kilka luźnych myśli…
po pierwsze Azure Stack jest w GA i od przyszłego miesiąca można już zamawiać . oczywiście na liście 46 krajów Polski nie ma. dla tych, którzy jeszcze o Azure Stack nic nie wiedzą – jest to rozwiązanie Appliance, które można wstawić do własnej serwerowni, i korzystać z niego jak z Azure.. .którym w zasadzie jest. odwrócenie starej idei, gdzie firmy dzierżawiły kawałek publicznego Data Center aby mieć je do własnego użytkq. tutaj odwrotnie – wstawia się zabawki dostawcy do własnej serwerowni. ale rozlicza się nadal tak, jak Azure – czyli nie jest to zastępstwo dla Azure Packa, czy dobrze wdrożonego System Center. pomysł zaiste ciekawy, niewątpliwie organizacje, które z powodów wydajnościowych czy bezpieczeństwa chcą mieć dane u siebie, mogą teraz udomowić kawałek Azure (:
pełnej funkcjonalności nie ma, a część funkcji zawsze będzie potrzebowała sięgnąć gdzieś na zewnątrz, ale wiele dodatkowych scenariuszy to otwiera.
najciekawszy art jaki znalazłem dot. dostępności Azure Stack jest analizą rynkową. zabawne jest, że po kilq latach całego zamieszania wokół chmury, nadal powinno się zaczynać od 'swojej definicji’ chmury. w podlinkowanym arcie pada cytat, że według AWS 'chmura’ oznacza zawsze i tylko 'chmurę publiczną’, zastanawiały mnie też małe liczby stojące za przychodami Microsoft 'z chmury’ co wyjaśniło się w arcie na CNBC, z którego wynika, że Office 365 jest chmurą .. .i nie jest równocześnie O_o . efekt jest taki, że pierwszy art zdaje pytanie czy MS będzie w stanie doścignąć niedościgniony AWS [wartość 14,6 mld USD], w drugim widać, że 'jeśli liczyć chmurę MS [wartość 6,8 mld USD] razem z Office 365 to wartość będzie 15,2 mld USD’. huh.
podobnie się czułem na prezentacji Archona na Sysops/Devops gdzie przez pierwsze pół godziny nie byłem pewien o czym mówi… a chodziło to, że moje rozumienie chmury – bardziej PaaS i SaaS, rozmija się z projektami, o których mówił, gdzie aplikacje są budowane bardziej IaaS+docker. to była dobra lekcja (:
podsumowując – mówisz o chmurze, zacznij od kontekstu, czyli co przez to rozumiesz.
a na koniec trochę o ’Project Olympus’. jakoś do tej pory nie miałem okazji się z tym zderzyć a temat ciekawy. i znów pokazuje jak to świat stanął na głowie… to jest Open Compute Project – open source’owy projekt architektury data center, gdzie MS jest jednym z największych [największym?] kontrybutorem. i podczas gdy AWS, cytując z podlinkowanego artu:
We run our own custom-made routers, made to our specifications, and we have our own protocol-development team. It was cost that caused us to head down our own path, and though there’s a big cost (improvement)… the biggest gain is in reliability.
…w tym czasie MS staje się coraz bardziej integralną częścią open sourcowego świata, zarówno na poziomie dostosowywania swoich produktów do otwartych standardów, samego kodu źródłowego Linux i wielu aplikacji działających na tej platformie, aż po otwarte standardy hardware.
jest ciekawie.
eN.