AD DS: Fine-Grained Password Policies, czyli możliwość tworzenia polis dotyczących haseł dla poszczególnych security groups lub użytkowników. Uwaga: nadpisują domyślne ustawienia z GPO ;-) .

Ostatnio stanąłem przed problemem kilku kont, w których nie mogłem pozwolić sobie na blokowanie po „x” próbach błędnego logowania. Oczywiście ustawienia dotyczące blokowania kont, złożoności haseł, długości haseł itd. miałem zdefiniowane w Default Domain Policy Pamiętałem, że od czasu wersji 2003 można ustawić w domyślnej polisie wszystkie ustawienia dotyczące hasła, ale… nakłada się to na wszystkich użytkowników. W takim razie jak ustawić inne wartości długości hasła, jego wygasania, czasu „lockout-u” itd.?

Co prawda do wersji 2012 R2 włącznie, nie zmieniło się, to że wszystkie ustawienia dotyczące haseł definiujemy w polisie domyślnej, natomiast od wersji 2008 wprowadzono Fine-Grained Password Policies. W bardzo prosty sposób czy to przy wykorzystaniu GUI czy też wszechobecnego PS jesteśmy w stanie ustawić inne ustawienia dla użytkowników lub całych wcześniej zdefiniowanych grup zabezpieczeń.

Dla przykładu zdefiniujmy polisę, która będzie miała dla jednej grupy zabezpieczeń ustawienia:

-długość minimum 8 znaków
-historię 6 haseł
-musi spełniać wymagania złożoności
-maksymalny wiek hasła 90 dni
-brak blokowania konta po nieudanych logowaniach

Na początek GUI (przykład na 2012 R2).

Otwieramy Active Directory Administrive Center, po lewej stronie rozwijamy naszą domenę -> System -> Password Settings Container

PPM -> New -> Password Settings

Otrzymamy okno jak poniżej:

1

Wypełnijmy poszczególne pola według wymagań, jakie wypisaliśmy powyżej. Dla wyjaśnienia Precedence, to priorytet. W sytuacji, kiedy mamy jedną polisę dla grupy X, drugą polisę dla użytkownika Y, który jest w grupie X, to na użytkownika Y nałożona zostanie polisa z niższą wartością Precedence.

2

Na koniec pozostaje wybranie grupy zabezpieczeń lub jednego/kilu użytkowników dla których ustawienia mają nadpisać „Default Domain Policy”. W sekcji „Directly Applies To” klikamy Add i wybieramy, dla kogo ma być aplikowana.

Ot cała filozofia. W celu sprawdzenia, na jakie konta nakłada się utworzona polisa należy skorzystać z polecenia w PowerShell Get-ADFineGrainedPasswordPolicy.

Utworzenie tej samej polisy przy wykorzystaniu PowerShell’a sprowadza się do wydania poniższego polecenia:

New-ADFineGrainedPasswordPolicy -Name Operatorzy_Pass_Policy `
-DisplayName Operatorzy_Pass_Policy `
-Precedence 1 `
-ComplexityEnabled $true `
-ReversibleEncryptionEnabled $false `
-PasswordHistoryCount 6 `
-MinPasswordLength 8 `
-MaxPasswordAge 90.00:00:00 `
-MinPasswordAge 00.00:00:00

Następnie w celu dopisania kont lub grupy zabezpieczeń dla których ustawienia mają funkcjonować

Add-ADFineGrainedPasswordPolicySubject -Identity Operatorzy_Pass_Policy -Subjects operatorzy

Po więcej informacji odsyłam tutaj.

 

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.