…czyli nExoRa przewodnik po skryptach WSH

Artykuł dostępny również na łamach infojamy – największego polskiego serwisu poświęconego systemom windows [link].


Niniejszy artykuł jest poprawioną i złączoną w [mam nadzieję] spójną całość, wersją cyklu, który pisałem jakiś czas temu. Ponieważ początkowo miałem troche inny zamysł, spójność artykułu trochę się rozjechała – stąd ta nowa wersja. Życzę miłej lektury, i będę wdzięczny za wszelkie komentarze, opinie tudzież poprawki.

Disclaimer: Uprzedzam lojalnie, że wszystko co przeczytacie poniżej jest przedstawione w takiej formie, *w jakiej ja to zrozumiałem*. Ponieważ ciężko jest znaleźć dobre artkuły w języku polskim na ten temat, jest to opis tego, co zrozumiałem z angielskich tekstów, które najczęściej ograniczały się do 'suchych’ definicji.


Całość składa się z trzech części – wstępu i krótkiego słowniczka podstawowych definicji, części opisowej [toria], którą warto przeczytać przed przystąpieniem do pisania skryptów oraz części praktycznej, czyli zbioru 'skrypcików’ przydatnych do nauki. Starałem się pisać w taki sposób, żeby mogła z tego skorzystać osoba, która nie ma o tym niebieskiego pojęcia. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że takie umiejętności jak:

  • postawy jakiego kolwiek języka programowania
  • podstawowa znajomość systemu operacyjnego [instalacja IIS’a czy WSH, i ogólna idea co jak działa]
  • znajmość HTML’a

są to rzeczy których nie obejmuje niniejszy text, a ułatwi [umożliwi] to pracę ze skryptami.


  1. Część pierwsza – co, jak, z czym i po co. Czyli teoria przed praktyką
  2. Część druga – skrypty, skrypciki, fragmenty skryptów. Czyli dla tych, którzy uczą się na przykładach. Jest to de facto kurs VBS’a i WSH w przykładach. Polecam jednak rozpocząć od przeczytania teorii.
  3. Część trzecia – słowniczek i zakończenie.
-o((:: sprEad the l0ve ::))o-