W wielu dziedzinach IT jest pomijane, wręcz jakby nieobecne. Przykładem mogą być ksiązki o świecie komputerów dla geeków – nie instrukcje, podręczniki, FAQ czy RFC, tylko fajna proza, którą miło poczytać a przy okazji czegoś można się dowiedzieć. Ponieważ nie łatwo jest tytuły wyszperać, zamieszczam [niestety] króciutką listę książek 'o IT dla IT’. Jeśli znasz tytuł, którego na tej stronie brakuje – prześlij koniecznie!.


  • Poddani microsoftu, Douglas Coupland, 1996
    Wbrew tytułowi książka nie dotyczy stricte Microsoftu. Opowiada o developerach z Microsoft, którzy postanowili założyć własną firmę. Jedna z lepiej napisanych książek – warta polecenia nie tylko developerom. Sporo ciekawych faktów o korporacji.

  • Kukułcze jajo czyli Tropienie szpiega w labiryncie komputerowego wywiadu, Stoll Clifford, 1989
    Tytuł [polski] jest w zasadzie streszczeniem książki. Bardzo fajna historia, niestety bardzo słabo opowiedziana. Lektura obowiązkowa dla adminów i sieciowców – pojawia się wiele faktów opowiadających o początkach ethernetu i internetu. Pomimo słabego stylu ale przede wszystkim, pomimo 1ooo 'ja to’, 'ja tamto’, 'jaki jestem swietny’, 'jak ja to zrobilem’ itp, książke da się przeczytać a fabuła przy odpowiednim dystansie jest wciągająca.

  • google story, Vise David, 2oo7
    Bardzo fajna opowieść o kulisach działania google, historii żyjących legend – Larry and Page, założycieli google. Niestety niektóre fragmenty są do wyżygania przesłodzone [cały rozdział 13 pominąłem] a można by podsumować go 'google jest najlepszy na świecie… i okolicach’. Mimo to warto poczytać o tym jakim cudem w ciągu 1o lat firma dogoniła nawet Microsoft depcząc mu po piętach.

  • superkomputer, Murray Charles
    Bardzo ciekawa historia o Cray’u i jego superkomputerach – historia firmy, czemu co chwila upadała by za chwilę być potęgą. Ale przedewszystkim historia wielkiego człowieka, jakim był Cray.

  • sztuka infiltracji, Mitnick Kevin & Simon William L
    W sumie to nie zupełnie beletrystyka, ale kilka historii opowiedziana przez legendę black-hackingu.

  • sztuka podstepu: lamalem ludzi nie hasla,Mitnick Kevin & Simon William L
    Druga z książek Mitnicka opowiadających o social engineeringu. bardzo przydatna zwłaszcza osobom, które mają pisać dokumentację bezpieczeństwa. na końcu książki są szablony dokumentacji.

  • E-mailem z doliny krzemowej, Marek Hołyński
    to bardzo miły, polski akcent wśród branżowej beletrystyki. Marek Hołyński był pionierem w dziedzinie grafiki komputerowej – wyjechał do USA w ’81, nauczać tej nieznanej wtedy dziedziny. Po kilku latach zaczął pracować w Silicon Graphics, dla którego utworzył biblioteki GL opublikowane później jako OpenGL. Książka powstała na podstawie zbioru felietonów publikowanych pod tym właśnie tytułem w Nowej Fantastyce. Bardzo fajnie pokazuje tło wielkich wydarzeń – jak choćby sukcesy wspomnianego SGI, powstanie Netscape i wiele innych. Czyta się łatwo, jak 'opowieści wujka z dawnych czasów’ (; bardzo dobra zarówno merytorycznie jak stylistycznie. KONIECZNIE DO PRZECZYTANIA.
    znane wydania polskie: Prószyński i spółka, 2ooo r.

  • Duch w sieci, Kevin Mitnick & Simon William L.
    Kevin Mitnick jest niewątpliwie najbardziej znaną postacią na scenie hackerskiej/phreakerskiej. na kanwie jego historii powstało kilka filmów. kiedy trafił do więzienia, jedną z nałożonych restrykcji był zakaz publikowania informacji o swoich wyczynach do 2o12 roq. i tak, kiedy 2o12 nastał, pojawiła się autobiografia, dość szczegółowo opisująca osiągnięcia Kevina. jak nie ciężko się domyśleć, historie opisane w 'sztuce podstępu’ są w dużej mierze zanimizowanymi wersjami jego historii. można Kevina lubić, można nielubić – książka i tak jest pozycją obowiązkową (:
    wydanie polskie: Helion, 11.2o12

  • Gotowanie dla geeków, Jeff Potter
    czy da się przeczytać książkę kucharską od deski do deski? nie bardzo.. w każdym razie nie tradycyjną. jakiś czas temu dostałem w prezencie ‘gotowanie dla geeków’. książka dojrzewała na półce jak dobre wino, aż w końcu do niej usiadłem. w sumie to ciężko porównywać ją z książką kucharską – owszem, są tam przepisy, ale jest manual bogaty w dodatkowe opisy środowiska w której powstają potrawy oraz szczegółowe wyjaśnienia procesów jakie zachodzą w kuchni. co i jak wpływa na smak (;
    pozycja jeśli nie obowiązkowa, to na pewno bardzo warto polecenia – połączenie nauki i kuchni, tips’n’tricks i ciekawostki. kuchnia z dobrze mi znanej perspektywy wygląda bardziej.
    wydanie polskie: Helion, 2o11

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-