czyli tak na prawdę wszystko to samo z trochę innego punktu widzenia. w razie gdyby ktoś nie przeglądał bloga GT (wątpliwe ale…) to ten art ma status ‘must see’.

a ponieważ ja mam tendencje do wyjaśniania rzeczy jasnych dodam od siebie trochę podstaw/podsumowania:

 • migawka aka snapshot: pojedyncza kopia danych dysq zrobiona w określonym czasie.
 • shadow: nie wiedzieć czemu programiści eMeSa sami tworzą taki bałagan nazewniczy. w samym vssadminie ‘snapshot’ tworzy się poleceniem ‘create shadow’. tak, żeby było fajnie i ciekawie.
 • VSS aka Shadow Copy: Volume Shadow copy Service.
 • Previous Versions: nazwa używana w interfejscie, lista dostępnych snapshotów [polska nazwa mnie dziwnie boli (; może kiedyś się przyzwyczaję.. ] wykonanych za pomocą mechanizmu VSS

to tak dla jasności, żeby nie pogubić się w skrótach.

dodatkowo jeszcze ciekawostka: na kontrolerach domeny jest jeszcze jedno narzędzie, które pozwala utworzyć snapshot: ntdsutil. czym to się różni od zwykłego? snapshot ntdsutil jest typu “ApplicationRollback” co wiąże się z atrybutami “Persistent, No auto release, Differential, Auto recovered” natomiast zwykły snapshot, wykonany za pomocą komponentu Previous Versions ma atrybuty: “Persistent, Client-Accessible, No auto release, No writers, Differential”. Atrybut client-accessible powoduje, że kiedy z interfejsu się sprawdza dostępne migawki – widać ich listę. poza tym różnic specjalnych nie ma – działa mklink, w snapshocie są wszystkie pliki całego dysq [a nie, jak by można się spodziewać tylko pliki bazy NTDS], itd.

przy okazji jeszcze jedna ciekawostka: pomimo, że powershell ma być zastępstwem dla cmd, to komeny mklink nie implementuje. obejściem może być albo użycie [LOL] :

cmd /c "mklink $d `"$link`" `"$target`"" > $null

albo użycie fsutil create hardlink.

zrobienie snapshotu dostępnego przez sieć bez programowania nie udało mi się znaleźć. miło byłoby móc zrobić snapshot i zdalnie dostawać się do kopii plików..

eN.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (1)

 1. gt

  Odpowiedz

  Dziekuje! Podlinkuje jak bede mial pod reka cos innego niz niemiecka wersje systemu ;)
  A zdalnie mozesz podzialac via WMI. Win32_ShadowCopy i pokrewne klasy powinny byc tu uzyteczne. Przy czym od razu mowie, ze w praktyce nie korzystalem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.