Podczas konferencji CanSecWest jak co roku zrobiono konkurs na najszybsze włamanie do systemu – i tak Leopard padł po 30 sekundach, Vista broniła się przez 4 godziny a Ununtu przez 3 dni stawiało zaciekły opór.

Warto zauważyć, że wszystkie systemy były ze wszystkimi dostępnymi łatkami. I jeszcze jedna ważna informacja – podczas włamań trzeba było odkryć nie znaną jeszcze lukę w systemie więc cały konkurs był stosunkowo trudny.

Źródło: http://www.theregister.co.uk/2008/03/29/ubuntu_left_standing/

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (9)

 1. Odpowiedz

  jak kolwiek byś nie lubił visty to bądź prosze precyzyjny:
  – konqrs trwał 3 dni, więc ubuntu nie mogło bronić się 4 dni
  – nie trzeba bylo 'odkryc nieznana luke’ tylko wykorzystac wczesniej nieudoqmentowana – to spora roznica, bo mozna zrozumiec, ze odkrycie luki i przygotowanie exploita trwa 3o sec albo 4h – co jest totalna bzdura
  – luki nie dotyczyly systemu operacyjnego tylko wykorzystywaly zle napisane oprogramowanie firm 3cich – tutaj adobe flash
  – to ze wybor padl na viste jest tylko preferencja hackujacego, bo jak sam pisze: „But that’s not how it looks to Macaulay, who says with a few hours of tweaking, his exploit will also work on OS X and Linux.”

  badź więc sprawiedliwy i obiektywny.

 2. Odpowiedz

  Żeby być precyzyjnym to w przypadku Mac OS luka dotyczyła komponentu systemu czyli przeglądarki Safari (swoją drogą – da się kompletnie wyrzucić Safari z MacOS X – może ktoś wie).

  A co do tego jak się o tym piszę – idealnym przykładem podejścia do informacji była notka wczoraj na stronie dziennik.pl – wielki tytuł ze słowami „Vista”, „złamana” i „4 godziny” … notka o Mac OS X by nic przeciętnemu Kowalskiemu nie powiedziała.

  Jedyna rzecz godna zauważenia to IMO to … że gdyby nie ten konkurs to nikt by pewnie o CanSecWest na świecie nie słyszał :) – świetny PR.

  PS. Swoją drogą na jednym z blogów było sensowne wytłumaczenie kierunków ataku vs. potencjalne zyski :) – za złamanie Flash na Windows chłopaki otrzymali laptopa + 5k USD – za 5k USD mozna sobie kupic 2 MacBooki :).

  PS #2. Z tego co czytałem na kilku blogach to te 4 godziny w przypadku Visty były potrzebne na znalezienie sposobu na wykorzystanie wcześniej opracowanego sploita na Flash … i robiło to kilka osób :).

  PS #3. Do poczytania:
  http://www.roughlydrafted.com/2008/03/29/mac-shot-first-10-reasons-why-cansecwest-targets-apple/
  http://www.roughlydrafted.com/2008/03/31/thom-holwerda-of-osnews-calls-%e2%80%9cmac-shot-first%e2%80%9d-misinformation-and-slander-oops/

 3. jnx

  Odpowiedz

  fakt pomyliłem się – myślałem o 4 godzinach i wpisałem 4 dni zamiast 3:P
  a co do oprogramowania firm 3cich to na każdym sprzęcie było one zainstalowane.
  Konkurs polegał na włamaniu się do systemu w warunkach życiowych a nie labolatoryjnych. Nikt normalny nie używa przecież samego systemu bez żadnego innego oprogramowania.

 4. Odpowiedz

  lol. bez faszyzmów!!! troche mnie przeraza twoja generalizacja. emes jest za co lubic – pracuje z tymi produktami i bardzo sobie je chwale. bledy ma wszystko a im wiecej cos jest uzywana tym wiecej sie ich znajduje. pohamuj troche opinie bo staniesz sie jak wyznawca radia maryja – z klapkami na oczach 'to ok, tego nienawidze’.

 5. jnx

  Odpowiedz

  jakich faszyzmów? Ty masz za co lubieć MS a ja nie mam. Ja z nimi nie mam nic wspólnego więc jestem bardziej obiektywny.

 6. Odpowiedz

  masz w domu XP. i nie masz pojecia o ich innych produktach – jaki tu obiektywizm? ja bym to nazwal raczej brakiem podstaw i autorytetu do wyglaszania tak ogolnych sforumowan. ty natomiast odwrociles kota ogonem. zeby byc obiektywnym trzeba cos najpierw dobrze poznac.
  nielubic ich oczywsicie nikt ci nie broni – tylko czytajac te wszystkie przeklenstwa odbnosi sie raczej wrazenie ze ty ich 'nienawidzisz’ i ze podchodzisz do tego bardzo osobiscie. nie ma tu mowy o zadnym obiektywizmie.

 7. jnx

  Odpowiedz

  czy żeby powiedzieć 'nei podoba mi się linux” tzn, że muszę poznać wszystkie dystrybucje linuxa jakie wyszły? Mogę być obiektywny w tym zakresie jaki znam. Nie muszę znać wszystkich produktów MS. Poza tym jak nie podoba mi się produkt A, B i C danej firmy to mam być masochistą i poznawać D, E i F? Chociaż może D, E i F mogą być rewelacyjne w swojej klasie. Ale akurat te co dla mnie są ważne nie podobają mi się. Do dzisiaj pamiętam Encarte w której
  Polska była prezentowana za pomocą zdjęcia z lat 50 gdzie chłop z babą na wozie jechali… pare lat temu był to hit.

 8. Odpowiedz

  „Mogę być obiektywny w tym zakresie jaki znam.”
  i tu sie wlasnie myslisz – najwyrazniej nie znasz definicji pojecia: http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=obiektywizm
  „przedstawianie i ocenianie czegoś w sposób zgodny ze stanem faktycznym, niezależnie od własnych opinii, uczuć i interesów” – mozesz powiedziec 'linux mi sie nie podoba’ ale jest to opinia subiektywna, wyrywkowa, na podstawie kilq wybranych doznan w zakresie twojego poznania. jesli poznasz kilka dystrybucji, wiele za i przeciw i bedziesz mial szerokie spojrzenie pozwalajace na wzniesienie sie ponad mankamenty interfesju – dopiero wtedy bedziesz mogl byc obiektywny.

  jesli jest 1oo produktow i wyraza sie totalnie generalizatorska opinie 'ta firma jest do dupy’ – na podstawie kilq wybranych – to jest to subiektywne odczucie. zestawienie rynkowe wszystkich da dopiero obiektywny poglad – bo tym wlasnie polega 'obiektywizm’.

  to tak w kwestiach lingwistycznych q:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.