1,5km odległości pomiędzy najodleglejszymi salami. 3ooo uczestników. to małe statsy podsumowujące konferencję. Jadąc wczoraj myślałem sobie „cholera, mogłem wziąć książkę do poczytania” … z zaskoczeniem stwierdziłem, że jest sporo osób zainteresowanych, które chciały się dowiedzieć pewnych kwestii dot. Vista i nie miałem czasu na nic – ani przejście tego 1,5km, ani na sesje ani tym bardziej – na książkę. Spodziewałem się, że na drugi dzień będzie lżej [„ci, co mieli się zapytać już się zapytali”] – było odwrotnie. Nie miałem okazji nawet zwiedzić całej konferencji a jedyna sesja jaką udało mi się posłuchać to opowieść gibona o replikacji AD, na której udało mi się dowiedzieć sporo szczegółów, których nie znałem. Z jednej sesji miałem smscast live z sali – paula podsyłała mi semesem informacje co dzieje się na sesji. Było nawet „…a potem wszyscy sie uśmiali (hahaha)” (:
Postanowiliśmy na tablicy zaznaczać pieczątki dla każdego obsłużonego petenta. Wszystkich pewnie nie ma, ale większość wygląda na końcu tak:

Odstrzeleni

Jako podsumowanie Ask The Expert krótki przekrój tego, jakie mieli problemy uczestnicy.

 • czy da się zupdateować vista home do wersji business?
 • czy da się zsynchronizować kalendarz „Windows Calendar” z kalendarzem outlook?
  da się, ale nie automatycznie. nie ma póki co [nie znalazłem] softu darmowego, który to realizuje. w oficjalnych materiałach Microsoft wskazana jest metoda 'export’ w Windows Calendar do pliq .ics a potem import w kalendarzu Outlook. zapewne istnieje możliwość oprogramowania ale nie ma takiej opcji standardowo [też uważam, że to bzdura].
 • bardzo dużo osób przyszło z zapytaniem: jak w Vista wrócić do starego ekranu logowania? zwłaszcza w środowisq korporacyjnym ten nowy jest bardzo niemile witany. osobiście popieram ale odpowiedź jest negatywna: nie da się. GT pisał kiedyś kawałek kodu, który podmieniał standardowy ekran logowania ale tylko na próbę, że się da, i że nie jest to skomplikowane. Wiercę mu dziurę w brzuchu, żeby napisał taki ekran – widać, że zapotrzebowanie jest… polityczna odpowiedź grzesia: „w wolnej chwili” (;
 • sporo pytań dotyczyło narzędzi zarządzania i adminpaka. Oczywiście od dawana dostępny RSAT
 • …ważniejszą kwestią zarządzania są polisy – i tu niestety sytuacja nie jest oczywista. można byłoby pewnie jakiś arcik skleić ale ujmę krótko: wiele opcji GPO w XP i Vista jest różnych… bardziej dokładnie – ta sama opcja w XP może inaczej działać na Vista. Stąd uniwersalną receptą jest:
  • tworzyć oddzielne polisy dla XP i Vista [inne OU albo filtry WMI]
  • polisami XP zarządzać z w2k3/XP, polisami Vista z w2k8/Vista

  należy unikać edycji polis z różnych systemów. Różnice pojawią się również, jeśli chce skonfigurować się IE Maintenace. Myk polega na tym, że część elementów GPEdit ładowanych jest z systemu operacyjnego – więc jeśli mamy IE6.o to widzimy ustawienia do IE6…

 • to czego można było się spodziewać – sporo pytań dotyczących UAC – ale nie tylko „jak wyłączyć” a właśnie raczej jak działa, jak skonfigurować, co można zrobić
 • Sporo pytań dotyczących jak rozwiązywać problemy z kompatybilnością aplikacji. Nie będąc w stanie szczegółowo omówić przekazywałem linka do ACT z uprzedzeniem, że nie to nie jest automat – a narzędzie pisane dla enterprizu, a więc należy najpierw zapoznać się z guideami i uzbroić się w trochę cierpliwości podczas rozwiązywania problemu
 • nie obyło się bez pytania „czemu vista zabiera tyle pamięci” (: hurrra!
 • trochę pytań o wydajność vista, w jakiś sposób nawiązujących do obsługi pamięci i dysków
 • sporo pytań o profile ….mobilne! FUJ! tutaj muszę napisać krótką instrukcję, jeśli będzie feedback – opiszę to kiedyś szczegółowiej. Instrukcja będzie obrazkiem:
  zakladka ‘profile’
  Nazywam tą zakładkę „zakładką kompatybilności z NT4”. Każdy z tych mechanizmów został zastąpiony przez nowe, lepsze: profile -> folder redirection (GPO); skrypt -> skrypty w GPO; home folder -> brak zastępstwa, ale niepotrzebne, poniekąd dzięki folder redirection dla 'my documents’. do mapowania – skrypty logowania w GPO. Wykorzystanie profili tzw. mobilnych jest mechnizmem kosmicznie niewydajnym a wręcz niebezpiecznym. Jedyny przypadek – profile mandatoryjne.
 • Z ciekawszych przypadków bo niezwiązanych z vista były dysqsje o migracji serverów, sieci w XP, WSUSie, SCCOM i innych technologiach, nie za bardzo klienckich. Były też pytania w Windows 7.

