bardzo często czytając artyqły dotyczące różnych decyzji co do rozwiązań architektury produktów trafiam na zadania typu: “disk space is very inexpensive and IT shops can take advantage of larger, cheaper disks to reduce their overall cost”.

to konkretnie art dot. brak SIS w Ex2o1o. nie dywagując z faktem czy jest on faktycznie potrzebny czy nie – w końcu liczby nie kłamią – zastanawia zjawisko samego mitu dotyczącego tanich dysków… uczestniczyłem bardzo niedawno – w ciągu ostatniego roq – w kilq zaqpach macierzy. najtańsze macierze do zastosowania produkcyjnego zaczynają się od 3o-4o tysięcy PLN, z dość małą powierzchnią dyskową. ot proszę – zupełnie pierwszy-lepszy link jaki znalazłem do zerknięcia: macierz netapp, 24TB – 1o.ooo€. w promocji. to bardzo niedużo za taką powierzchnię. nie wiem jak przy netappach, bo nie pracowałem z nimi, ale w macierzach HP czy Dell czy EMC, informacja że korzysta z dysqw SATA wcale nie oznacza, że qpimy na allegro zwykłe dyski po paręset PLN. to są specjalne, dedykowane dyski do macierzy, które kosztują oczywiście kilka razy więcej. poza tym, takie 24TB nie da się rozszerzyć. trzeba qpić dodatkową półkę. ah. przecież przydałaby się jakaś redundancja… czyli na dzieńdobry, jak chcemy zasilić wcale niezbyt wielką firmę w porządny storage dla Exchange, musimy wyłożyć 1oo.oooPLN – to tak licząc wcale niewygórowane ceny i zupełnie średniej klasy macierze. no ale firma jest nowoczesna i chciałaby zwirtualizować serwery. przecież maszyny też muszą leżeć na jakiejś macierzy…

no dobra, ponosi mnie. ale przeliczając to na PLN per TB:

1oo.oooPLN za 24TB, co daje ok 18TB przestrzeni użytkowej [RAIDy i inne takie – nie wliczam snapshotów!! co by odjęło dodatkowe 3o-5o%!] to jest ok 5,5KPLN za 1TB. czy to jest mało – oceńcie sami.

owszem – są jakieś tanie NASy, na zwykłe dyski SATA po kilkaset PLN. policzmy zatem tani Synology DS2411+. tutaj mamy rząd wielkości mniej – jeden kosztuje 5kPLN. dysk 2TB to ok. 45oPLN. daje to ok 2okPLN przy założeniu, że redundancja jest priorytetem – kiedy pracuje się na komponentach tak niskiej klasy przy produkcyjnym zastosowaniu. znów licząc bez żadnych dodatków, i zwykłym RAID5 z pojedynczym sparedrive, wychodzi ok.18TB przestrzeni użytkowej. dzięki temu można pięciokrotnie obniżyć koszty – i cena za 1TB to ok. 1,1kPLN.

biorąc pod uwagę, że wymagania dużej firmy są duże, a mniejszej firmy są mniejsze – relatywne odczucie ceny 1,1kPLN czy 5,5kPLN za 1TB przestrzeni, pozostanie tak samo *obiektywnie* duży. kto nie wierzy – niech przekona zarząd do zaqpu macierzy.

i niech mi nikt nie pisze pierdół, że ceny dysqw są relatywnie niskie, że ‘it’s not an issue those time’ czy inne takie, bo normalnie mam ochotę wydrukować te bzdury i wcisnąć w gardło tym pismakom…

eN.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (3)

 1. Wojciech

  Odpowiedz

  Zgadzam sie z ogólną tezą. Ale nie mogę przejść obojętny nad pisaniem „dysq” – podważa, to moim zdaniem, merytoryczną wartość wpisu i średnio świadczy o autorze.

 2. Odpowiedz

  ROTFLMAO
  zapomniałeś o zaqpach, przeoczyłeś roq i kilq innych (; mimo to dzięqję Ci Wojciechu za Twoją szczerą opinię – na pewno wezmę ją sobie do serca <3

  to bardzo zabawne, że osoby widzą oczywistości, piszą o nich, a potem kończą zdanie udowadniając, że ich nie rozumieją ^^

 3. kojn

  Odpowiedz

  @nexor – do kosztów macierzy dodałbym jeszcze upgrade swichy corowych, bo jak sie ktoś porwie na iSCSI, to sie często okazuje że zwykłe swiche nie dają rady i trzeba 10 tysi wydać na coś porządnego … do tego same dyski do macierzy nieraz są „zwykłymi” SAS ami z serialami identycznymi do tych za 1/5 ceny, ale muszą być zakupione w komplecie na pół lub całą półke, z plastikowymi sankami tylko po to by nie stracić „wsparcia”. Pewno po chwili jakieś upgrade licencji, bo na pewno czegoś nie napisali … itp.

  ehhh a tanie macierze, to się panie nadają … na backup ;)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.