory robił za playera filmów + QNAP zniknął z salonu. Pozbyłem się także pozostałych pilotów, kabelków itp.
  PS3 media Server + Samsung 47C650 (z DLNA) działa rewelacyjnie. Może 1/10 filmów ma problem w trybie automatycznym z napisami, ale nie ruszając się z kanapy można to rozwiązać pilotem od telewizora.
  Zgadzam się z tym że trzeba mieć do tego coś mocniejszego niż zwykły PC, akurat u mnie jest to możliwe.

  PS3 server także daje rade z Xboxem, jednak tutaj interfejs jest jakoś mało intuicyjny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.