warunki brzegowe

dostałem fajne zadanie – wybrać system operacyjny na smartphony, który potencjalnie ma być standardem w firmie. do tej pory nikt się takimi rzeczami nie przejmował – pracownicy niższego szczebla mieli ‘cosie’ – od starych nokii przez symbiany do niszowych wynalazków, management zażyczył sobie iPhone’ów – są więc 3G,3GS i kilka 4ek. takie urządzenia stają się jednak coraz bardziej częścią infrastruktury IT. wiele osób nie ma nawet głupiego hasła przy blokadzie ekranu – a przecież na takich urządzeniach są hasła do poczty korporacyjnej – czyli domenowe (SIC!), coraz częściej przechowuje się na nich doqmenty i inne dostępy do usług zapisane na stałe. a przecież takie małe coś w kieszeni zgubić [zostać okradzionym] dużo łatwiej, niż choćby laptopa [nie mówiąc o tym, że z lapem rzadko chodzi się na imprezy (; ].

dostałem od naszego providera kilka telefonów z:

  • Android
  • RIM [Research in Motion – BlackBerry]
  • Symbian
  • WP7 [Windows Phone 7]

sam długo korzystałem z iOS, który będzie piątym ocenianym – niestety na iPhone 3G czyli bardzo stara, powolna platforma. ponieważ testów nie robię sam – mamy w dziale 4kę, więc postaram się swoje opinie choć trochę zobiektywizować q:

celem jest zbadanie systemów pod względem możliwego zastosowania w firmie. firma nie ma nic przeciwko prywatnemu współużytkowaniu – wykorzystywaniu urządzenia również do celów prywatnych, nie mniej chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na cechy przemawiające za wykorzystaniem służbowym. podczas robienia testów nie chodzi o wybranie platformy sprzętowej, a więc nie zwracam specjalnej uwagi na wielkość wyświetlacza, dostępność klawiatury czy wydajność. oczywiście nie sposób zupełnie nie zwracać na to uwagi – jeśli urządzenie trzebaby ładować 3 razy dziennie albo wyszukanie kontaktu trwa minutę – nie sposób polubić takie coś. cechy, na które zwracam szczególną uwagę to:

  • interfejs
  • łatwość używania – na końcu jest zwykły użytkownik. jeśli interfejs będzie przejrzysty i prosty – tym mniej pracy dla nas (; poza tym standard musi zatwierdzi zarząd, więc muszą ‘rozumieć’ co mają w ręq.
  • personalizacja – to aqrat aspekt niezmiernie ważny dla mnie. korporacyjnie nie ma większego znaczenia [można wręcz potraktować to ujemnie] ale będę przedstawiał subiektywne oceny q: personalizacja ma zatem również znaczenie!
  • estetyka – efekty przejścia, przewijanie etc. to oczywiście wyłącznie jako ‘dodatek’. miło używać na co dzień czegoś ładnego.
  • bezpieczeństwo – tu muszę przyznać widzę wielką niszę dla systemów mobilnych. o ile dla lapów, PC i serwerów zabezpieczeń jest w bród – o tyle mobile pomimo wielkiego boomu pozostają jakby poza zasięgiem tych technologii. w zasadzie jedynym zabezpieczeniem jest głupie hasło wygaszacza ekranu. czy wewnętrzne karty pamięci są jakoś zabezpieczone póki co nie wiem – ale zewnętrzne [jeśli jest taka opcja] na pewno nie są. wraz z urządzeniami będziemy testowali aplikację do zarządzania mobilami – więc głownie będzie chodziło o …
  • zdalne zarządzanie – które w jakiś sposób łączy się z bezpieczeństwem. są to takie funkcje jak na przykład:
    • możliwość zdalnego zbrickowania urządzenia
    • wyśledzenie urządzenia
    • zdalny backup/restore [kontakty/kalendarz]

    trochę statystyk

    lubię statystyki – dzięki nim można spojrzeć z dużej perspektywy i powyciągać różne wnioski. dla smarphonów te podstawowe prezentują się tak:

