cykl dobiegł końca, większość moich testów również. na pewno chciałbym się dowiedzieć więcej o możliwościach/zarządzaniu MDM – jeśli zrobię kiedyś porządne testy nie omieszkam podzielić się wrażeniami. póki co pozostało krótko podsumować wnioski.

to było dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie. kiedy zaczynałem test, w zasadzie miałem gotową odpowiedź: standardem będzie Android! BB za drogie a ajsron to qpa. wraz z kolejnymi testami i obiektywnym spojrzeniem na możliwości i zarządzanie, moja pozycja została mocno zrewidowana. Android – jak najbardziej, ale raczej prywatnie. uważam, że przez najbliższy rok to pakowanie się w duże ryzyko. ten świerzak musi jeszcze trochę dojrzeć. iOS z kolei zaskoczył mnie wsparciem ze strony samego Apple oraz bardzo dobrym wsparciem przez MDM. o BB dowiadywałem się od zera bo nie miałem styczności [pomimo, że wdrażałem samego BESa dwa razy w integracji z ex2k3 q: ] i również musiałem się pokłonić przed tym rozwiązaniem – choć, jak wspominał Gibon – BB przechodzi kryzys a więc staje się również ryzykownym produktem.

dla mnie projekt jest sukcesem ze względu na wyrobienie sobie świadomości ‘firmowego podejścia do tematu’ – czyli z innej perspektywy i bardziej w szczegółach.

Poniżej prezentuję tabelę ocen poszczególnych systemów. Wartości są subiektywną próbą oceny faktów, opisanych w poprzednich częściach.

  • Bezpieczeństwo: szyfrowanie karty pamięci, szyfrowanie połączenia [tylko BB], bezpieczeństwo/jakość aplikacji, możliwość zdalnego wipe-out i blokady, lokalizacja…
  • Zarządzalność: pojawiają się dwie oceny – zarządzalność zapewniania przez sam system [oraz obsługa EAS] oraz przy wykorzystaniu MDM. w drugim wypadq będzie to zależeć od wyboru oprogramowania… chodzi o możliwość nakładania polis, autokonfiguracji, zabezpieczenia przed instalacją, wyłączania urządzeń etc…
  • Przyjazność: tutaj głównie kierowałem się opiniami różnych osób. najbardziej interesujące były oczywiście osoby typu ‘mama, tata, pan Stefan’ – czyli nie-IT. ocena Androida jest w zasadzie niemożliwa, bo wygląda na 1ooo sposobów…
  • Aplikacje: ilość aplikacji w markecie. przy ‘Android’ jest gwiazdka, ponieważ ilość nie idzie w parze z jakością. może to zaszkodzić bezpieczeństwu.
  • Sprzęt: dostępność platform sprzętowych

System

Bezpieczeństwo

Zarządzalność

Przyjazność

Aplikacje

Sprzęt

WP7

1

2

8

5

2

Android

5

6-9

8-1o

1o*

1o

iOS

6

8-1o

1o

1o

1

BB

1o

1o

7-8

8

6

Symbian

8

8-1o

5

9

1o

bardzo istotnym aspektem ‘standaryzacji’ jest również koszt – wdrożenia i utrzymania. niestety moje testy tego objęły, zająłem się bardziej funkcjonalną częścią. trochę żałuję, ale cóż – ograniczenia czasowe i cierpliwość mnie ograniczyły ):

mam nadzieję, że przedstawione analizy pomogą komuś w razie dokonywania wyboru. zachęcam do zostawienia komentarzy i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

eN.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (4)

  1. Ufo aka Juggalo

    Odpowiedz

    Ja bym sie czepnal aplikacji. iosowi odjalbym jeden punkt, bo na niego mozna instalowac tylko aplikacje z appstore (nochyba, ze przyjmiemy jailbreak firmowego telefonu za standard ;)), podobnie ma sie z wp7 (jesli sie nie myle?). Na andku mozesz (na ogol) instalowac aplikacje z dowolnego zrodla.
    Mysle, ze moze to byc krytyczne w wypadku scenariusza, kiedy w firmie opracowujecie jakas wasza wewnetrzna apke i chcecie wdrozyc ja na smarty pracownikow, ale niekoniecznie udostepniac calemu swiatu… :)

  2. jnx

    Odpowiedz

    za sprzęt Andkowi i Symbianowi dałeś tyle samo? dziwne… zwłaszcza, że fony z Symbianem tylko Nokia już robi bo wszyscy inni się wypisali.

  3. Odpowiedz

    @ufo: nie zupełnie. apple ma usługę dla firm. gdzieś na to trafiłem przegrzebując się przez doqmentację – ale nie znam szczegółów. co do andka to można byłoby zabrać punkty za jakość aplikacji… za względu na to, żeby nie mnożyć zmiennych po prostu to jest 'luźne’ określenie ilości dostępnych aplikacji.
    @jnx: jak wybierasz standard to i tak decydujesz się na pojedynczą platformę – jeśli decyzja byłaby 'android’ to następnym krokiem byłoby wybranie konkretnej firmy… wręcz można powiedzieć że konieczność skompletowania 'standardu’ na kilq platformach sprzętowych jest wadą a nie zaletą.

  4. Odpowiedz

    ale generalnie… cyferki należy przyjmować z przymrużeniem oka. wiadomo, że składowych jest wiele i można je dość subiektywnie potraktować…

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.