już jakiś czas chodziło mi po głowie pytanie – czyż do smartphonów niebyłby idealny system czasu rzeczywistego? zmniejszony czas reakcji na eventy, optymalizacja na działania użytkownika, event-driven.. jakoś tak pasuje. o tym przekonać się będzie można już wkrótce ponieważ ma niedługo pokazać się na rynq BlackBerry Playbook z QNX na pokładzie! ukarze się jak tylko QNX będzie wspierał dualcore.

eN.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (6)

 1. jnx

  Odpowiedz

  nie byłby idealny z prostego powodu – bateria. Przy systemie czasu rzeczywistego coś by musiało dane wsadowe pakować a nei byłby to user tylko np czujniki. Czyli wszystkie żyroskopy, gps’y, cyfrowe kompasy, czujniki ruchu, zbliżenia, położenia non stop musiałby pracować by mieć dane czasu rzeczywistego. A to żre baterię jak cholera.

 2. Odpowiedz

  nie qmam. czujniki mogą być albo można je wyłączyć. w RTOS chodzi przede wszystkim o sposób obsługi aplikacji – wątki i priorytety. inna architektura i wewnętrzne przetwarzanie a nie sposób pobierania/przekazywania danych

 3. Odpowiedz

  nie ma tam nic takiego napisane (: znam sie trochę na systemach i imho źle to rozumiesz. czujnikiem jest również ekran dotykowy. natomiast prawdą jest, że własnie podczas używania dodatkowych urządzeń będzie widoczna różnica w zachowaniu. imho zastosowany tam będzie model event-driven. w tym momencie, jeśli zadzwoni telefon, to w inny sposób, dużo szybciej, powinny się przełączyć wątki na obsługę tego zdarzenia/urządzeń zwiększając tym samym responsywność całego systemu.
  poproszę jeszcze speca o komentarz…

 4. jnx

  Odpowiedz

  ja patrzę na to z punktu widzenia użytkownika końcowego – czyli do czego mogłoby to być wykorzystane. Analogia z RTOS odnośnie systemu ABS w samochodzie jest całkiem odpowiednia. W danej jednostce czasu system wie czy koło jest zablokowane czy nie więc podejmuje działania w czasie realnym. Tak samo to sobie wyobrażam w systemach mobilnych gdzie w danej jednostce czasu system wie gdzie jesteś, w jakich warunkach oświetleniowych, w jakim położeniu itp i biorąc to wszystko pod uwagę może w danej jednostce czasu zaprezentować Ci rozszerzoną funkcjonalność klikając np na kontakty bądź kalendarz. Bez opóźnień

 5. ren70n

  Odpowiedz

  jnx- moim zdaniem zle rozumiesz co to jest system a co to sa peryferia. W ABSie kluczowymi elementami SYSTEMU sa czujniku, hamulce itp. W telefonie systemem jest mikrokontroler, pamięć i uklad radiowy do transmisji danych (voice/data). Czujniki o ktorych piszesz to peryferia. System zarządza w czasie rzeczywistym jedynie komunikacja z tymi peryferiami i jest RTOSem niezaleznie od tego czy akcelerometr jest w danym momencie wlaczony czy nie. Przez analogie- jezeli do QNXa podlaczymy modem 14400 po RS232 to to jest nadal RTOS z bardzo niewydolnym urzadzeniem podlaczonym do systemu i nie liczmy na to ze strona WWW z flashem pojawi sie w tym samym czasie co na identycznym komputerze z laczem 1GbE.

  RTOS w swiecie smartphone’ow dziala juz od dawna i nazywa sie Symbian wiec da sie. Teraz tylko pozostaje kwestia czy da sie to zrobic lepiej ;)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.