zabrakło jakiegoś wpisu dotyczącego podsumowania roq 2kd (2o1o). na  infowordzie pojawił się ‘the best hardware and software of the year’, który próbuje pokazać dominujące trendy na podstawie nagród, jakie przyznano w dziedzinie sprzętu i softu. de facto chyba każdy i tak odczuwa to na własnej skórze ale spróbuję podsumować:

dominującym hasłem zeszłego roq jest ‘chmura’. podobnie jak ok. 2k7-8 wszędzie mówiło się o wirtualizacji tak technologia ta spowodowała boom w technologiach hostingu. jaki mają związek te dwa hasła? wirtualizacja daje olbrzymie możliwości w budowaniu dynamicznych struktur IT, elastycznych i skalowanych, dzięki czemu firmy hostingowe są w stanie zaoferować dużo bardziej rozbudowaną ofertę ‘szytą na miarę’. taki mariaż (;

z drugiego końca ciężar przechyla się na stronę małych urządzeń mobilnych. podstawowymi hasłami definiującymi zeszłoroczny trend jest iPad i Android. imho iPad nie ma aż takiego znaczenia (ot, pomysł na tablet) i takiego boomu/rozwoju jak android. niewątpliwie 14,5mln sprzedanych urządzeń coś mówi. ale porównując to z trendem jaki wyznaczył android – według gartnera zdobywającego 25.5% rynq do końca zeszłego roq z 3.5% w 2k9 – to nie jest wzrost, to jest blitzkrieg! [8omln urządzeń w Q3 2kd] w tym samym czasie iOS stracił 0.5%.

niemniej z obydu trendów jedno jest pewne – z pojedynczego środka, jakim były PC i laptopy ciężar zaczął rozjeżdżać się w dwóch kierunkach – z jednej rozwiązania hostowane [wyrzucamy serwery] z drugiej małe i mobilne [wyrzucamy pecety].

w kwestii softu eMeSy zdobyły kilka wyróżnień, co pokazuje, że nie taki dinozaur bezbronny. pomimo, że trzyma się omawianego “środka” – dominuje w kwestii rozwiązań pracy grupowej i narzędzi developerskich (VS 2kd).

trend w rozwiązaniach sprzętowych jest również dość widoczny – wielordzeniowość. najbliższy rok na pewno będzie podążał w tym kierunq aż do wyczerpania technologicznego i kolejnego pomysłu/przełomu w dziedzinie procesorów.

niektóre wyróżnienia infoworld:

 • best virtualization platform – VM vSphere. ciekawe kiedy HV stanie się poważnym konqrentem…
 • best collaboration platform – MS SharePoint 2kd
 • best mail server – Exchange 2kd
 • best PC – iPad [he? LoL]
 • best workstation – Dell Precision T55oo – chociaż przy ostatnich problemach jakie ma Dell, niewiele to pomoże (;
 • best mobile platform – Android
 • best IDE (non-java) – Visual Studio 2kd. nie rozumiem podziału na java-nonjava. w końcu można ocenić to chyba bezwzględnie? dla java wybrano JetBrains IntelliJ IDEA [wtf?]
 • Best rich Internet application developement platform – Silverlight! pomimo licznych głosów, że Silverlight umrze i wszyscy na hura przestawiają się na HTML5, pojawiły się pogłoski, że ma być podstawą dla plaformy ‘jupiter’ (nowy model aplikacji) w Windows 8. a więc może jego życie nie jest przesądzone?

eN.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (1)

 1. Odpowiedz

  Podzial java/non-java dla srodowisk programistyczych jest logiczny. Inaczej nic by nie przebiło VS – po prostu nie ma drugiego tak prostego w użyciu środowiska programistycznego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.