problemy z live migration są ohydne do debugowania. poza krótkim opisem ‘migration attempt failed’ i enigmatycznym wpisie w eventvwr, który w najlepszym przypadq podpowie ‘error on source/destionation’ nie wiadomo nic więcej. pozostaje zbadanie całej konfiguracji krok-po-kroq. BUEEE.

najczęstszą przyczyną są błędy w nazewnictwie – np. sieci wirtualnych. literówki, brak jakiejś spacji etc. dość łatwo to przetestować po prostu podłączając do innej sieci i sprawdzić czy działa.

doczytałem o problemie z przesyceniem łącza dla LiveMigration – dlatego MS zaleca aż dwa dedykowane połączenia bezpośrednie między węzłami – oddzielne na LM i oddzielne na CSV i Hearbeat.

trafiłem na bardziej wredny problem ale trywialny w rozwiązaniu:
wszystko hula jak trzeba, maszyny używane od jakiegoś czasu, więc żadne literówki nie wchodzą w grę. na wszelki wypadek porobiłem testy migracji – maszyny, które mają pojedyncze dyski migrują się bez problemu… kłopot z migracją był tylko z maszynami, które miały podłączone dodatkowe dyski na drugim CSV. już chciałem się wściekać, że “to głupie LM nie obsługuje dwóch CSV”… ale zauważyłem, że w interfejsie brakuje informacji o powiązaniu z drugim CSV:

image

a rozwiązanie jest tak proste:

  • po każdej zmianie wykonanej z poziomu Hyper-V Manager – bez względu czy dotyczy dysków, sieciówek czy czegokolwiek – należy odświeżyć konfigurację na klastrze.

 

w widoq maszyny wirtualnej RMB –> more actions –> refresh virtual machine configuration.

image

**UPDATE

i jeszcze jeden LoL http://blogs.msdn.com/b/robertvi/archive/2011/06/07/problems-with-live-migration.aspx

eN.