ponieważ minął miesiąc odkąd zmagam się regularnie z 8ką „produkcyjnie”, krótkie podsumowanie. najważniejsze pytanie: przesiadać się, czy nie?

odpowiedź dla mnie: tak, przesiadać się. ponieważ:

 • jest hyper-v. server na lapsie jest problematyczny. chodzi głównie o różne freeware’y, które na wersji server się nie instalują. no i trzeba się bawić w dokonfigurowywanie kilq opcji… lepiej mieć wersję kliencką.
 • jest szybszy. niby korzysta z tych samych mechanizmów cache ale jakoś magicznie aplikacje mniej „młócą”. że start jest szybszy – to średnio istotne, bo nie robi się tego często, ale że aplikacje uruchamiają się szybciej, a to daje widoczny luksus podczas codziennej pracy.

i to tak na prawdę koniec zalet jak na tą chwilę. poza niuansami typu 'zintegrowana obsługa iso’ lista wad jest długa i jeśli miałbym zaproponować klientowi/firmie – będę póki co proponował poczekać. brak bezpośredniego wsparcia dla wielu modeli i masy sprzętu [to norma na początq cyklu życia – zmieni się w ciągu kilq miesięcy] oraz – przede wszystkim: brak funkcji, które faktycznie zwróciłyby wartość migracji, wartości dodanej – to podstawowe powody.. [czy też raczej po prostu brak powodów]. odradzać nie zamierzam – jest system co najmniej tak samo dobrym jak w7.
co do nowego menu „start” to osobiście uważam, że biznesowo nie jest to dobry pomysł, jednak wiem, że są osoby, którym to nie przeszkadza. czekam z niecierpliwością jak odniesie się do tego biznes – czyli na statystki mniej-wiecej za rok. tak czy inaczej nie brałbym tego jakoś specjalnie jako aspekt do 'migrować czy nie’. pewnie userów da się przyzwyczaić, a w razie co classic shell jest free – również do użytq komercyjnego, więc można sobie łatwo poradzić.

trochę gorzej wygląda kwestia Windows Server 2o12… tutaj z jednej strony aż się chce krzyczeć 'migruj ASAP’ – zwłaszcza, jeśli ktoś ma Hyper-V. z drugiej jednak jeśli ktoś ma do tego DPMa to musi sobie poczekać jeszcze kilka miesięcy bo nie ma wsparcia dla ws12. niemniej w przypadq serwera zmiany są drastyczne i przesiadka na nowy system jest na pewno warta rozpatrzenia.

eN.

-o((:: sprEad the l0ve ::))o-

Comments (12)

 1. Odpowiedz

  Czy aby odczucie „szybkości” nie wiąże się z i7,8GBRAM i SSD?
  Porównywałeś w7 na tym samym sprzęcie?

  Ja bardzo sobie w8 chwalę, mam problem tylko przy zapisywaniu pliku np. w wordzie, długo czekam zanim pokaże mi dostępne dyski (niezależnie czy jest sieć czy nie ma), ale może to wina comodo. Jeszcze sprawdzam.

 2. Odpowiedz

  Bardzo sobie cenię Wasz blog. Niestety przyjemność z czytania psują te Wasze dziwne „teqsty”, kliq itd. Bardzo mnie to razi.
  Przecież nie jest to blog dla gimnazjalistów, więcej powagi.

 3. Odpowiedz

  powagi? świat jest zbyt okrutny i smutny. jestem poważny jak idę do klienta a tutaj… tutaj jestem u siebie – chodzę nago i nieuczesany =^.^’=
  musisz zatem albo:
  – omijać moje wpisy
  – omijać w-files
  – zaakceptować (:

  chOize iZ yourZ

 4. Odpowiedz

  brzmi poważnie.
  ale sam 'czesław’, do tego z małej litery nie brzmi poważnie. człowiek zagadka (;

 5. Odpowiedz

  czesław to moja ksywa :-) może być z małej. Ale czesuaff to już przegięcie ;-)

  Co do samego wpisu, ja również myślę nad migracją na 8, z tych samych powodów- szybszy start i hyperv.

  A modern UI to samo zło i bez classic shell nie da się na tym pracować.

 6. kojn

  Odpowiedz

  Panowie tak na serio … do czego wam jest potrzebny UI? Bo jak sobie przypominam co robie po zalogowaniu, to odpalam Outlooka, Excela, Onenota, i Remote Desctops z admin packa .. no i IE … czy ja to klikne z paska czy z kafelka to mnie to jakoś ryba … no chyba że ja kaoś inaczej pracuje ;p

 7. Odpowiedz

  „jeśli ktoś ma do tego DPMa to musi sobie poczekać jeszcze kilka miesięcy bo nie ma wsparcia dla ws12” – chyba bardziej kilka tygodni (albo nawet mniej) niż miesięcy :) SP1 do System Center jest praktycznie skończony i będzie lada moment dostępny

 8. Odpowiedz

  UI potrzebne do odpalania aplikacji, drukowania, repozytorium plików.

  Natomiast modern to ucieczka od okien, w sumie to nazwa Windows już nie powinna obowiązywać w tym systemie…

 9. Odpowiedz

  @masakra: thx za info. wydawało mi się, że dopiero w lutym ma być…
  @kojn: wiesz.. niektórzy nadal są informatykami a nie sekretarkami (; używam masę narzędzi ale przede wszystkim to wykonuję dużo operacji na plikach. poza tym, tak jak komentuje to czesław – przyzwyczaiłem się do okien. nie należę do tych, którzy pierwsze co robią, to naciskają 'maximize’ – lubię mieć wysoką rozdzielczość i wiele okien obok siebie, żebym widział co się dzieje – instaluje się jakaś maszyna, coś tam się kończy kopiować, tam się procesuje jakiś skrypt, dwa okna worda obok siebie… system 'okienkowy’ jest do tego idealny a środowisko 'jedno aplikacyjne’ – tabletowe – jest dla mnie nie do pracy. niezmiernie rzadko robię jedną rzecz na raz.

 10. Odpowiedz

  @kaluza: widzę w subskrypcjach DPM with SP1 .. z data 12.12 żeby było ciekawiej. ale samego SP nie widzę. zapodaj linka

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.