w całej ‘genialności’ projektanci PS zapomnieli o totalnie najprostszych rzeczach, które co-i-rusz wychodzą. bardzo chciałbym się pozbyć nawyq uruchamiania konsolki cmd ale do cholery… uruchomienie najprostszej instalki z parametrem bywa co najmniej uciążliwe.

w przeciwieństwie do starego ‘okienka DOS’ konsola PS próbuje interpretować cały ciąg jako instrukcję PS. i tak wpisanie:

costam param=1 –option 2 {otherParam:3}

w DOS spowoduje:

  • próbę odnalezienia polecenia ‘costam’
  • jeśli znaleziony – przekazanie całej reszty ciągu do obsłużenia przez ‘costam’

w PS natomiast sprawdzana jest składania całego polecenia. w win 8 jest powershell v3 gdzie pojawiło się specjalne oznaczenie:

--%

które mówi PS aby nie interpretować dalszej części linii. w starszych PS można albo łapać się prawą ręką za lewe ucho przekładając ją pod tyłkiem, albo po prostu odpalić cmd – np. ‘cmd /c polecenie’. dla chętnych do zabawy proszę najlepszy link jaki znalazłem: http://edgylogic.com/blog/powershell-and-external-commands-done-right/

a dodawanie wynalazków typu – – % może i działa i jest wyjściem, niemniej zaczyna przypominać wynalazki z cmd – gdzie zależnie od wykonania używało się coraz dziwaczniejszcyh figur i sztuczek. mam nadzieję, że nie doprowadzą do podobnego bałaganu…

eN.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (1)

  1. Odpowiedz

    Nex – — jest bardzo logicznym zapożyczeniem z shelli unixowych gdzie opcja — dokładnie to samo znaczy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.