podczas przenoszenie konfiguracji z pojedynczego dysq na RAID przywitał mnie taki śliczny komunikat: “BOOTMGR is missing”. z podobnymi problemami borykałem się wiele razy, więc pomyślałem sobie “jakiś to problem”… szybko okazało się, że problem jest całkiem niebłahy, a inżynierowie eMeSa zrobili chyba wszystko, żeby to utrudnić.

jak wiadomo od visty/w2k8 zmienił się sposób obsługi startu systemu – zupełnie nowy bootmanager, obsługa GPT itp itd… w moim przypadq był to server w2k8 R2. podstawą jest oczywiście płyta instalacyjna serwera, odpalamy i… upsss…nie ma na płycie serwera opcji reperacji – to pierwsza miła niespodzianka. najwyraźniej ktoś wyszedł z założenia, że serwer się nie psuje albo że admin jako geek poradzi sobie z linii poleceń. no i co ma sobie nie poradzić? przecież wszystkie polecenia znam dobrze:

 • shift-F10 do konsoli
 • sprawdziłem katalog boot [nie ma]
 • skopiowałem pliki z CD do c:boot
 • bootrec /reinstallbcd

ślicznie. tylko nie działa. no to następnym razem jeszcze /fixmgr oraz /fixboot [z bootrec].. nie działa… google, fora no i w sumie wszyscy podają takie same rozwiązania, i co by nie zrobić nic nie działa – wciąż wita mnie ten sam milusi komunikat. była nawet taka jedna podpowiedź “weź płytę z klientem, odpal, użyj opcji ‘repair startup problems’” – co za lamerka, no ale dobra. spróbowałem… i nadal nie działa.

aż nie trafiłem na tą instrukcję:

  1. Boot from your Windows Server 2008 R2 x64 DVD.
  2. Repair
  3. Command Prompt
  Note: I only had one drive and that drive was set for C: as  the boot so the setup was fairly basic… if your setup is more complex you may want to consider this a bit more… but it should still work.
  4. rename c:bootBCD bcd.old : this will backup your bcd file just in case you want it.
  5. Delete c:bootbcd
  6. Restart your computer
  7. Remove your WS2008R2 DVD and insert the W7x64 DVD.
  8. Boot from the DVD and do a repair.
  9. It will offer to repair automatically accept.
  10. Reboot and this is the "trick" boot the DVD again and do a repair.  Keep doing this process until it does not find anything wrong.
  11. Your server should boot again.

“wykonuj ten proces póty, póki nie wykryje więcej błędów” – WTF? to jakiś smutny dowcip? no ale kiedy nie ma się nic do stracenia [czasu i tak już straciłem ZA DUŻO] – porestartowałem sobie troszq…

…no i zadziałało! w sumie 4 restarty, 3 reperacje. O CO C’MON?

szukałem dobrego artu na temat reperacji BCD i tego, co się w zasadzie dzieje podczas owej reperacji z płyty – czemu wszystkie opisy pokazują narzędzie bootsect, bootrec, bcdedit, ale żaden nie wskazuje narzędzi wykorzystywanych podczas reperacji tak, jak się dzieje z GUI i w końcu czemu, do cholery czemu! na płycie serwera nie ma tego toola?

to się nazywa poprawić mechanizm bootowania? idealny materiał na podrążenie tematu i opisanie tego porządnie … tylko czasu brak no i jakiś rozwalony komp by się przydał – bo trzeba na czymś testy porobić [chyba wiem, jak to popsuć, ale na pewno na tym serwerze już nie będę testował (; ]

eN.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.