Przez dłuższy czas używałem Forefront Client Security – klienta AV Microsoftu z rodziny Forefront i byłem bardzo zadowolony z tego produktu – prosty, nieinwazyjny ale przede wszystkim – niesamowicie nieobciążający. Przez jakiś czas zastanawiałem się, czy w ogóle działa – przez kilka lat nie używałem żadnego AV, wirusy to imho taka legenda, którą straszy się dzieci na dobranoc (; w końcu wsadziłem czyjegoś pendrive i okazało się, że faktycznie działa q:

Od jakiegoś czasu testuję nowy produkt – Microsoft Security Essentials codename morro – skierowany do end-userów, który ma być darmowym AV od emesa uzupełniając wbudowany FW oraz defendera. Zabawne, że na stronach emesa od kilq lat trwa kampania ‘3 easy steps to secure your pc’ a sam produkt miał wejść na rynek kiedy kampania się zaczynała [ktoś pamięta ile to latek? (; ] – ale w końcu 3ci krok został uzupełniony [no prawie.. bo w końcu to dopiero beta]. Microsoft Security Essentials w zasadzie niewiele różni się od FCS – w kontexcie wykorzystania jedno-użytkownikowego, bo oczywiście jest niezarządzalny centralnie. Bardzo prosty interface, bardzo nieinwazyjne działanie – to jedyny AV jaki jestem w stanie zostawić w trybie ochrony [live] i nie cierpieć na spadek wydajności.

Ma jeden dość niewygodny ficzer – jak reszta produktów, ten również jest częścią ‘platformy Windows’ a więc korzysta z komponentów systemowych – w tym z Windows Update do pobierania definicji. WU w obecnej wersji pozwala ustalić pojedynczą politykę update’ów czyli nie obsługuje scenariusza ‘ściągaj i czekaj na akceptację ale dla MSE instaluj od razu’. o podobnej funkcjonalności zastanawiałem się już wcześniej i mam nadzieję, że przyszłe wersje WU, jako coraz powszechniej wykorzystywane, zostaną rozbudowane o bardziej granularne polityki.

ogólnie produkt warty zainteresowania – ze wszystkich darmowych AV MSE jest imho najprostszy, najmniej inwazyjny i najwydajniejszy. bezpieczeństwa nie potrafię ocenić ale nie czytałem na żadnym site’cie żeby nie był, więc póki co mam do niego zaufanie.

n.

Spread the love

Comments (5)

 1. domel

  Odpowiedz

  co do WU – tak samo jak FCS, MSE ściąga aktualizacje niezależnie od reszty produktów eMeSa (teraz to jest chyba co 8 godzin i zawsze przed skanowaniem)

 2. Odpowiedz

  Z tym 3 krokiem to do tej pory w 3 kroku Microsoft zawsze miał jakąś tam listę polecanych programów. Ale faktycznie trochę to trwało zanim dorobił się własnego :)

 3. nExoR

  Odpowiedz

  @domel: może i ściąga ale nie instaluje q:

  @masakra: zgadza się tyle, że na początq tej akcji X lat temu emes twierdził ‘już za chwilę dadzą swój produkt’. zdaje się, że w ogóle przez chwilę mieli coś sprzedawać – nie pamiętam dokładnie. także w końcu ułożyli całe puzzle (:

  osobiście jestem zadowolony bo wbudowany FW i obecny AV uważam za najlepsze freewarey na rynq w tej dziedzinie [do tego, do czego ich potrzebuję] (:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.