ostatnio narzekałem ileż to czasu tworzony jest dysk vhd ‘fixed’. nie jest to tylko moja bolączka i w pracy GT postanowił się z tym problemem rozprawić. poświęcił dzionek na przegrzebanie się przez doqmentację vhd i NTFS i w efekcie napisał narzędzie, które zakłada dyski bardzo szybko. póki co wersja ‘beta’ z informacją ‘use at your own risk’.

DOWNLOAD

info od twórcy:

Tworzyliście kiedyś statyczne dyski VHD? A lubicie pasjansa? Bo w czasie tworzenia dysku, niewiele poza pasjansem można robić…

Dysk tworzy się dłuuugo.

Dlatego napisałem sobie małe (55KB) narzędzie, które dysk o zadanym rozmiarze tworzy w kilka sekund.

Składnia: VHDCreate.exe /filename=f:newvhd.vhd /size=80G

Program jest dość liberalny jeżeli chodzi o sposób podania parametrów, ale rozmiar można podać albo w bajtach albo z G na końcu dla gigabajtów.

Żądaną objętość rozliczy na sektory i założy taki, jaki z wyliczenia wychodzi, z grubsza tyle ile zażądacie.

Wymaga praw admina a dokładniej uprawnienia SE_MANAGE_VOLUME_PRIVILEGE, żeby wolno mu było założyć plik bez czyszczenia sektorów w których plik leży.

Używajcie i oszczędzajcie czas, a ja ze swojej strony będę wdzięczny za uwagi. Proszę o oczywistą ostrożność i zdrowy rozsądek, zwłaszcza w poważnych środowiskach.

Na życzenie służę szczegółami jego działania i systemowymi kruczkami, które wyszły w praniu, podczas żonglowania dużymi plikami.

Pozdrawiam,

Grzegorz Tworek

n.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (6)

 1. GT

  Odpowiedz

  VHDTOOL Microsoftu jest świeży i nie wszyscy zdążyli o nim usłyszeć :)

  Poza tym, Microsoft nie zrobił w swoim narzędziu paru funkcji, które ja u siebie mam. Faktycznie przy tworzeniu nowego pliku wielu różnic nie widać, choć nawet w standardowym trybie moje jest szybsze ;]
  A co do różnic, moje narzędzia pozwalają na żonglowanie relacjami child-parent w dyskach. Po to przede wszystkim powstały.

 2. GT

  Odpowiedz

  Tak jeszcze, dla jasności, oczywiście code.msdn.microsoft.com to nie są narzędzia „wydawane przez MS”, tylko publikowane przez programistów z całego świata na stronie udostępnionej przez MS.

  I kaarola i mój poprzedni komentarz trochę w błąd wprowadzają.

 3. Odpowiedz

  Właśnie się zastanawiałem jak to napisać :( Fakt faktem poprzednim komentarzem wprowadziłem ludzi w błąd.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.