phablet? WTF? coś pomiędzy tabletem a smartphonem. pomimo, że samsung i google mają już takie urządzenia, słowo poznałem teraz – wraz z premierą nowych nokii 152o and 132o. o ile słowo traktuję bardziej jako żart słowny, o tyle sam sprzęt robi wrażenie – wpakowali do niego na prawdę niezły hardware. cena też robi wrażenie – w PL ma być to koło 3kPLN. to pierwsze urządzenie napędzane WP8, które ma być dużym krokiem do integracji desktop-mobile. no i w końcu ma możliwość użycia zewnętrznej karty pamięci….

… no i co z tego? w kogo mierzy nokia… microsoft… NoSoft? (;  trafiłem na fajną prezentację [jennix – spodoba Ci się] która pokazuje układ dzisiejszego rynq i próbuje antycypować najbliższe lata. w kontexcie eMeSa pojawia się dość porażający slajd „the irrelevance of microsoft” – mam do niego co prawda sporo zastrzeżeń, a do slajdów nie ma opisu, niemniej w kontexcie całej tematyki rynq mobilnego eMeS nie pojawia się zbyt często. udział WP jest szacowany na 3% w US, 1o% w EU. czy nowe… fablety [fuj] to zmienią czy raczej skazane są na niszę, w którą mierzą?

rynek mobilny jest cały czas jak gotująca się zupa i ciężko przewidzieć co jeszcze w niej wypłynie na wierzch – poza oczywiście niektórymi pewniakami, choć i tu, nie wiadomo w jakich proporcjach. IMHO ważnymi czynnikami, które jeszcze będą się liczyć w najbliższej przyszłości będą: jak odebrany zostanie w8.1, XBox One oraz jak to będzie się dogadywać z WP [jakie pojawią się połączone usługi]. kompleksowa oferta może przekonać wielu odbiorców… albo ich zrazić. czytając o nowym XBox mam bardzo mieszane uczucia i mam przeczucie, że PS4 umocni swoją pozycję. no i jak do tej pory najbardziej wqrza mnie to, że nawet jako pojawiają się ciekawe usługi na platformie live, to nie są dostępne w PL /:

na odpowiedzi nie trzeba będzie czekać długo – początek przyszłego roq pokaże, czy eMeS zacznie pojawiać się gęściej w kontekście nowego rynq, czy wykresiki będą nadal węszyć po ziemi.

eN.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (12)

 1. gt

  Odpowiedz

  Ciekawi mnie, czemu przy porównaniu ekosystemów autor „przegapił” MS i jego 420milionów userów. Nie pasowałoby to tezy czy jak?

 2. jnx

  Odpowiedz

  Tą prezentację widziałem już nawet na fb wrzucałem kiedyś:)Się nie zgodzę z tym, że MS będzie nieistotny – otóż uważam, że upgrade z win8 do win9 będzie darmowe. I teraz jeżeli również zrobią darmowy upgrade dla desktopów to MS będzie istotny. A dlaczego uważam, że win9 będzie for free? No coż… w świecie mobile nie ma takiego pojęcia jak „płatna aktualizacja OS” a z tego co wiem Win docelowo ma być systemem desktopowo/mobilnym. Także uważam, że jak MS pójdzie śladami apple to będzie istotny:)

 3. Odpowiedz

  ja nie sądzę, żeby win9 był darmowy… to inny kawałek rynq. może win 1o… no nic. teoretycznie powinien być dostępny w 2o14 na jesieni. założeniem było wydawanie major realease co dwa lata. jeśli nawet będzie poślizg z wydaniem, to i tak za rok będziemy wiedzieć czy będzie darmowy (;

 4. jnx

  Odpowiedz

  no jak nie zrobią darmowego upgrade na kolejny system dla tych wszystkich którzy kupują tablety bądź pseudotablety na Win8.x to ludzie się wkur*** bo konkurencja daje to za darmo. A już na pewno rynku tym by nie zdobyli. W mobailu to Google broni swojej pozycji a MS ma ją zdobywać:)

 5. Odpowiedz

  imho będą dwie polisy – jak qpujesz hardware dedykowany [tablet/smartphone] z systemem, to będziesz miał coś aka software assurance – czyli darmowe upgrady. jak qpujesz desktop u firmy X i chcesz qpić system – to normalnie dodatkowo zapłacisz. to samo dla korporacji, gdzie licencje SA są dostępne już od dawna. OS as a service (; być może dogadają się z największymi – dell,hp,imb etc i jak qpisz kompa z wersją OEM to będzie darmowy upgrade.

 6. jnx

  Odpowiedz

  zobaczymy…. wszystko się okaże jaką wizję będzie miał nowy CEO MS. Ale powinni pójść w ślady Apple i dać system za darmo. Takie rozwiązanie ma same plusy:) Nagle, fragmentacja Win przestałaby prawie istnieć – wszyscy mieliby jeden system, najświeższy i co za tym idzie jeden sklep z aplikacjami z którego MS kosiłby kasę. Apple zrobiło genialny ruch pozwalając każdemu za darmo zupgrejdować systemy od bodajże 2007 roku. BTW dzisiaj w firmie dostałem info że będą nas migrować z win XP na Win 7 -> to tylko pokazuje skalę fragmentacji Windowsa.

 7. Odpowiedz

  nie wiem o co ci chodzi, ale odnoszę wrażenie, że używasz dziwnego znaczenia słowa 'fragmentacja’. jak się zobaczymy to wyjaśnisz mi swoja teorię q:

 8. jnx

  Odpowiedz

  normalnego znaczenia używam – takiego jak w branży się używa;p
  fragmentacja czyli występowanie różnych wersji tego samego czegoś [systemu] w danym czasie – w przypadku Androida jest to istotny problem, w przypadku Windowsa również. Problem z fragmentacją jest taki, że piszący oprogramowanie musi uwzględniać różne wersje systemów które istnieją – albo pisać tylko na najnowszy dostępny a to skutkuje tym, że zawęża mu się grupa docelowa odbiorców w ramach jednego systemu
  http://portalwiedzy.onet.pl/96571,,,,fragmentacja,haslo.html

 9. nExoR

  Odpowiedz

  ale to się ma nijak do windows. w większych firmach jak np przykładowo w której pracujesz, upgrde jest free bo macie ent agreement z SA. kosztem nie są licencje za system tylko projekt migracji. mac jest wykorzystywany głównie przez pojedyncze osoby i male środowiska, ale najważniesze że to cały czas wersja OSX czyli zachowana kompatybilność. XP ma 11 lat i architektura w7 jest na tyle inna że badania kompatybilności aplikacji i opracowanie fixów to gigantyczne koszty.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.