Ostatnio przyjechał do nas projektor Dell 4610X – małe czarne pudełko z antenką wifi.

Działa to w ten sposób, że użytkownik łączy się za pomocą przeglądarki z urządzeniem, ściąga aplikacje, uruchamia … i już można prowadzić prezentacje wyświetlając jednocześnie obraz z 4 komputerów – fajnie….. fajnie by było… gdyby  nie to, że wpadliśmy z kumplem na pomysł  aby przetestować czy ta aplikacja będzie działać z maszyn w oddziale z innego miasta (oddziały połączone dedykowanym łączem, na brzegach ISA 2006) i czy nie trzeba będzie rzeźbić czegoś na firewallach.

Tak więc, za wiele nie myśląc, otworzyliśmy pierwszą lepszą aktywną sesję RDP z maszyną z innego miasta, uruchomiliśmy przeglądarkę, ściągnęliśmy soft, odpaliliśmy i …. świat zwolnił – praca po RDP przypominała pracę na modemie 56K z włączonymi wszystkimi wodotryskami.  Ekran odświeżany co kilkanaście sekund, reakcja myszki nie wiele szybsza. Mówiąc krótko – nie da się pracować.

Eeee – pomyśleliśmy – pewnie trafiliśmy akurat na jakiś pik, albo chłopaki po drugiej stronie akurat coś robią na serwerze. Spróbujmy na innym… a więc szybkie logowanie, przeglądarka, uruchomienie softu …. I kurde znowu to samo – wszystko zwalnia niemiłosiernie …  :/

 

Podsumowując: rozwalone dwa serwery produkcyjne w niewiele ponad 2 minuty – myślę, że to całkiem niezły wynik ;-)

 

No ale koniec śmiechów – trzeba to przecież jakoś naprawić.

 

Oczywiście próba odinstalowania aplikacji nic nie pomogła, wyczekiwane okienko czasowe  na  restart serwerów również. Fiaskiem skończyły się też telefony do supportu Dell’a i zaklinanie laleczki voodoo.

 

Dwa dni później, po postawieniu testowej wirtualki i prześledzeniu zmian jakie wprowadziła ta aplikacja do systemu doszedłem co jest grane. Przyczyną okazało się zmienienie poziomu akceleracji dla RDP Display Driver (RDPDD.DLL)  przez aplikacje z projektora Della, a dokładniej nie przywracanie jej wcześniejszego stanu po odinstalowaniu aplikacji .

 

Wartość tą ustawia się w rejestrze, w gałęzi:

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetservicesRDPDDDevice0

 

Wystarczy zmienić wartość Acceleration.Level (DWORD) na 0

0 – Pełna akceleracja

5 – Brak akceleracji

 

To tyle, jedna mała aplikacja wycięła mi dwa dni życia.

 

Swoją drogą, to nie udało nam się podłączyć projektora między miastami, ale to wbrew pozorom temat na zupełnie inną opowieść.

 

Mały quiz na koniec: która z sytuacji, z opisanych w tej historyjce, nie powinna się nigdy wydarzyć i świadczy o niekompetencji adminów? ;-)

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (2)

  1. kojn

    Odpowiedz

    heheh ja wiem ja wiem … chłopaki z Poznania nie powinny eksperymentować na produkcyjnych maszynach Warszawiaków ;P

    grunt że dałeś rade … szacun

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.