ciekawy art, bo o ciekawych pomysłach innowacyjnych intela. Jedną z największych rewolucji jest propozycja modelu programowania CT – bazowanego na C++ MPI. Na wikipedii jest jakaś mała wzmianka – brak szczegółów. Oto podsumowanie intela:

“If you are a programmer, please do not worry about being fired because you cannot do terascale programming, because CT will blast you into the parallel era.”

Jakoś czytam z niedowierzaniem. Programowanie równoległe jest kosmicznie trudne i rodzi się bardzo wiele problemów na poziomie samej komunikacji i prostego czynnika wynikania – podczas obliczeń, aby uzyskać jeden wynik, trzeba mieć do niego dane z poprzednich obliczeń – tego rodzaju zadania nie da się ‘przeskoczyć’.

pewne jest jedno – tak samo jak programiści przez ostatnie 2o lat nie nauczyli się programować na stacje wieloużytkownikowe (windows) i cały czas poqtuje wymaganie uprawnień administratora, tak samo niewielka ilość aplikacji jest w stanie wykorzystać wieloprocesorowość i nie prędko się to stanie. A więc jeśli choćby w części uda się zrównoleglić aplikacje – będzie to olbrzymi skok wydajności. Chociaż spodziewałem się rozwiązania sprzętowego, coś na zasadzie ‘pseudo-intelignetnego zrównoleglacza wątków’ (;
… bo choćby nie wiem jak to było proste – kto będzie wiedział i chciał się tego uczyć? (Tylko ci, którzy zostaną do tego zmuszeni?)

tutaj więcej na stronie intel.

Spread the love

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.