    image

    image

    rynek obecnie jest gotującą się zupą i ciężko przewidzieć przyszłość – android szaleje i w ciągu 2 lat stał się najpopularniejszym systemem, nokia podpisała umowę z eMeSem ale jej system – symbian – jest cały czas niemal tak popularny [2 miejsce] jak iOS i RIM razem wzięte. sama nokia sprzedaje nadal, pomimo dużego spadq, więcej urządzeń niż Samsung i LG razem wzięte. jak wpłynie decyzja o WP7 na nokiach nie wiem, osobiście dopatruję się wielkiego błędu – śmierć Windows Mobile a teraz Symbiana powoduje, że Android pozostaje bez konqrencji … a to niezdrowo. bez konqrencji – ponieważ będzie jedynym [sensownym] systemem na dowolną platformę sprzętową. być może kategoria ‘Other OS’ zacznie rosnąć?

    na koniec start

    i to tyle słowem wstępu. w kolejnych częściach postaram się opisać swoje odczucia co do poszczególnych platform. opinie oczywiście mile widziane (:

    eN.

    -o((:: sprEad the l0ve ::))o-

    Comments (7)

    1. jnx

      Odpowiedz

      zupełnie nie zgodzę się, że na rynku mobilnym nie ma zabezpieczeń – przynajmniej pod androida są i firewalle, i antyviry. Baa są także applockery i inne narzędzia które z punktu widzenia bezpieczeństwa czy z punktu widzenia administratora są wielce przydatne.

    2. Odpowiedz

      No ciekawe jak wyjdzie to Twoje porównanie (choć widzę, że jednak będzie miało spory aspekt subiektywności – vide estetyka/łatwość używania i spory aspekt nie-korporacyjności – vide personalizacja).

      Ja dodam tylko, że pod kątem bezpieczeństwa na pewno zwracano na to uwagę u nas i jakoś sobie działał WM, a teraz działa WP. Aczkolwiek szczegółów nie znam :) W razie pytań chętnie poszukam wewnętrznie odpowiedzi.

    3. skuter

      Odpowiedz

      Możlwości jest już trochę. Pytanie jak wygląda zarządzanie np. zdalnym blokowaniem/namierzaniem smatrów….

    4. papi

      Odpowiedz

      Jeżeli chodzi o typowo korporacyjne możliwości zarządzania telefonami to RIM (BlackBerry) nie ma konkurencji. Oczywiście musisz mieć swojego BESa. Ilość polis możliwych do załadowania na fona powoli zbliża się do ilość ustawień group policy w windowsie ;)

    5. Odpowiedz

      niewątpliwie ciężko będzie mi znaleźć wszystkie informacje jakich szukam, więc jeśli ktoś może wspomóc linkami to będę wdzięczny – mam nadzieję z pożytkiem dla ludzkości (; najciekawsze tematy to owo security:
      – w jaki sposób zabezpieczone są pamięci wewnętrzne w smartphonach – np. czy mając fizycznie urządzenie, da się je rozebrać na kawałki, wyjąć kość pamięci i łatwo odczytać dane?
      – jakie są usługi lokalizacyjne – wiem, że w WP7 jest usługa zdalnego zbrickowania i lokalizacji out-of-the-box ale muszę znaleźć bardziej szczegółowe informacje jak to działa. nie wiem jak jest z innymi systemami
      – największą niewiadomą było dla mnie w systemach 'co one wysyłają przez sieć’ – nawet po powyłączaniu wszystkich autosynchronizacji wszystkie systemy, z których korzystałem dłużej – WM6.1, iOS, android – co chwila się łączą i coś tam sobie grzebią.
      – generalnie wisi pomysł na art o usługach lokalizacyjnych na podstawie wifi – ostatnio o tym dysqtowaliśmy, a androidy/google pozostają chyba najbardziej kontrowersyjnym systemem jeśli chodzi o ilość gromadzonych danych… ale to mam nadzieję kiedyś, na deser q:

    Zostaw komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.