przeglądając stare newsy [porobiło się trochę zaległości] trafiłem na bardzo fajne podsumowanie na virtualization.info dotyczące obecnych technologii dostępnych na rynq. Warte uwagi, ponieważ większość osób jest w stanie wymienić dwa… może trzy produkty, podczas jest trochę więcej projektów, wartych uwagi:

  • VMWare – VMWare jest chyba najbardziej znaną firmą/technologią dostarczającą rozwiązania wirtualizacyjne. Od dawna posiadają swoją technologię opartą o hypervisora o architekturze monolitycznej (w przeciwieństwie do rozwiązań Xen i Hyper-v), i olbrzymie doświadczenie na rynq. Sqpia się przedewszystkim na wirtualizacji serverowej pozostając dominantem na rynq w swojej niszy. Obecnie pojawiła się nowa wersja darmowego VMWare Server 2.o.
  • Citrix – produkty dla rynq enterprise z pełną gamą uwzględniając wirtualizację aplikacji oraz bardzo nietypowe zastosowania. Całość oparta jest na hypervisorze Xen (XenServer), zarządzanie odbywa się dzięki aplikacji XenCenter , do zarządzania aplikacjami jest XenApp, VDI (zarządzanie desktopami) XenDesktop .. i inne.
  • Microsoft od niedawna wystartował z własnym produktem, skierowanym póki co do rynq SMB (brak pewnych funkcjonalności wymaganych w enterprize – live migration, hot swap – zapowiadane w wersji R2 około 2o1o roq). Największą siłą jest cena (free z serwerem w2k8, wersja darmowa), świetne ustalenia licencyjne (przy wersji w2k8 ent – 4 guesty z w2k8/w2k3 free, na wersji data center – dowolna ilość), olbrzymia ilość umów o komatybilności z i innymi producentami. Ofertę uzupełnia warstwa wirtualizacji aplikacji App-V (dotychczas Softgrid) dostępny w pakiecie Microsoft Desktop Optymization Pack dla klientów z licencją Software Assurance – lada moment pojawi się wersja MDOP 2oo8 R2. Do zarządzania dostępne jest (oddzielnie płatne) narzędzie SC:VMM 2oo8 (System Center: Virtual Machine Manager) za pomocą którego można zarządzać Hyper-V, VServer ale również ESX serverem i Xenem.
  • Novell tworzy własną linię produktów wirtualizacyjnych – ale również oparte o hypervisora Xen. Obecne narzędzia posiadają podstawowe funkcje takie jak P2V czy planer rozłożenia obciążenia (zaqpiona niedawno platforma PlateSpin), pełna integracja z ZENworks służącego do zarządzania oraz platforma wirtualizacji aplikacji (oferowana w ramach porozumienia OEM z Xenocode).
  • Oracle oferuje kolejne produkty oparte o hypervisora Xen – Oracle VM.
  • Parallels sqpia się głównie na rynq Apple. Najbardziej znanym rozwiązaniem jest 'Parallels Desktop’ dostarczając integrację aplikacji Windows z desktopem Maca. Na ich stronach można jednak odkryć, iż dostarczają pełną gamę produktów – wirtualizacja serwerów, warstwa zarządzania, wirtualizacja aplikacji. Parallels był pierwszym 1oo% produktem wirtualizacji opartym o hypervisora.
  • Red Hat do tej pory również opierał się o hypervisora Xen, od niedawna jednak zmienił strategię qpując firmę Qumranet (aplikacje VDI). Największą jednak zmianą jest inwestycja w powstałą niedawno powstałą technologię KVM – wirtualizacja kernela Linux.
  • Sun dostarcza pełne rozwiązanie wirtualizacyjne we wszystkich warstwach – serwery, storage, hypervisor (xVM Server), zarządzanie środowiskiem (Ops Center) oraz VDI (Sun VDI).
  • Virtual Iron sqpia się na rynq SMB oferując wysokiej klasy produkty do tworzenia i zarządzania wirtualną infrastrukturą. Jest najmniejszym dostawcą takich rozwiązań ale zarazem najbardziej doświadczonym. Po nabyciu hypervisora Xen może być to wstęp do walki o kawałek ciasta enterprise.

Podsumowując widać, że o ile firm zajmujących się poważnie wirtualizacją jest kilka, to większość z nich opiera się na opensourceowym Xenie. Niestety nie wiem jak wygląda sprawa kompatybilności pomiędzy poszczególnymi produktami – Microsoft twierdzi, że Hyper-v jest kompatybilny z Xenem, można się domyślać, że podobnie jest ze wszystkimi produktami opartymi o tą platformę – ale tego nie wiem.
Z nieoficjalnych źródeł wiem, że eMeS przygotowuje się poważnie do wydania w przyszłym roq produktu opartego o kidaro uzupełniającego ofertę wirtualizacji … hmmmm no właśnie – desktopu czy aplikacji? (łatwy sposób na zapewnienie pełnej kompatybilności, np. dodając do wisty małego XP, i przeźroczysty dla użytkownika sposób uruchamiać aplikacje zintegrowane z pulpitem hosta). Wirtualizacja na wszystkich poziomach wprowadza taki poziom abstrakcji, że czasem ciężko zaszufladkować typ rozwiązania.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (2)

  1. Odpowiedz

    Myślę że o VMware trzeba by jeszcze wspomnieć ;)
    Chyba, że przytoczysz tytuł oryginału..
    Bo tak to wygląda jakbyś ich pominął.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.