zastanawialiście się kiedyś ile serwerów ma np. Microsoft? w ksiązce „google story” jest trochę wzmianek o rozbudowie platformy sprzętowej googla ale niestety nie padają żadne liczby. Wiadomo tylko, że są to specjlnie modyfikowane serwerki. W tym newsie pada informacja o tym, że emes będzie w stanie umieścić 3oo.ooo serverów w „container farm” na pierwszym piętrze data center w chicago. Ciekawe ile jest pięter… Następnie można przeczytać, iż ilość serwerów zwiększa się o 1o.ooo miesięcznie (SIC!). braqje troche informacji ale zakładam, że chodzi o „serwery=maszyny fizyczne” a nie systemy (virtual). tutaj można sobie zobaczyć dwa filmiki o narzędziu 'scry’ które pozwala rozplanować położenie – ale głównymi problemami są oczywiscie kwestie zasilenia i oziębienia takiego czegoś.

tak dygresyjnie: zastanawialiście się że żeby ogrzać coś potrzeba energii.. a żeby oziębić trzeba jeszcze więcej energii? a gdyby tak wymyśleć sposób żeby np takie data center odprowadzały ciepło, które byłoby przerabiane na energia, która służyłaby do ich dalszego oziębienia? (;

Widziałem infrastruktury z kilqsetoma serwerami. Zdarzyło mi się trafić do miejsca gdzie liczby były w okolicy 1ooo serwerów… ale 3oo-qrva-tysięcy jest liczbą z kosmosu (toć to prędkość światła!). Chciałbym sobie czymś takim pozarządzać – ciekawe czy system center skaluje się do takich rozmiarów.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (2)

 1. Odpowiedz

  ja zakladam ze wiekszosc serwerow to maszyny wirtualne ktore dynamicznie wspoldziela zasoby.
  w korpo standardowo mowi sie o serwerze i dodawniu serwerow. ale to wirtualki
  jesli zalozymy ze w jednej szafie miesci sie ok 15 serwerow to 300000 daje nam 20000 szaf do tego trzeba jeszcze macierze dyskowe !!
  jesli jedna szafa ma wymiary 1m na 1m to potrzeba 20000m2
  na same serwery

  teraz niech ktos policzy jakie trzeba miec zaplecze do zasilania awaryjnego ;)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.