przy zmianach w grupach mailowych na Exchange robi się niezłe zamieszanie. podstawowe powody to:

  • klienty outlook przechowują sobie ‘często używane’ adresy w plikach NK2
  • opcja automatycznego dokańczania Exchange korzysta z adresów X5oo

przykładowy scenariusz

  • porządki w grupach. aby usunąć duplikujące się grupy security i distribution chcemy przepisać adresy mailowe do grup security.

w takim przypadku trzeba usunąć stare grupy dystrybucyjne [usunięcie grupy security to szaleństwo], przerobić grupy security na uniwersalne [komentarz za chwilę] i przypisać im stary email. potem wykonać ‘update address book’. i teraz zaczyna się masakra. po pierwsze outlooki *teoretycznie* powinny odświeżyć książkę adresową w ciągu 24h – moja obserwacja tego nie potwierdza. ale dużo gorsza sprawa jest z ‘auto-complete’, który usilnie będzie próbował wysyłać maile na nieistniejący adres X5oo.

jedną z opcji byłoby dodanie skryptu logowania, który usuwa pliki NK2… ale nie jestem przekonany do takiej operacji. drugą, bardziej przeźroczystą opcją, jest po prostu dodanie starego adresu X5oo do nowej grupy. link do artu, który to w pełni opisuje jest tutaj.

grupy uniwersalne

wymuszenie korzystania z grup uniwersalnych jest imho głupie. rozumiem, że “czasy się zmieniają i nic nie jest takie jak przedtem” ale:

  • z każdym kolejnym wydaniem Server znikała jakakolwiek techniczna konieczność tworzenia poddomen. ostatnią były polityki haseł, które zostały zniesione w 2k8 R2 z fine-grained passwords. pozostają kwestie raczej polityczne.
  • rozbija to standardowy model grup AGDLP. wszelkie modyfikacje – choćby jak w przedstawionym scenariuszu, wiążą się z dużo większymi zmianami niż początkowo planowane. w złożonych strukturach, przy sporym zagnieżdżeniu, okazuje się, że sporo trzeba dodatkowo przemyśleć
  • jeśli korzystamy z grup globalnych mail-enabled, po przerobieniu na uniwersalne, zwiększa się ruch replikacyjny na GC.

oczywiście nadal można korzystać z globalnych, ale nie jest to wpierane [głównie przez interfejs] co jest dość upierdliwe. dziwna decyzja /:

eN.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (2)

  1. Odpowiedz

    Ej, tylko naprawde nie kasuj skryptem plików nk2 userów, bo wezmą szturmem serwerownie i spłoniesz na stosie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.