scenariusz: jest sobie SCVMM i podpięte do niego ileś-tam hostów. na wszystkich mam utworzoną sieć „External” z dostępem public, z której korzystają virtualki. tworzę nową maszynę i host, na którym chcę ją utworzyć, dostaje w „rating o”. VMM odmawia utworzenia maszyny na tym hoście a w wyjaśnieniach takiej oceny jest informacja, że nie ma takiej sieci jak „External”. dodam jeszcze, że na tym hoście działa normalnie inna VM podpięta do tej sieci, i wszystko jest prawidłowo.

sprawdzam w VMSwitch w VMMie. porównuję z innymi hostami. nic. sprawdzam bezpośrednio na Hyper-v żeby wyeliminować jakiś błąd czy desynch w informacjach na VMM. ale wszędzie, wszystko wygląda ok. postanawiam zmusić do utworzenia virtualki żeby dostać jakiś sensowny błąd – i tak też się dzieje. tworzę VM bez przypisania do sieci i kiedy po poprawnym utworzeniu zmieniam sieć na „External” pojawia się:

Error (26894)
VM Network (External) is unavailable on Virtual Switch (External)

dziwne. okazuje się, że są wewnętrznie dwa obiekty – VM Network i VM Switch. VM Switch istnieje, tylko sieci nie ma. ale żadnej metody utworzenia takiej sieci również nie ma – ani z PS ani z interfejsu /: przyjrzałem się konfiguracji przypisań sieci do sieciówek. okazało się, że w wyniq jakiegoś błędu, sieć jest przypisana do jednej karty NIC, a VM Switch do drugiej. po zmianie przypisania NIC na poziomie VM Switcha – wszystko zaczęło śmigać. a tak to wygląda w obrazkach:

w widoq VMM/VM proerites/Hardware przy powiązaniu kart sieciowych z sieciami wirtualnymi widać, że sieciówka o numerze #87 nie ma dowiązania z żadną z nich. strzałka pokazuje na 'External’, które jest dowiązane do drugiego interfejsu.

props1

dla sieciówki #87 'External’ nie jest dowiązane

prop2

w interfejsie nie widać pełnych nazw – niestety są poucinane ze względu na długość. dla tego najlepiej upewnić się z PS:

Get-VMSwitch external|fl *

ComputerName            : COMPUTERNAME
Name                : External
Id                 : db819d9e-26ab-4282-89f7-12e0436a3f38
Notes                :
SwitchType             : External
AllowManagementOS          : True
NetAdapterInterfaceDescription   : Broadcom BCM57810 NetXtreme II 10 GigE (NDIS VBD Client) #87

 

jak widać – VM Switch związany jest z #87 a sieć wirtualna z fizyczną #86. i zrobił się split…

eN.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (1)

 1. nn

  Odpowiedz

  Polecam zrezygnowanie z rozwiązań firmy Microsoft.

  PS: tak jakos mam ochote zatrolowac :P

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.