słyszałem wiele opinii które sprowadzają się do tego, że odkąd symantec przejął Backup Exec produkt zszedł na psy. nie będę tego komentował, ponieważ nie znam linii veritasa sprzed lat, ale sam również korzystam z Backup Exec – obecnie zupgrade’’owanego do najnowszej wersji – 2o1o. najwięcej zmian – w interfejsie oraz cała masa nowych ficzerów. czy na lepsze? imho nakład pracy poszedł w zaspokojenie marketingowych “NEW GREAT FEATURE” zamiast w dopracowanie produktu. taka anegdotka – 3h walki z trywialnym zadaniem: odzyskanie bazy SQL. może o tyle bardziej skomplikowanym, że chodzi o duplikat bazy aby służyła do testów, a więc trzeba przekierować nazwę bazy i katalogów.
Selection
po kilku nieudanych próbach doszedłem do wniosq, iż wykonuję nieprawidłowy backup, ponieważ w selekcji mam zaznaczony tylko backup bazy przez agenta SQL, a nie mam włączonego backupu na poziomie plików. wydawało mi się to bez sensu [i okazało się, że mam rację] – bo odzyskanie bazy na poziomie plików powinno dać z dużym prawdopodobieństwem niekonsystetną bazę. po to przecież jest ten cholerny agent SQL, nie? finalny wniosek: nie trzeba/nie powinno się zaznaczać plików bazy. tutaj jednak przy okazji ciekawostka: pomimo włączenia korzystania z shadow copy, katalogi bazy w medium backupu i tak pozostały puste. wynika to z tego jak działa provider VSS i jak sobie poczytać dokładnie, jest to logiczne i tak powinno być [chociaż trochę dziwi z ogólnych założeń działania shadow copy].
Restore Job
jak powinien wyglądać restore job?
ponieważ ciągle miałem błędy testowałem różne opcje – w tym próbowałem odzyskiwać z wykorzystaniem file redirection, co oczywiście nie miało większego sensu ale ukazało jedną ze wspaniałości interfejsu BE:
cóż to jest za standard zapisu “\Serwer.domena.add:” ? pomieszanie zapisu UNC z lokalnym? no dobra – tutaj nie jest tragicznie ponieważ opcja ‘browse’ wypełnia to sama, i robi to prawidłowo. w tym miejscu okno browse korzysta z predefiniowanej listy selekcji więc można to zrobić szybko. w skrócie: niuans, czepiam się.
w każdym razie file redir nie jest do niczego w tym scenariuszu potrzebny. aby odzyskać bazę należy zaznaczyć samą bazę danych, bez fizycznych plików na dysq:
no i teraz clue całej operacji: jak przekierować prawidłowo bazę?
po pierwsze trzeba wpisać serwer SQL na którym będzie odzyskiwana baza i nazwa samej bazy. początkowo ciągle generował błędy i nie do końca byłem pewien czy ta baza powinna już istnieć czy nie – lepiej nie. ważne jest jednak zaznaczenie opcji nadpisania – pokażę później. jak dotąd wszystko proste i logiczne. to na czym spędziłem dobre 2h to opcja przekierowania plików “destination options” – oczywiste, że nie chcę nadpisać działającej. tylko jak zapisać ścieżkę? pierwsza myśl – UNC. niestety zwracane są błędy. w takim razie guzik browse – skoro ja nie umiem, niech interfejs pomoże. to okienko browse wykorzystuje już wyszukiwanie w sieci – a więc osoby, które mają powyłączane browsery w ogóle nie skorzystają, a dla mnie to było ok. 1o min czekania, aż odpyta się o kompy w domenie. ręcznie wpisać się nie da. po teście cierpliwości wybrałem odpowiedni katalog i q mojemu zaskoczeniu miałem rację – należy wpisać ścieżkę UNC!! mimo wszystko przy próbie odzyskania cały czas generowane są błędy. stąd właśnie pomysł na korzystanie z licznych bezsensownych opcji ‘a nóż tak to wymyślili. po jakimś czasie zdesperowany wpisałem po prostu “D:katalog” – w najgorszym przypadq odzyska mi tą bazę na serwerze backupowym. i okazało się to strzałem w dziesiątkę.
na koniec w części ‘Settings->Microsoft SQL” trzeba zaznaczyć opcję “overwrite existing database” – pomimo, że wcale nieistnieje – w innym wypadq generowany jest błąd, że nazwa bazy ulega zmianie i nie może zapisać… [taka ciekawostka].
pierdoła: niedopracowany interfejs, a kilka godzin straconych nie mówiąc o wzbogaceniu słownika przekleństw. myślę, że wiele firm zrobiłoby dobrze, gdyby kolejna wersja zamiast sqpiać się na nowościach sqpiła się na poprawie spójności interfejsu, kodu, optymalizacji i ergonomii. może trochę kontrowersyjny przykład ale tak, jak to zrobił emes z vistą (;
eN.
LeOś
nExoR
wAsyL
nExoR
olo
olo
nExoR
domel
olo