Nie wszystkim byliśmy w stanie pomóc, ale mam nadzieję, że większość odeszła usatysfakcjonowana. Na zakończenie anegdotka:
przyszła osoba, która miała problem z IPaq – zainstalował soft dostarczony z urządzeniem, ale nie pojawiła się żadna ikonka ani katalog. Przy ponownej próbie instalacji program pisał, że jest już zainstalowany.
„a jak pan podłączy IPaq to działa?”
„a nie wiem – bałem się podłączać”
cóż za brak zaufania. Przyzwyczajenie z XP nie pozwoliło przewidzieć najoczywistrzego: Vista jest stworzona tak, aby wszystko działało „po prostu”. Ponieważ petent miał przy sobie lapsa i owego IPaq – podłączyliśmy. Przez ok 2min urządzenie się instalowało, po czym włączyła się instalacja „Windows Mobile Device Center” który jest w systemie – i jak pokazuje historia – instaluje się sam, przy pierwszym podłączeniu. Po 5min IPaq działał i można było synchronizować. To, co instalowało się, to były sterowniki – dla tego nie było ikony ani wpisu w „programs and features”.
Czasem trzeba systemowi trochę zaufać i wyzbyć się przyzwyczajeń ze starych wersji (:

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (8)

 1. kaarol

  Odpowiedz

  Nie wiem dla czego skreśliłeś całą zakładkę, tzn domyślam się, że chodziło tylko o formatkę user profiles, bo bądź co bądź ale Home folder sprawuje się całkiem dobrze. Jeśli są przed tym jakieś obostrzenia to byłbym wdzięczny za odpowiedź.

 2. Odpowiedz

  ’obostrzenia’ jeśli chodzi o kwestie technologicznie – nie. wyłącznie 'dobre praktyki’ – i znów filozoficzne pytanie 'co to jest home folder?’ czy może raczej 'po co’. jeśli korzysta się z folder redirection i nauczy się userów zachowywać wszystko w 'my documents’ czy %user% w przypadq vista – to odpada niepotrzebna komplikacja środowiska przez dodanie czegoś dziwnego jak 'home folder’. user to zwierz przedziwny i z praktyki mogę powiedzieć – to taki zwierz, który chce żeby wszystko działo się samo a on nie musiał nic wiedzieć. im mniej dodatków do wytłumaczenia co to jest i po co – tym lepiej działa cała infrastruktura. zaletą folder redirection jest głównie to, że nie ma różnicy pomiędzy działaniem na kompie domowym i firmowym – docsy trzyma się tak samo, w tym samym katalogu.

  reasumując: używać można, ale osobiście wycofałbym ten parametr oznajmiając 'to jest niesugerowane rozwiązanie’. jeśli ktoś koniecznie potrzebuje HF to może ustawić skrypt logowania z mapowaniem dysq.

 3. kaarol

  Odpowiedz

  Tak, tylko według moich testów, szczególnie na uczelniach, jeśli logowań jest dużo to czasem zdarza się, że skrypty przy logowaniu, które są umieszczone na jakimś serwerze nie do końca działają. Natomiast HF gdy jest wszystko ok z uprawnieniami to zawsze działał mi w 100%. Ok możesz powiedzieć, ze jeśli sieć się przytyka to pchamy skrypt lokalnie, jednak pchanie skryptów na lokalny komputer to znowu rozbicie i decentralizacja zarządzania. Druga rzecz to to, ze np wykładowcy chcą mieć profile gdzie indziej, o innych nazwach i stworzenie uniwersalnego skryptu do logowania ( z uwzględnieniem tych amonali) jest czasem dość trudne, a tak zmieniam sobie w AD część delikwentów i jest ok.Dwa z tego co zaobserwowałem w przypadku wielu polis, mapowanie dysków poprzez home dir chodzi szybciej ( w końcu odpytanie Ldapa jest szybkie )

 4. Odpowiedz

  Niektóre pytania były zabójcze, dla mnie najlepsze pytanie było o rozmieszczenie ikonek na pulpicie po odłączeniu rzutnika. Jak zrobić, aby się nie dezorganizowały? ;)

  Piękne podsumowanie Nexorku, zaraz Cię do siebie podlinkuję :)

 5. Pingback: Paula Januszkiewicz » MTS2008 - podsumowanie

 6. Pingback: ewangelista.IT : Podsumowanie MTS 2008

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.