zacznę od linka do bloga, który powinien być znany każdemu, kto oczekuje [w8] na w8 (; building windows 8 kontynuuje tradycję kontaktu z enduserem podczas fazy beta udostępniając wiele informacji – m.in. telemetrycznych danych dzięki którym mam okazję się przekonać jak nietypowo korzystam z kompa O_o.

eniłejz, rozgorzała niedawno dysqsja na temat nowego ‘Zenowego’ interfejsu, oficjalnie zwanym ‘Metro’. i tak oto pytanie – jak to będzie z klasycznym desktopem? w zasadzie to, czego można było się spodziewać – będzie i Metro i Classic Desktop. w tym wpisie niezbyt odkrywczo, w potoq zawikłanych zdań autor odkrywa oczywiste, żeby podać nieliczne ciekawe fakty, np:

“[…] You get a beautiful, fast and fluid, Metro style interface and a huge variety of new apps to use. These applications have new attributes (a platform) that go well beyond the graphical styling (much to come on this at Build).  As we showed, you get an amazing touch experience, and also one that works with mouse, trackpad, and keyboard. And if you want to stay permanently immersed in that Metro world, you will never see the desktop—we won’t even load it (literally the code will not be loaded) unless you explicitly choose to go there!  This is Windows reimagined.”[..]

szkoda, że nie ma więcej szczegółów, a ja nie mam dostępu do wersji beta tym razem ): czy proces ten to ‘explorer.exe’? bo jeśli tak, to mam nadzieję, że popracowano nad nim mocno – nie tylko dodając nowe funkcje, ale również nad lepszym zachowaniem godnym środowiska wielo-użytkowego: ot, choćby jak odpalić managera plików ‘jako inny user’? o ile ‘dodaj/usuń prg’ w XP dawały możliwość łatwego ‘uruchom jako’ o tyle w w7 już tak łatwo nie jest. jak teraz otworzyć control panel jako inny user? stara sztuczka z XP nie działa – generalnie poza jakimiś zabawami z commandline nie znam możliwości zrobienia tego przy zalogowanym innym userze – proces, nawet jeśli odpalony w kontexcie admina, jest potomnym dla explorer.exe użytkownika zalogowanego – tak zostało przekonstruowane GUI.

***UPDATEDo7.o9***

z całego, imho mocno przydługiego i dość nudnego textu wynika, że Metro będzie podstawowym interfejsem i kierunkiem rozwoju przyszłych interfejsów. nie tylko dla tabletów tak, jak spodziewano się początkowo. explorer jest poprawiony i rozwijany oraz ma ładnie współistnieć z Metro – jak to zresztą widać na dostępnych demówkach – jednak wyraźnie jest spychany, jako dodatek ‘do zachowania kompatybilności’’.

ja do metra prędko raczej nie wsiądę – nie wyobrażam sobie pracy z takim interfejsem… liczę na to, że nie będzie to specjalnie forsowane rozwiązanie – dużo jednak zależy od telemetrii a więc WYSYŁACIE DANE! NIECH NAS POLICZĄ! (;

ps. to, co explorerze wiadomo, to:

 • będzie miał wstążkę aka ribbon
 • trochę bardziej zoptymalizowany widok
 • oprócz ‘back’ w końcu pojawi się ‘up’ (:

eN.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (3)

 1. gt

  Odpowiedz

  Alt+strzałka w górę i masz Up ;)
  A metro o ile wiem, ma być dodatkiem dla „macanych” urządzeń a nie desktopowym interfejsem.

 2. gt

  Odpowiedz

  Cóż. Zobaczymy gdy wyjdzie finalny produkt. Z tego, co wiem – typowe pecetowe windowsy dalej będą oparte o explorera. Metro różni się nie tylko wyglądem, ale i sposobem tworzenia aplikacji. Świat chyba nie jest jeszcze gotowy na tak drastyczną zmianę shella.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.