coraz więcej projektów związane jest z przeniesieniem usług do chmury. jedną z najpopularniejszych usług – Exchange online. taką pocztę trzeba jakoś odbierać… w przypadq standardowych skrzynek nie ma problemu – niemal każdy klient, nawet wbudowany w OSa (nawet srajfon), poradzi sobie z połączeniem ActiveSync i obsługą poczty.
trochę gorzej jest w momencie, kiedy korzysta się np. ze skrzynek współdzielonych (shared mailbox) – nie są wspierane przez protokół ActiveSync i należy skorzystać z klienta OWA. i tu zaczynają się kolejne ciekawostki…
- klient OWA jest obecnie na iOS oraz w wersji beta na Android. zadziwiający fakt, że aplikacje eMeSowe są szybciej przez nich robione i poprawiane na wersje konqrencyjne jest zauważany i mocno krytykowany na forach WinBeta.
- na Android są aż 3 apki do odbioru poczty by MS: MS Outlook, OWA (pre-release) i Outlook.com.
- MSOutlook ma zupełnie nowy look (; nie korzystałem dużo ale na pewno jest nowoczesny, zgodnie z obecnie obowiązującymi trendami [które są dla mnie katorgą… ehh.. jak mi się nie podobają te nowe interfejsy…]. ale oczywiście działa via ActiveSync więc shared mailboxów nie obsługuje.
- Outlook.com jest do office365 – prywatnego
- OWA – dla o365 korporacyjnego. niestety przy uwierzytelnieniu sfederowanym z domeną nie udało mi się połączyć więc nie miałem okazji przetestować. nie wiem czy w innych scenariuszach w ogóle działa – zrzucam to na karb wersji beta.
rzuca się niemniej w oczy kilka problemów. po pierwsze podkreślany fakt opóźnień aplikacji dla bądź-co-bądź natywnej platformy jaką jest Windows Phone. po drugie – sama ilość aplikacji. czy to są jakieś wyścigi między teamami? czemu nie ma jednej, która obsługuje różne protokoły? już rozróżnienie pomiędzy o365 prywatnym i firmowym jest nieco dziwne. i finalnie – pomimo ilości aplikacji, nadal nie da się w pełni korzystać z poczty [firmowej].
nie sądzę, żeby takie zaburzenia dysocjacyjne pozytywnie wpływały na odbiór przez end-userów. odnoszę wrażenie braq spójności wizji rozwoju, i problemów z jasnym przekazaniem kompetencji pojedynczej komórce – jakby kilka działów miało własną wizję i wydają zbliżone produkty, o zbliżonej funkcjonalności.
PS. taka ciekawostka: jest na droida apka do zarządzania o365 – Office 365 Admin.
eN.
Tomek
nExoR
Tomek
TheTester