Pewnie nie wszyscy znają nazwę High Tech Computer Corporation – swoją drogą dość kiepskawa nazwa jak na nazwę firmy. Za tą nazwą oczywiście kryje się już dość szeroko znana firma HTC. Dlaczego o tym piszę? Ano wczoraj wartość rynkowa firmy HTC przebiła wartość rynkową firmy Nokia. Innymi słowy bardziej wartościową firmą jest bądź co bądź mało znana firma HTC niż szeroko i (prawie) wszystkim znana Nokia.

Co warte zauważenia HTC robi tylko smartfony – nie istnieją w ogóle w rynku nazwijmy to umownie „tradycyjnym” – w przeciwieństwie do Noki która na tych dwóch obszarach operuje.

W wartościach liczbowych wartość HTC to blisko 34 mld USD a Noki prawie 33,5 mld.

Warto rzucić wzrokiem na ostatnie 2 lata w zestawieniu tych dwóch firm:

http://finance.yahoo.com/echarts?s=2498.TW+Interactive#chart6:symbol=2498.tw;range=2y;compare=nok;indicator=volume;charttype=line;crosshair=on;ohlcvalues=0;logscale=on;source=undefined

Wnioski? Najbliższy rok pokaże – w zależności jak ułoży się współpraca z MS dla Nokii.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (7)

 1. wasyl

  Odpowiedz

  Jnx, jako inteligentna osoba powinenes wiedziec, ze jest to wylacznie emanacja pragnien i wyobrazen inwestorow/spekulantow. Takie porownania (takze dotyczace spolek na GPW) sa idiotyczne i niczego nie dowodza poza tym, ze ktos cos tam uwaza a to uwazanie jest poparte wylacznie wystawianiem mokrego palca na wiatr. Podobnym idiotyzmem jest stwierdzenie (operajace sie na tych samych przeslankach ), ze Apple jest warte wiecej niz MS. Nius pojawil sie wczoraj na bloombergu i od razu wiedzialem, ze ebdzie kopiowany bez zastanowienia sie. W tym momencie kapitalizacja wynosi NOK:23,480.880EUR, HTC:948,477.800TWD=22,703.290EUR.

  A jak sie wspolpraca ulozy? 12.04 jest event noki, zobazymy jak sie uklada.

 2. wasyl

  Odpowiedz

  I dobry komentarz z engadgeta, jnx, nius jednak chyba byl blizszy plotkowi.pl, sorry:

  You do realise that market cap isn’t actually a REAL value as such. If everyone decided to sell their shares, heck, even if 1/10th of people decided to sell their shares, you still think Apple is worth $311 billion?

  Market Cap is quite possibly the worst value to access a company as it’s the “PERCEIVED” value of a company by what the market is prepared to pay for “ONE” share, multiplied to “ALL” it’s available shares.

  Given that Jobs has been the innovator at Apple, that “PERCEIVED” value is as sure as day going to fall.

  You must be smoking some really strong crack, or have really bad math, to assume that Apple is going to be worth $1 Trillion.

 3. jnx

  Odpowiedz

  Wasyl ja wiem, że masz alternatywne postrzeganie rzeczywistości:)
  Wartość rynkowa jest wartością za która ktoś jest w stanie za coś zapłacić – a Ty pomieszałeś wartość rynkową z wartością księgową.
  I tak Apple jest więcej warte jak MS pod względem wartości rynkowej cokolwiek byś nie pisał:)
  To jakbyś teraz dzisiaj chciał kupić HTC musiałbyś więcej kasy wyłożyć niż jakbyś dzisiaj chciał kupić Nokie.
  A komentarz z engadgeta jest w stylu „słonce różni się od księżyca bo słońce świeci” czyli ktoś napisał oczywistą oczywistość:)

 4. Odpowiedz

  jnx, nic nie pomieszalem tylko napisalem, ze kapitalizacja jest dennym miernikiem wartosci przedsiebiorstwa bo mierzy wylacznie entuzjazm inwestorow. kapitalizacja nie jest „wartością za która ktoś jest w stanie za coś zapłacić” bo taka transakcja nigdy nie mialaby miejsca, w sytuacji gdy wszyscy aktualni udzialowcy sie wyprzedaja cena w mgnieniu oka. „market cap” to jest jedna z miar wielkosci przedsiebiorstwa: „market capitalization is a market estimate of a company’s value, based on *perceived* future prospects, economic and monetary conditions. Stock prices can also be moved by speculation about changes in expectations about profits”

 5. jnx

  Odpowiedz

  Kapitalizacja jest podstawowym miernikiem wartości przedsiębiorstwa bo mierzy jego wartość na podstawie współczynników – W dobrze rozwiniętych gospodarkach o ustabilizowanych rynkach współczynnik ten wynosi pomiędzy 5 a 10 . W przypadku spółek technologicznych ten wskaźnik jest trochę wyższy bo dochodzi do 15. w przypadku Apple dla przykładu C/Z=18 dla porównania C/Z Google to 21.
  A co do tego co napisałeś to jest to oczywistość – w systemie wolnorynkowym rządzi popyt i podaż – równie dobrze można rozważyć hipotetyczną sytuację, że Ci co kupowali ostatnio cukier na górce będą chcieli go sprzedać – cena się nie utrzyma bo będzie podaż za duża. Tak samo jest z akcjami.
  Aaa.. i jeszcze jedno.. wszystkie transakcje które ja znam na przestrzeni ostatnich 10 lat były transakcjami sprzedaży bądź kupna firmy po cenie rynkowej bądź około rynkowej. Przyjęte jest tak, że do ceny rynkowej jak ktoś chce skupić akcje by przejąć dorzuca bonus – ostatnio nawet jeden bank był sprzedawany na GPW gdzie jego cena sprzedaży była ok 15% wyższa od ceny rynkowej.
  Także w świecie realnym wartość rynkowa firmy jest bardzo ważna. Generalnie dwa najważniejsze współczynniki to jest właśnie C/Z (cena do zysku) i C/WK – można dorzucić jeszcze do tego EBITA w sumie.

 6. Odpowiedz

  Ale sa znane przypadki, gdy przejmujacy skupia akcje tajniaczac a potem oglasza wezwanie ponizej ceny rynkowej. Zreszta idealna analogia to ta w jaki posob BSA szacuje straty na piractwie: liczba kopii * wartosc rynkowa jednej. Prawda, ze rzetelna miara?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.